В Індійському океані виявили древній підводний вулкан, схожий на Око Саурона

В Індійському океані виявили вулкан схожий на Око Саурона SienceAlert

Спочатку вчені помітили підводну гору в 280 км на південний схід від острова Різдва

Дослідники з австралійського судна RV Investigator виявили в Індійському океані древній підводний вулкан, схожий на Око Саурона з трилогії Володар перснів. Про це повідомляє SienceAlert.

Зазначається, що він був виявлений багатопроменевим сонаром на глибині 3100 метрів.

Спочатку вчені помітили підводну гору в 280 км на південний схід від острова Різдва.

"Цей вулкан з’явився на наших екранах у вигляді гігантської западини овальної форми, яка називається кальдерою, розміром 6,2 км на 4,8 км в поперечнику.

Він оточений обідком висотою 300 м (який нагадує повіки Саурона) і має в центрі конусоподібну вершину висотою 300 м (зіницю)", — розповів Тім О’Хара, старший куратор відділу морських безхребетних в Музеї Вікторії, учасник подорожі.

Він підкреслив, що кальдера утворюється при обваленні вулкана. Розплавлена магма біля основи вулкана зміщується вгору, залишаючи порожні камери. Потім тонка тверда кірка на поверхні купола руйнується, утворюючи велику кратероподібну структуру.

Одна добре відома кальдера знаходиться в Кракатау в Індонезії, яка вибухнула в 1883 році, убивши десятки тисяч людей і залишивши лише шматочки гірського краю, видимі над хвилями.

Новини за темою: Вулкан Тааль на Філіппінах викинув в атмосферу рекордну кількість діоксиду сірки

До 1927 року в її центрі виріс невеликий вулкан Анак Кракатау ("дитя Кракатау").

Наголошується, що у той же час, люди можуть не знати про виверженнях вулканів, коли вони відбуваються глибоко під океаном.

Один з небагатьох контрольних ознак — це наявність плотів з легкої пемзи, плаваючих на поверхні моря після того, як їх викинуло з підводного вулкана.

"Наше вулканічне "око Саурона" було не самотнім. Подальше картування на південь виявило невелику морську гору, вкриту численними вулканічними конусами, а ще південніше була велика підводна гора з плоскою вершиною.

Слідуючи нашій темі з Володаря перснів, ми назвали їх Барад-дур ("Темна фортеця") і Ered Lithui ("Попелясті гори") відповідно", — згадує Тім О’Хара.

Зазначається, що Око Саурона, Барад-дур і Ered Lithui є частиною групи підводних гір Карма, вік яких, за раніше оцінками геологів, перевищує 100 мільйонів років.

Вони утворилися поруч з древнім морським хребтом з тих часів, коли Австралія знаходився набагато південніше, недалеко від Антарктиди.

Плоска вершина Ереду Літу утворилася в результаті хвильової ерозії, коли підводна гора виступала над поверхнею моря, перш ніж важка підводна гора повільно занурилася назад в м’яке морське дно.

Вершина Ереду Літу зараз знаходиться на 2,6 км нижче рівня моря.

Новини за темою: В Африці прокинувся один із найбільших вулканів світу Ньїрагонго. Відео

Нагадаємо, раніше на Сицилії вкотре прокинувся вулкан Етна. Хмару попелу з найвищого вулкана Європи було видно на висоті у шість кілометрів поблизу Катанії. Також було зафіксовано виверження лави.