Новини » Світ Читать эту новость на русском

Дослідження NASA: Perseverance підтвердив існування озер на стародавньому Марсі

Апарат Perseverance

NASA

Марсіанські зразки свідчать про довгий контакт із водою, що є аргументом про існування древнього життя на Червоній планеті

Автоматичні системи ровера Perseverance провели аналіз речовин перших двох зразків марсіанської породи, результати якого надали нові дані про воду на Марсі. Про це повідомляє ScienceAlert.

Зазначається, що марсіанські зразки свідчать про довгий контакт із водою, що є аргументом про існування древнього життя на Червоній планеті.

"Схоже, що наші перші камені відкривають потенційно придатне для життя стійке середовище. Це дуже важливо, що вода була там довгий час", — наголосив науковий співробітник місії Perseverance Кен Фарлі.

Підкреслюється, що шестиколісний робот зібрав свій перший зразок, що отримав назву Montdenier, 6 вересня, а другий, Montagnac, з тієї ж скелі 8 вересня.

Обидва зразки, трохи ширші за олівець в діаметрі і близько шести сантиметрів завдовжки, тепер зберігаються в запечатаних тубах всередині марсохода.

Наголошується, що марсохід працював у регіоні, відомому як Кратер Єзеро, на північ від екватора.

Новини за темою: NASA зробило анімацію польоту на найдорожчий астероїд, вартістю 0 квінтильйонів

Цей кратер, імовірно, був озером 3,5 млрд років тому, коли умови на Марсі були набагато теплішими і вологішими, ніж сьогодні.

Зокрема було виявлено, що порода, з якої були отримані перші зразки, має базальтовий склад і, ймовірно, є продуктом лавових потоків. Вулканічні породи містять кристалічні мінерали, які допомагають при радіометричному датуванні.

Це, своєю чергою, може допомогти вченим скласти картину геологічної історії області, наприклад, коли утворився кратер, коли з’явилося і зникло озеро і як клімат змінився з плином часу.

"У цих породах також цікаво те, що вони демонструють ознаки стійкої взаємодії з ґрунтовими водами", — заявила на пресконференції геолог NASA Кеті Стек Морган.

Новини за темою: Вертоліт NASA Ingenuity готується здійснити 13-й політ на Марсі

Підкреслюється, що раніше вчені знали, що в кратері розміщувалося озеро, але не могли виключити можливість того, що це був "спалах під дном", коли паводкові води заповнили кратер лише за 50 років.

Тепер вони впевнені, що ґрунтові води були присутні набагато довше.

"Якби ці камені піддавалися впливу води протягом тривалого часу, в цих породах могли бути населені ніші, які могли підтримувати давнє мікробне життя", — додала Стек Морган.

Сольові мінерали в кернах гірських порід могли затримувати крихітні бульбашки древньої марсіанської води.

"Солі — прекрасні мінерали для збереження ознак давнього життя тут, на Землі, і ми очікуємо, що те саме може бути справедливо і для гірських порід на Марсі", — зазначила Стек Морган.

Наразі NASA сподівається повернути зразки на Землю для поглибленого лабораторного аналізу в рамках спільної місії з Європейським космічним агентством десь у 2030-х роках.

Новини за темою: Марсохід Perseverance добув перший зразок ґрунту з Червоної планети

Нагадаємо, раніше у рамках дослідницької місії Національного управління з аеронавтики та дослідження космічного простору США (NASA) марсохід Perseverance добув вже другий зразок ґрунту Червоної планети.