Зеленський "здає" шахтарів. Приєднання України до Green Deal призведе до колапсу промисловості

Катерина Селантьєва
Катерина Селантьєва

Психолог

Пікет шахтарів. Фото: Микола Тис/ZIK

Оригінал розміщений на сайті "Кореспондент".

Україна любить копіювати західний досвід, при цьому часто на шкоду собі. Влада Володимира Зеленського вирішила добити українську промисловість, яка і без того перебуває в занепаді. Євросоюз в рамках Green Deal пішов на відмову від вугілля, і Україна, вугільна держава з промисловістю, зав'язаною на вугіллі, вирішила приєднатися до цієї Угоди. Кінцевим підсумком цього стане повний колапс вугільної галузі в Україні, закриття шахт, втрата сотень тисяч робочих місць і падіння економіки.

А що ж вітчизняні шахтарі? А їм уготована незавидна доля. Неминуче закриття шахт і винищення шахтарів як класу. Десятки тисяч сімей залишаться без джерел доходу. Цілі міста і селища прийдуть в занепад. Закриття шахт, колишніх містоутворюючими підприємствами, спустошить казну міст і змусить українців мігрувати. Як завжди, про людей в українській владі ніхто не думає.

Залежна від заходу українська влада за вказівкою з Брюсселя пожертвувала національними інтересами та почала процес знищення вугільної галузі, а слідом за нею і всієї промисловості. З таким підходом років через 10 Україна остаточно стане аграрною країною.

Якщо слідувати Green Deal, Україна повинна буде знищити свій Гірничо-металургійний комплекс. При цьому номінальний ВВП знизиться на 12%, скоротиться споживання електроенергії на 10,5%, виїдуть за кордон 679 тис. працівників.

Як приклад українська влада любить вказувати на досвід Німеччини. Але Німеччина відома комплексним підходом до реструктуризації вугільного сектора із залученням всіх зацікавлених сторін. Рішення приймаються в переговорах з центральними та місцевих органами влади, бізнесом, громадськістю. Враховуються інтереси різних сторін. Але головне тут - гроші.

У серпні минулого року німецький парламент прийняв закон про відмову від використання бурого і кам'яного вугілля до 2038 року. Згідно з ним, використання вугілля для виробництва енергії може повністю припинитися вже у 2035 році. На підтримку регіонів, економіка яких постраждає через відмову від вугілля, буде виділено в цілому 40 млрд євро. Крім того, власники електростанцій, які працюють на бурому вугіллі та припинять роботу до 2030 року, отримають компенсацію на загальну суму 4,35 млрд євро.

Вся Європа в рамках Green Deal виділить у 2021-2027 роках 100 млрд євро компенсацій, а протягом десяти років Єврокомісія розраховує мобілізувати мінімум 1 трлн євро інвестицій для переходу до "зеленої" економіки.

Очевидно, що Україні таких грошей не бачити. Влада стверджує, що країні для "зеленого" переходу буде достатньо інвестицій на рівні 5% ВВП на рік (6,7 млрд євро). Де взяти таку суму, враховуючи, що іноземні інвестиції скорочуються другий рік поспіль?

Щоб підвищити рентабельність своїх промисловців, Євросоюз вирішив впроваджувати протекціоністські інструменти - carbon border tax. Це імпортне мито, за допомогою якого Європейські заводи зможуть відновити цінову конкурентоспроможність своєї продукції на внутрішньому ринку. Тобто боротьба за екологію для ЄС - це ще й захист внутрішнього ринку. Але в України такої можливості немає, оскільки внутрішній ринок нашої країни занадто малий.

Натомість Україна вже закуповує вугілля ззовні - у 2020 році ми імпортували цієї сировини 17 млн т, заплативши за нього 1,7 млрд дол. Гроші, які могли б залишитися в Україні, в результаті пішли Росії (1 млрд дол.), США (480 млн дол.), Казахстану (126 млн дол.).

Ось така антидержавна політика.

Катерина Селантьєва

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.