Затримка соцвиплат: Хто може отримати компенсацію

Топ-новина
Топ-новина
Фото з відкритих джерел

Парламент розширив перелік соцвиплат, за невчасну виплату яких передбачена компенсація

Верховна Рада ухвалила закон, відповідно до якого українці, які невчасно отримали соціальні виплати, можуть розраховувати на компенсацію. Також документом уточняються джерела виплати такої компенсації. Експерти загалом позитивно оцінили закон і висловили сподівання, що він урегулює проблемні питання компенсації за затримки соцвиплат.

Що це означає, розповідаємо детальніше.

Що передбачено законом

Наприкінці лютого набули чинності зміни до закону "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" №1214-ІХ, який Верховна Рада ухвалила 4 лютого 2021 року.

У пояснювальній записці до закону зазначено, що у документі визначено вичерпний перелік видів грошових доходів, за порушення строків виплати яких громадянам нараховується компенсація, включивши до такого переліку пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), соціальні виплати, стипендії, заробітну плату (грошове забезпечення), суму індексації грошових доходів громадян. Також законом уточняються джерела виплати такої компенсації.

Член Асоціації юристів України Зореслава Кудиба пояснила, що у документі йдеться про розв'язання питання щодо компенсації громадянам втрати доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати на один і більше календарних місяців.

Розмір такої компенсації визначається як множення невиплаченого прибутку та індексу інфляції за час затримки.

"Такі виплати виконуються у тому місяці, коли здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць, автоматично, без яких-небудь обробок, заявок тощо", – зазначила Кудиба.

Якщо раніше під доходами, за затримку виплат яких за законом була передбачена така компенсація, розуміли пенсії, соціальні виплати, стипендії та заробітну плату (грошове забезпечення) та інші, то тепер цей перехід став трохи ширшим.

Тепер до нього додано:

  • щомісячне пожиттєве грошове забезпечення (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсій за особисті заслуги перед Україною та іншими доплатами до пенсій, встановлених законодавством);
  • сума індексації грошових доходів громадян;
  • суми відшкодування шкоди, причиненої фізичною особою каліцтва або іншого ушкодженням здоров'я;
  • суми, які виплачуються особам, що мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.

Словосполучення "заробітна плата (грошове забезпечення) та інші" замінено на "заробітна плата (грошове забезпечення)", що надалі має виключити різні тлумачення таких видів доходів.

Також в законі уточнили джерела виплати такої компенсації. Компенсацію виплачують:

  • власним коштом – підприємства, установи та організації, які не фінансуються і не дотуються з бюджету, а також об'єднання громадян;
  • коштом відповідного бюджету – підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з бюджету;
  • коштом Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, інших цільових соціальних фондів, а також коштами, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.

Новини за темою: Уряд відклав компенсації пенсіонерам, старшим за 75 років до кінця року

Закон про компенсацію – думки експертів

Загалом спеціалісти позитивно оцінили питання, прописані в документі.

Так, старший партнер AO "Yurisvest" Сергій Ішутко вважає, що позитивним моментом є виписаний в законі вичерпний перелік видів грошових доходів, за порушення термінів виплати яких громадянам повинна нараховуватися компенсація. Крім того, з минулої версії закону виключено слово "інші", що, за словами юриста, значно полегшить його застосування як громадянами, так і роботодавцями, а також іншими суб'єктами виплат. Як наслідок, зменшаться корупційні ризики, пов'язані з відсутністю конкретики.

Ще одним позитивним моментом Сергій Ішутко назвав і той факт, що законом розширено перелік видів доходів, за порушення термінів виплати яких громадянам повинна нараховуватися компенсація.

Одним з головних негативних моментів закону експерт називає той факт, що законодавцем залишені без уваги інші види доходів, за порушення термінів виплати яких громадянам повинна нараховуватися компенсація. Наприклад, в разі шкоди, заподіяної незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового слідства, прокуратури й суду.

Новини за темою: Компенсація за електроопалення: Названо середній розмір допомоги

Аналітик компанії Pro-Consulting Христина Бровенко зазначила, що даний закон буде сприяти мінімізації корупційних ризиків завдяки чітко встановленій адміністративній процедурі.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.