Законослухняні громадяни можуть постраждати у разі прийняття закону про податкову амністію, - ЗМІ

Фото з відкритих джерел

Водночас податкова амністія може стати способом легалізації так званих "брудних грошей" і бути вигідна корупціонерам

У разі прийняття в другому читанні ряду законопроєктів, що дозволяють громадянам, які ухилялися від сплати податків, відкрити свої справжні доходи, уникнувши при цьому покарання, ряд громадян може зіткнутися з проблемами. Це ті українці, які вирішать анонімно скористатися податковою амністією, а також свідомі платники податків, які відмовляться від декларування. Про це Анна Пєшкова пише в матеріалі "Зе-амністія. Чи варто вам легалізувати "матрацні інвестиції" і зарплату "з конверта" для 112ua.tv.

Свідомі платники податків ризикують тим, що навіть їх легально накопичені готівкові кошти можуть вважатися нелегальними тільки тому, що вони не задекларовані. На думку експертів, існує високий ризик повторного оподаткування активів.

"Складається враження, що у разі невикористаних фізичною особою права на подання одноразової (спеціальної) декларації нелегальними вважатимуться всі без винятку активи понад встановлені обсяги, які знаходяться на банківських рахунках, а й у державних реєстрах (у частині нерухомого майна та земельних ділянок) тощо (які, очевидно, не потребують жодних додаткових підтверджень), що є неприпустимим", - вказує Головне науково-експертне управління Апарату ВРУ.

Для тих же, хто в разі прийняття закону вже в 2021 році зважиться подати декларації анонімно, є велика ймовірність поширення інформації. У законопроєкті йдеться про те, що зазначені в декларації дані все ж можуть бути розголошені "у випадках, прямо передбачених законом".

Список таких конкретних випадків не вказано і, фактично, нічого не заважає такі випадки передбачити пізніше. Крім того, на нотаріуса як на посередника в оформленні декларації покладено зобов'язання з фінмоніторингу. У протидію відмиванню доходів він просто зобов'язаний повідомляти в податкову про розмір доходів громадян і сплачені ними податки. Якщо він буде порушувати такі свої обов'язки, його можуть позбавити ліцензії.

"Також важливо, що реєстрацію зазначеного вами в декларації майна перевірятимуть в держреєстрах. У законопроєкті це пояснюють спробами уникнути легалізації фактично непідтверджених активів. Якщо в результаті аналізу держреєстрів виявиться, що ви задекларуєте не всі "тіньові" активи, вас примусять заплатити 18% з "різниці". Як же відбуватиметься така перевірка у разі анонімного подання декларації?" - задається питанням автор.

Передбачається, що в той же час податкова амністія може стати способом легалізації так званих "брудних" грошей" і бути вигідна корупціонерам.

"Повертаючись до питання про обов'язки нотаріусів, пов'язаних з фінмоніторингом, високі ризики, що про "потрібних" людей повідомляти не будуть, чого не скажеш, наприклад, про представників середнього бізнесу - з них при необхідності цілком реально вичавити всі соки", - пише автор.