ЄС: Українська влада повинна діяти виключно в рамках закону і жодним чином не ущемляти ЗМІ

Перший Незалежний

Європейський Союз надає величезного значення свободі вираження думок, а також незалежності ЗМІ, а європолітики регулярно обговорюють ситуацію з медіа та їх свободу з українськими колегами. Про це в листі голові Фонду захисту свободи слова Ганні Герман написав глава Департаменту відносин з країнами Східного партнерства Європейської служби зовнішніх дій Річард Тіббелс.

Він підкреслив, що Україна не повинна обмежувати вільні ЗМІ.

"ЄС надає великого значення свободі вираження думок, як онлайн, так і офлайн, а також незалежності ЗМІ. Ми регулярно обговорюємо ситуацію зі ЗМІ та свободу ЗМІ з нашими українськими колегами. ЄС підтримує зусилля України щодо захисту свого суверенітету і територіальної цілісності законними засобами. Хоча зусилля України щодо захисту від дезінформації є легітимними, вжиті заходи не повинні бути на шкоду свободі ЗМІ та повинні бути пропорційні меті", – зазначив Тіббелс.

Він підкреслив, що свобода і різноманітність ЗМІ є важливими елементами побудови життєздатного суспільства і демократії, а також подальшої інтеграції в ЄС.

"ЄС і Україна єдині у своєму переконанні, що свобода і різноманітність ЗМІ є важливими елементами побудови життєздатного суспільства і демократії, а також подальшої інтеграції в ЄС", – резюмував європейський політик.

Нагадаємо, незаконне закриття опозиційних ЗМІ в Україні масово засудили профільні міжнародні організації, відомі політики та експерти зі світовим ім'ям. Так, Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) висловило стурбованість у зв'язку з введеними санкціями, які призвели до закриття телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK, і назвали це рішення таким, що суперечить міжнародним стандартам.

Моніторингова місія ООН з прав людини закликала скасувати санкції та відновити мовлення телеканалів.

Голова ОБСЄ Анн Лінде відповіла на звернення журналістів незаконно закритих владою українських медіа і заявила, що свобода слова – це дуже важливо.

А Президент Freedom House Майкл Абрамовіц направив лист президенту США Джо Байдену напередодні візиту українського лідера Володимира Зеленського, в якому вказав, що останній продовжує використовувати виконавчу владу без судового нагляду для покарання ЗМІ, технологічних платформ, журналістів і вебсайтів під приводом боротьби з дезінформацією (лист від 26 серпня 2021 року).

Із заявами інших міжнародних організацій та політиків можна ознайомитися за посиланням.

Нагадаємо, співробітники незалежних українських медіа "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний" 12 жовтня в день саміту Україна-ЄС провели акцію з метою привернути увагу гостей саміту до порушення свободи слова в Україні.

На одній з локацій – Бориспільській трасі, по якій учасники саміту їхали з аеропорту, – журналісти розгорнули плакати з написами українською та англійською мовами: "Перший Незалежний", "112 Україна", NewsOne, ZIK незаконно закриті владою. Зеленський знищує свободу слова в Україні". У журналістів були заклеєні роти.

У день саміту журналісти "Першого Незалежного" з 9:00 до 12:00 проводили спецефір, присвячений подіям саміту Україна – ЄС. Також цього дня журналісти незаконно закритих українських медіа провели акцію під стінами Маріїнського палацу та на інших локаціях, які відвідали гості саміту.

Зазначимо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів.

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру.

Ексвласник телеканалу "Перший Незалежний" Роман Любицький поширив брехливу заяву про те, що не має відношення до продажу телеканалу медіахолдингу "Новини". Заява Любицького не відповідає дійсності, оскільки від його імені діяв уповноважений ним представник, а сам Любицький отримав оплату за продаж телеканалу "Перший Незалежний".

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.ua" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страна.ua", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.ua" і "Шарій.net".

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK.

У зв'язку з незаконними діями влади журналісти звернулися до державного секретаря США Ентоні Блінкена щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні, направили відкриті листи Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле й експрезиденту Польщі Олександру Кваснєвському, Генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення та захисту прав на свободу думок та їх вільне вираження Ірен Хан та прессекретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо. А Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до Європейського суду з прав людини у зв'язку з обмеженням свободи слова в Україні.

Також колективи медіа, незаконно закритих українською владою в особі президента Володимира Зеленського, зустрілися з Секретарем Сенату, віцепрезидентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віцепрезидентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. У ході зустрічі представники ЗМІ поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Крім цього співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.ua" і "Шарій.net" прийшли на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Журналісти закритих ЗМІ звернулися з листом до делегатів ПАРЄ, де розповіли про тиск влади на незалежні медіа в Україні і попросили дати свою оцінку. Підтримав їх і Фонд захисту свободи слова в Україні, голова якого направила лист президенту США Джо Байдену у зв'язку з переслідуванням владою незалежних медіа в Україні.

У понеділок, 27 жовтня, стартувала чергова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, де працювали журналісти "Першого Незалежного" та інформували її учасників про незаконні дії української влади щодо незалежних медіа, таких, як "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний", а також видань "Страна.ua" і "Шарій.net". У рамках засідання Асамблеї журналісти передали сотням європейських політиків, зокрема, євродепутатам, делегатам ПАРЄ, працівникам МЗС, європейським політикам, міністрам і чиновникам різних країн листи, а також брошури, де детально розповіли про тиск на свободу слова в Україні.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 96,9 тисячі матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.