В Україні фактично відсутній ринок газу, оскільки нині діє дві монополії, - Рева

скріншот

Нинішня ситуація показує, наскільки небезпечно відходити від ринкових понять при формуванні газового ринку

В Україні фактично відсутній ринок газу, оскільки нині діє дві монополії. Про це в ефірі телеканалу "Перший Незалежний" заявив міністр соціальної політики 2016-2019 рр. Андрій Рева.

За його словами, нинішня ситуація показує, наскільки небезпечно відходити від ринкових понять при формуванні газового ринку.

"В чому проблема сьогодні європейців? В тому, що вони величезну долю свого ринку газу віддали "Газпрому" і вони вважали, що при будь-яких форс-мажорних обставинах збільшити цю частку і так далі. І їх всі попереджали, що в "Газпрому" може бути своя стратегія, що дуже небезпечно монополізувати будь-яку структуру, не тільки "Газпрому", віддавати все більшу частку ринку, що потрібно диверсифікувати поставки.

Американці пропонували їм навіть свій газ постачати розріджений, але вони не слухали. Результат вони сьогодні мають і подібна ситуація буде і далі тривати. Український ринок газу відсутній як такий", - наголосив Рева.

Він підкреслив, що на сьогоднішній день існує 2 монополії. На оптовому ринку, тобто той газ, який споживають трейдери – існує монополія "Нафтогазу", і більше 80% ринку це його монополія. А на роздрібному ринку, там, де українці споживають газ – монополія газової компанії Фірташа.

Рева також додав, що від ціни "Нафтогазу" газова монополія Фірташа накрутила 33% і середньозважена ціна газу у січні 2021 року після того як уряд взявся регулювати в ручному режимі, порушивши свої попередні рішення, – вийшла на 9,60 грн без доставки.

"Приринкова ціна повинна була дорівнювати ціні на хабі в Німеччині, і "Нафтогаз" її продавав в січні місяці по 7,22 грн. Так от від цієї ціни газового хабу в Німеччині "Нафтогаз" накручував 22%. Тобто 22% від ціни хабу в Німеччині, плюс 33% від регіональної газової компанії – і ми отримували газ по ціні в півтора рази дорожчий, ніж навіть ринкова ціна, яка була встановлена законодавством України. Існування двох монополій призводило до такого перекосу", - резюмував він.

Новини за темою: Україна нарощуватиме імпорт газу, що спричинить його подорожчання і зростання цін на продукти, – експерт

Нагадаємо, раніше колишній міністр з питань житлово-комунального господарства Олексій Кучеренко заявив, що Україна перебуває в критичній ситуації через критично низький рівень запасів блакитного палива у сховищах. За його словами, наразі в країні найнижчі запаси в сховищах, які були за останні роки.