У США заявили, що головна військова академія України стала базою для ультраправої організації Centuria

Фото з відкритих джерел

Україна опинилася в епіцентрі нового політичного скандалу після того, як Американський інститут Джорджа Вашингтона опублікував доповідь, у якій заявив про те, що головний військовий навчальний заклад України, підтримуваний Держдепом США, Національна академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (НАСВ, знаходиться у Львові на вул. Героїв Майдану, - ред.) "стала домівкою" для ультраправої організації Centuria, повідомляє "Страна".

"Група, очолювана людьми, що мають зв'язки з Міжнародним активним ультраправим рухом "Азов", залучила безліч членів, у тому числі нинішніх і колишніх курсантів НАСВ, які зараз служать у Збройних силах України. На фотографіях явні члени спільноти виконують нацистське вітання і роблять в мережі, здавалося б, екстремістські заяви", - йдеться в резюме доповіді.

За даними авторів доповіді, групі Centuria вдалося залучити до своїх лав майбутню військову еліту України всередині Національної академії сухопутних військ ім. Сагайдачного. Очевидні члени цієї організації також отримали доступ до західних військових навчальних закладів. Зокрема, один з очевидних членів групи, тоді ще курсант НАСВ Кирило Дубровський, пройшов 11-місячний курс підготовки офіцерів у Королівській військовій академії Сандхерст у Великій Британії. Під час навчання Дубровський, очевидно, підтримував зв'язки з групою. 

Інший очевидний член, а потім курсант НАСВ, Владислав Вінтерголлер, відвідав 30-й Міжнародний тиждень, проведений Академією німецьких офіцерів (Die Offizierschule des Heeres, OSH) в Дрездені, Німеччина, в квітні 2019 року. Тим часом, всередині України члени групи очевидно, мали доступ до американських військових інструкторів, а також до курсантів із США та Франції. 

Як стверджують американські дослідники, сама Centuria стверджує, що її члени служать офіцерами в декількох частинах української армії. Це здається правдоподібним через підтверджену присутність послідовників цієї ультраправої організації в НАСВ. За даними авторів доповіді, деякі очевидні члени Centuria з числа курсантів Академії, ймовірно, приєдналися до підрозділів Збройних сил України після випуску в період між 2019 і 2021 роками.

"Принаймні, з 2019 року Centuria оголосила про декілька мобілізацій, закликаючи ідеологічно налаштованих членів ЗСУ домагатися переведення в певні підрозділи, де служать члени групи. Щоб залучити нових членів, група - через свій канал Telegram, у якого більше 1200 передплатників і спеціальний бот для мобілізації - продовжує рекламувати свою передбачувану роль в ЗСУ і доступ до західних програм навчання, збройних сил і обміну", - йдеться в резюме доповіді.

Також автори стверджують, що у Centuria міцні зв'язки з українським вкрай правим рухом "Азов" і саме це викликає тривогу США, оскільки Конгрес заборонив використання американських бюджетних коштів "для надання зброї, навчання або іншої допомоги батальйону "Азов" в 2018 році і відтоді зберіг це положення, в тому числі в законопроєкті про державні витрати на 2021 рік. 

У США вважають, що доступ Centuria до Західної військової підготовки через НАСВ і її передбачувана присутність в ЗСУ можуть принести користь руху "Азов". У доповіді йдеться, що американські законодавці неодноразово закликали Держдеп оголосити Азов іноземною терористичною організацією. Під час останнього такого дзвінка в квітні 2021 року конгресмен-демократ Елісса Слоткін написала держсекретареві США Ентоні Блінкену, що "батальйон "Азов" [...] використовує інтернет для вербування нових членів, а потім радикалізує їх, щоб використовувати насильство для реалізації своєї політичної порядку денного". Тим не менш, уряди США і західних країн не закликали уряд України розірвати зв'язки з рухом "Азов", і ця вкрай права організація залишається інтегрованою в Уряд України через "Азовський полк".

Також в доповіді присутня безліч фото, на яких в числі членів ультраправої організації Centuria відображені курсанти Національної академії сухопутних військ ім. Сагайдачного.