Транзит газу в обхід України: Коли запрацює "Північний потік-2" і чи запрацює взагалі

Газопровід може не пройти сертифікацію

Топ-новина
Топ-новина
Газопровід "Північний потік" eenergy.media

Попри заборони, обмеження та персональні санкції Росія завершила будівництво другої нитки газопроводу "Північний потік" і готується до початку транзиту газу в обхід України. Однак до повноцінного запуску системи її потрібно сертифікувати, і з цим питанням можуть виникнути проблеми.

Про все детальніше розповідаємо далі.

Коли запрацює "Північний потік-2"

Російська транснаціональна енергетична компанія "Газпром" оголосила про завершення будівництва газопроводу "Північний потік-2".

"На ранковій оперативній нараді в ПАТ "Газпром" голова правління Олексій Міллер повідомив, що сьогодні вранці о 08:45 МСК будівництво газопроводу "Північний потік-2" повністю завершено", – повідомили в пресслужбі компанії.

Ймовірно, зовсім скоро почнеться постачання блакитного палива. ЗМІ повідомили, що "Газпром" має намір почати постачання газу трубопроводом з 1 жовтня. Тож, через два місяці можуть запрацювати обидві нитки магістралі.

При цьому наголошувалось, що терміни початку надходження газу з "Північного потоку-2" в ГТС Європи, як і раніше, залежатимуть від рішення німецького регулятора.

А прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков висловив сподівання, що ніхто і ніщо вже не завадить запуску газопроводу.

На його думку, на тлі нинішніх світових цін на газ навряд чи хтось буде прислухатися до тверджень про небезпеку "Північного потоку-2".

"Що стосується цих попереджень українцям, європейцям про те, що це надзвичайно небезпечний проєкт і так далі, на тлі нинішніх цін на газ, нинішньої катастрофічної ситуації із заповненістю підземних газових сховищ, напевно, навряд чи хтось готовий прислухатися до цих криків", – додав Пєсков.

Новини за темою: Україна домовляється з "Газпромом" про транзит 45 млрд куб. м газу після 2024 року, – ОГТСУ

Про що РФ домовилася із Німеччиною

Днями Росія і Німеччина обговорили можливість транзиту газу через Україну після 2024 року. Тему використання української газотранспортної системи (ГТС) обговорили віцепрем'єр Олександр Новак та уповноважений уряду Німеччини з питань транзиту через Україну Граф Вальдерзе.

"В ході зустрічі обговорювалася можливість використання українського транзитного маршруту після 2024 року. Сторони домовилися продовжити відповідні консультації",- повідомили в уряді РФ.

Питання продовження транзиту газу Україною у серпні обговорювали на зустрічі Ангела Меркель та Володимир Путін. Канцлер Німеччини запевнила, що країна відстоюватиме продовження транзиту і "несе певну відповідальність" за нього перед Україною.

Володимир Путін та Ангела Меркель Фото з відкритих джерел

Путін, зі свого боку, заявив, що Росія не заперечує проти продовження транзиту газу територією України після 2024 року (коли завершиться чинний транзитний контракт). Але для цього, за його словами, європейські споживачі газу мають укладати контракти з російським "Газпромом".

Для переговорів про продовження транзиту російського газу територією України Німеччина призначила свого спецпредставника – ним став Георг Валдьдерзеє. Він уже брав участь в аналогічних переговорах у 2019 році, наслідком яких стала чинна угода про продовження транзиту до 2024 року.

А президент Польщі у 1995−2005 роках Александр Квасневський переконаний, що Ангелі Меркель довелося піти на компроміс з бізнесом.

"Меркель була хорошим адвокатом України в Європі. Вона боролася за санкції проти Росії. Але я добре знаю, що більшість бізнесу в Німеччині з самого початку були проти санкцій. Думаю, що без Меркель цих санкцій проти Росії не було б. І "Північний потік-2" – це був її крок до того, щоб конфлікт із німецьким бізнесом трошки зменшити. Це політика, на жаль. Я дуже не задоволений цим рішенням, воно дуже негативно впливає на Україну, на Польщу також", – зазначив Квасневський.

Новини за темою: Українська ГТС вже зараз готова до транспортування метану, - Макогон

Як Україна протидіятиме "Північному потоку-2"

В Офісі президента України відреагували на інформацію про завершення будівництва газопроводу. Прессекретар президента Сергій Никифоров зазначив, що Україна продовжить боротися проти "Північного потоку-2".

"Президент завжди підкреслював, що Україна буде боротися з цим політичним проєктом Росії до його завершення, після того, як це станеться, і навіть після початку постачання газу", – сказав він.

Фото з відкритих джерел

А директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко переконаний, що добудова не означає запуск.

"Труби – це лише брухт, доки на нього не поширюються сертифікація та страхування. А з цим будуть проблеми – бо санкції США від 2019 року ніхто не скасовував. Тому ніяка авторитетна західна компанія наразі не буде братися за сертифікацію", – зазначив він.

До того ж він нагадав вимоги європейського законодавства, а саме "Третього енергопакета ЄС", згідно з яким власник труби та постачальник газу мають бути відділені, й не менш ніж половину блакитного палива цим газогоном має постачати компанія, не пов'язана з російським "Газпромом". Поки, за словами Омельченко, що виконати ці вимоги нереально.

Саме проти сертифікації газопроводу Україна має намір боротися. Щодо технічної сертифікації, то у Києві хочуть використати те, що після виходу з проєкту швейцарської трубоукладальної компанії Allseas, газопровід добудовувало російське судно "Фортуна". Allseas використовувала систему автоматичного позиціонування. "А "Фортуна" використовує систему якорів, що в умовах навіть спокійного Балтійського моря не може гарантувати виконання умов проєктної документації", – зазначив директор з інтегрованих комунікацій "Нафтогазу" Максим Білявський. У "Нафтогазі" переконані, що це створило загрози стресостійкості трубопроводу, і хочуть домагатися обмеження робочого тиску, тобто пропускної здатності "Північного потоку-2".

Новини за темою: За рік українці почали використовувати більше газу, - оператор ГТС

*****

А тим часом транзит природного газу через газотранспортну систему (ГТС) України в січні-серпні 2021 року становив 29,5 млрд куб. м, що на 15,2% менше, ніж за аналогічний період 2020 року (34,8 млрд куб. м).

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.