Шуфрич: Незаконне закриття ЗМІ суперечить міжнародним стандартам

Народний депутат України (фракція «Опозиційної платформи – За життя») Нестор Шуфрич
Народний депутат України (фракція «Опозиційної платформи – За життя») Нестор Шуфрич

Незаконне закриття ЗМІ суперечить міжнародним стандартам. Про це народний депутат від партії "Опозиційна платформа - За життя" Нестор Шуфрич заявив в програмі "Повний контакт" Володимира Соловйова.

"Я розчарований реакцією високих європейських гостей на порушення прав людини, зокрема права на справедливий суд, права на свободу слова. І, звичайно ж, ми звернули на це увагу. Хочу віддати належне журналістам, вони вийшли на неполітичну акцію протесту, спеціально попросили жодного політика не приходити. Вони, як журналістський колектив, вийшли і пікетували самі. Зробили це дуже яскраво, дуже здорово. Але ми не побачили в підсумковому резюме, жодного слова про права людини. В цілому говорили, а те, що пригнічується свобода слова, хоча є реакція на це ОБСЄ", – зазначив нардеп.

Він нагадав, що представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Тереза Рібейру як мінімум два рази вже звертала увагу, що дія української влади щодо вільних ЗМІ трьох телеканалів і двох інтернет ресурсів суперечать міжнародним стандартам.

"Ці рішення щодо ЗМІ були прийняті не незалежним органом, а прийняті органом, який підпорядковується, під контролем влади, є неадекватними і непропорційними. Є кілька заяв офісу з прав людини ООН, Freedom House писав І Байдену напередодні зустрічі з Зеленським, так само був опублікований моніторинг Freedom House. Я вже не кажу про численні заяви євродепутатів і різних структур Парламентської асамблеї Ради Європи та Європарламенту. Ніхто нічого не чує. У мене таке відчуття, що команда Зеленського, вони якісь космонавти. Вони не розуміють, що ці всі заяви ігнорувати не можна", – додав Шуфрич.

 

Раніше голова ОБСЄ, Міністр закордонних справ Швеції Анн Лінде відреагувала на звернення представників незаконно закритих владою українських медіа. У своєму листі вона підкреслила, що що повністю підтримує право на свободу думок, їх вираження та інформації, а також вільні, незалежні і неупрежденние ЗМІ відповідно до міжнародного права і зобов'язань ОБСЄ.

Нагадаємо, 27 вересня стартувала чергова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, де працювали журналісти "Першого Незалежного" та інформували її учасників про незаконні дії української влади щодо незалежних медіа, таких як "112 Україна", NEWSONE, ZIK, "Перший Незалежний", а також видань "Страна.юа" і "Шарий.net". У рамках засідання Асамблеї журналісти передали сотням європейських політиків, зокрема, євродепутатам, делегатам ПАРЄ, працівникам МЗС, європейським політикам, міністрам і чиновникам різних країн листи, а також брошури, де детально розповіли про тиск на свободу слова в Україні.

2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

 

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.юа" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страны.юа", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.юа" і "Шарий.net". 

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

У зв'язку з незаконними діями влади журналісти звернулися до державного секретаря США Ентоні Блінкена щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні, направили відкриті листи Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле і екс-президенту Польщі Олександру КваснєвськомуГенеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення та захисту прав на свободу думок та їх вільне вираження Ірен Хан та прес-секретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо. А Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до Європейського суду з прав людини у зв'язку з обмеженням свободи слова в Україні.

Також колективи медіа, незаконно закритих українською владою в особі президента Володимира Зеленського, зустрілися з Секретарем Сенату, віце-президентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віце-президентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. У ході зустрічі представники ЗМІ поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Крім цього співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NEWSONE, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.юа" і "Шарий.net" прийшли на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Журналісти закритих ЗМІ звернулися з листом до делегатів ПАРЄ, де розповіли про тиск влади на незалежні медіа в Україні і попросили дати свою оцінку. Підтримав їх і Фонд захисту свободи слова в Україні, голова якого направила лист президенту США Джо Байдену у зв'язку з переслідуванням владою незалежних медіа в Україні. 

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 96,9 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.