Французький сенатор Гуле вимагає від глави МЗС відреагувати на санкції української влади проти "112 Україна", NewsOne, ZIK та інших закритих медіа в Україні

Наталі Гуле

Фото з відкритих джерел

Французький сенатор Наталі Гуле направила запит міністру Європи та закордонних справ Франції Жан-Іву Ле Дріану про незаконні дії української влади щодо закриття телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний", а також медіа "Страна.ua" і Шарій.net.

У зверненні йдеться, що заходи, прийняті українською владою, ставлять під загрозу вільний рух інформації, принцип вільної конкуренції в ЗМІ й, таким чином, в більш загальному плані – саму свободу слова, пише "Страна.ua".

"Україна – сусідня і дружня країна, з якою Європейський союз підтримує тісні відносини в рамках Східного партнерства. Ніколи не заперечувалося, що Україна зазнала серйозної територіальної агресії та, в цій якості, має законне право на захист, в тому числі шляхом рішень, що знаходяться під її єдиним суверенітетом, що захищають свою національну безпеку.

Протягом останніх кількох місяців багато засобів масової інформації були закриті, без будь-яких підстав і без суду, саме під приводом захисту національної безпеки. Але прискорення вжитих заходів дій української влади щодо провідних телеканалів та інтернет-сайтів: новинних каналів 112 і ZIK, інтернет-сайтів Strana.ua і, отже, нападок на принципи свободи слова, у відповідь на це приводить нас до необхідності відреагувати. Опозиційний лідер був поміщений під домашній арешт і покараний поза судовим розглядом.

Різні заходи, прийняті українською владою, ставлять під загрозу вільний рух інформації, принцип вільної конкуренції в ЗМІ та, таким чином, в більш загальному плані – саму свободу слова. Стурбованість є реальною, і на законних підставах необхідно забезпечити ефективність принципів Європейського Союзу і його стандартів свободи друку, в тому числі в рамках Східного партнерства і політики сусідства з Україною", – пише у своєму зверненні Гуле.

Французький сенатор також прямо уточнила у міністра, які саме заходи має намір у цій ситуації вжити Франція.

"Страна UA"

"Наприклад, у своїй відповіді на попередній запит про зростання ультраправих в Україні він вперше визнав їх існування, правда, уточнив, що Україна – демократична країна, і радикалів там нібито не більше, ніж у будь-якій іншій європейській країні. Тоді йому направили зустрічне питання – про яку демократію може йтися, якщо порушується свобода слова – закриваються неугодні владі телеканали, члена опозиційної фракції посадили під домашній арешт. Вперше в Європі на такому рівні підняли питання про атаку на свободу слова в Україні", – сказало "Стране" джерело в політичних колах Франції.

Нагадаємо, на початку вересня журналістів незаконно закритих владою телеканалів з візитом відвідали секретар Сенату Франції, віцепрезидент Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Сенату Франції, член Парламентської асамблеї НАТО від Франції та член Міжпарламентського союзу Жоель Герріо, а також віцепрезидент Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. Сенатор розповіла, що їхній візит розпочався з відвідин Посольства Франції в Україні та зустрічі з послом, де дипломатам, серед іншого, була доведена інформація про стурбованість Спілки журналістів Франції та ОБСЄ ситуацією зі свободою слова в Україні. Потім делегація стала гостем студії телеканалу "Перший Незалежний", де обговорювалося питання обставин закриття владою України незалежних телеканалів "112 Україна", ZIK, NewsOne і "Перший Незалежний", а також низки інших ЗМІ. Після цього представники Сенату Франції зустрілися з головою політради партії "Опозиційна платформа – За життя", народним депутатом Віктором Медведчуком.

"Ми повертаємося до Франції з дуже чіткою і конкретною дорожньою картою, яка стосується дуже багатьох речей, пов'язаних з Україною. Це питання про децентралізацію, про корупцію і про свободу слова. І ви дуже скоро це побачите, ми це все розповімо нашим колегам у Франції, будемо домагатися виконання тих домовленостей, які ми тут обговорили", – заявила тоді Гуле.

Нагадаємо, співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду і сайтів "Страна.ua" і "Шарій.net", написали відкритого лита Генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішелю Бачелету, Спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення і захисту прав на свободу думок і їх вільне вираження Ірен Хан і прессекретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо.

Раніше журналісти незаконно закритих владою медіа відвідали на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Напередодні співробітники відповідних медіа передали відкритий лист Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле й експрезиденту Польщі Олександру Кваснєвському з приводу серйозної загрози свободі інформації в Україні та введення тотальної цензури.

У листі журналісти відзначили, що останні два роки в Україні ознаменувалися все більш жорсткою боротьбою влади з неугодними засобами масової інформації, які не бояться говорити правду про численні помилки чинної влади та пряме нехтування нею взятими на себе зобов'язаннями й обіцянками, даними своїм виборцям.

Під час акції вони тримали в руках плакати з написами: "Пане Кваснєвський, проінформуйте європейських політиків про порушення свободи слова в Україні","112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний" були незаконно закриті владою – Зеленський знищує свободу слова в Україні", "Пане Фюле, скажіть Зеленському, щоб він дотримувався Конституції України, яка гарантує свободу слова (стаття 34)".

До слова, це не перший лист і не перший мітинг, якими журналісти незаконно закритих телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK і "Перший Незалежний" закликають міжнародну спільноту звернути увагу на проблему зі свободою слова в Україні.

Раніше колективи співробітників незаконно закритих українською владою телеканалів і сайтів написали листа державному секретарю США Ентоні Блінкену про введення тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні.

Також вони зустрілися із секретарем Сенату, віцепрезидентом Комітету закордонних справ, оборони і збройних сил Жоелем Герріо та віцепрезидентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту і загального управління Сенату Франції Наталі Гуле і поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

До цього було звернення в Управління Верховного комісара ООН з прав людини з проханням приділити увагу проблемі знищення свободи слова в Україні та вплинути на українську владу в цілому і президента Зеленського зокрема.

Крім того, наприкінці серпня журналісти незаконно закритих медіа "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний", КРТ, "Страна.ua", "Шарий.net" провели великий мітинг біля стін посольства США в Києві, в ході якого передали лист про незаконні дії влади в особі президента України Володимира Зеленського, а також закликали президента США Джо Байдена підняти проблему знищення Зеленським свободи слова в Україні.

До цього, 23 серпня, сотні журналістів незаконно закритих каналів провели мітинг із вимогою про захист свободи слова в Україні. Журналісти планували провести мітинг під будівлею Національної опери, де зібралися учасники "Кримської платформи", але їх не пропустила поліція.

Також сотні журналістів телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK приходили в Представництво ООН в Україні висловити подяку за звіт Управління Верховного комісара ООН з прав людини "огляд ситуації у сфері прав людини в Україні", в якому закриття телеканалів було визнано незаконним.

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів.

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру.

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.ua" Ігоря Гужви, компаній-видавців"Страны.ua" блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.ua" і "Шарий.net".

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували понад 80 тис. матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.