Фонд захисту свободи слова поінформував учасників саміту ООН з питань інформації та демократії про порушення свободи слова в Україні

Фото з відкритих джерел

Фонд захисту свободи слова поінформував учасників саміту з питань інформації та демократії, який розпочинається 24 вересня в рамках Генасамблеї ООН, про незаконне закриття опозиційних ЗМІ та систематичні порушення свободи слова в Україні.

Зокрема, до відома учасників саміту були доведені відкриті листи, з якими раніше ознайомилися міністр у справах Європи та закордонних справ Франції Жан-Ів Ле Дріан, представники профільних міжнародних організацій ("Репортери без кордонів" та ін.), незалежні експерти та політики європейських країн.

Зокрема, листи були направлені Верховному представнику у закордонних справах і політиці безпеки Єврокомісії Жозепу Боррелю, голові делегації Європейського Союзу при ООН Олафу Скугу, голові Комітету Європарламенту у закордонних справах Девіду Макаллістеру, голові Комітету громадянських свобод в Європарламенті Хуану Фернандо Лопесу Агілару та ін.

Повний текст листа – наводимо нижче.

24 вересня, в Міжнародний день демократії, ви будете головувати від імені Франції разом з організацією "Репортери без кордонів" на першому міністерському саміті з інформації та демократії в Нью-Йорку, через два роки після запуску "Партнерства для інформації та демократії" в рамках Альянсу за багатосторонність.

Ми знаємо про те, що Франція хотіла б скористатися цією можливістю, щоб підтвердити "важливість збереження громадянського простору, що дозволяє здійснювати критичне мислення та гарантує умови для прийняття освічених рішень".

Бувши журналістами, ми, звичайно ж, знаємо про вагомість позиції політичних лідерів Франції та французьких неурядових організацій у питанні забезпечення прав і свобод людини, і особливо свободи преси та заняття журналістською діяльністю. Ми також знаємо про прихильність Франції до нашої країни, України, про увагу та зусилля, які вона докладає в рамках Європейської політики сусідства.

Тому ми хотіли б скористатися цією можливістю, щоб звернутися безпосередньо до Вас, і тим самим – до всіх інститутів і людей у Франції, які поділяють цю позицію.

Як ви знаєте, після лютневого указу президента України Володимира Зеленського про заборону мовлення популярних телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK, 1500 співробітників зазначених телеканалів були позбавлені можливості займатися своєю професійною діяльністю. Після їх об'єднання в телеканал "Перший Незалежний", останній був також заблокований вже через годину після початку трансляції своїх програм. Зовсім недавно президент Зеленський заборонив два впливові новинні сайти strana.ua і shariy.net. А ще кілька опозиційних ЗМІ перебувають під загрозою втрати ліцензій.

Ці рішення були прийняті безпосередньо виконавчою владою з порушенням принципу верховенства права і в позасудовому порядку, оскільки в Україні рішення про позбавлення ЗМІ ліцензій може приймати тільки суд, але не Рада національної безпеки і оборони.

Тут, як і у Франції, більшість українських ЗМІ належать приватним особам. В Україні, як і у Франції, їх редакційна політика бере до уваги сформовану культурну, мовну і політичну ситуацію в країні. Редакційна політика наших ЗМІ була явно опозиційною щодо президента Володимира Зеленського. Ми не боялися говорити правду і критикувати його за дії, які ми вважали помилковими й шкідливими для України, включаючи економічну політику, відсутність боротьби з корупцією, провал мирного процесу на Донбасі. За аналогією з Францією, наша діяльність була багато в чому схожа з діяльністю таких ЗМІ як Le Figaro, Valeurs Actuelles або Cnews.

Ми вважаємо, що саме з цих причин, а також, ймовірно, тому, що президент Зеленський і його партія "Слуга народу" зіткнулися з падінням популярності в опитуваннях громадської думки, були закриті ЗМІ, в яких ми працювали протягом стількох років.

Дотримання принципу плюралізму думок необхідно для будь-якого демократичного суспільства, оскільки він допомагає забезпечити політичний баланс, і дає можливість зробити роботу політиків максимально прозорою. У зв'язку з цим ми раді відзначити, що жорстоке переслідування інакомислення та опозиційних ЗМІ в Україні вже викликало осуд із боку безлічі профільних міжнародних організацій, політиків і незалежних медіаекспертів.

Напередодні журналісти незаконно закритих українських ЗМІ направили звернення до французького міністра у справах Європи та закордонних справ, дипломатичного радника президента Франції Еммануелю Бонну, директорові з питань ООН і міжнародних правозахисних організацій в міністерстві Європи та закордонних справ Франції Фабьену Пенону, директорові з питань Європейського Союзу в міністерстві Європи та закордонних справ Франції П'єр Сеттону, депутату і голові групи дружби Франція – Україна у Національних Зборах Валерії Фор-Мунтян, президенту "Репортери без кордонів" П'єру Аски, голові відділення Франції в Асоціації європейських журналістів Веронік Оже, а також багатьом іншим дипломатам.

До слова, це не перший лист і не перший мітинг, якими журналісти незаконно закритих телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK і "Перший Незалежний" закликають міжнародну спільноту звернути увагу на проблему зі свободою слова в Україні.

Раніше колективи співробітників незаконно закритих українською владою телеканалів і сайтів написали листа державному секретарю США Ентоні Блінкену щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні.

Також вони зустрілися із секретарем Сенату, віцепрезидентом Комітету закордонних справ, оборони і збройних сил Жоелем Герріо і віцепрезидентом Комісії з конституційного законодавства, загального виборчого права, регламенту і загального управління Сенату Франції Наталі Гуле та поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

До цього було звернення в Управління Верховного комісара ООН з прав людини з проханням приділити увагу проблемі знищення свободи слова в Україні та вплинути на українську владу в цілому і президента Зеленського зокрема.

У кінці серпня журналісти незаконно закритих медіа "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний", КРТ, "Страна.ua", Sharij.net провели великий мітинг біля стін посольства США в Києві, у ході якого передали лист про незаконні дії влади в особі президента України Володимира Зеленського, а також закликали президента США Джо Байдена підняти проблему знищення Зеленським свободи слова в Україні.

Раніше сотні журналістів телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK прийшли до Представництва ООН в Україні висловити подяку за звіт Управління верховного комісара ООН з прав людини "Огляд ситуації у сфері прав людини в Україні", в якому закриття телеканалів було визнано незаконним.

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набрав чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів.

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру.

20 серпня Рада національної безпеки і оборони України ввів санкції проти головного редактора "Страны" Ігоря Гужви. Також РНБО ввела санкції проти Анатолія та Ольги Шарій.

Напередодні Нацрада заявила, що подасть позов про анулювання ліцензії каналу НАШ. Причина – виступ в його ефірі лідера забороненої в Україні Комуністичної партії Петра Симоненка, який нібито говорив фрази, що розпалюють ворожнечу.

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK.

За вісім місяців закордонні ЗМІ опублікували понад 80 тисяч публікацій, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.