Журналісти незаконно закритих медіа прийшли на форум YES, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні

Перший Незалежний

Співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.ua" і "Шарій.net" прийшли на форум Ялтинської європейської стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Зокрема, вони нагадали, що влада в особі президента Володимира Зеленського грубо порушила принципи верховенства права, закривши за допомогою санкцій РНБО незалежні ЗМІ.

За словами ведучого телеканалу "Перший Незалежний" Дениса Жарких, журналісти прийшли на акцію, щоб захищати принципи свободи слова.

"Ми прийшли захищати свободу для своїх глядачів... Це дійсно дуже важливо, ми захищаємо свободу слова, свої права, ми захищаємо інший шлях, інше мислення. І якщо у нас, власне, у країни обрізають мізки, у країни обрізають якісь думки – то це роблять погано країні, це роблять погано глядачам. Ну і те, що в нашій країні не все гаразд, якщо ми за 30 років не дійшли до рівня УРСР по економіці, то, напевно, щось не так. Реакція, як бачите, є, просто у Зеленського немає реакції. Але якщо у Зеленського немає мізків – немає розуміння, що таке демократичне суспільство, що таке демократична держава, куди його взагалі потрібно вести, а не просто кривлятися і знімати відосікі. Це проблема Зеленського, а не проблема українського народу, не проблема української держави. Нещодавно виступив Віктор Володимирович Медведчук, де сказав, що потрібно чинити опір. Але він закликав це не до Майдану, а осмислення. Найголовніше – поверніть свободу слова в Україні. Це необхідний елемент, щоб почати відродження України, по-іншому ніяк не вийде", – зазначив Жарких.

"Я завжди підтримую всі акції, які, в першу чергу, влада спрямовує проти журналістів, а ми виступаємо проти влади, тому що те, що діється сьогодні у нас із засобами масової інформації, взагалі-то, не вписується в жодні рамки ні євроцінностей, ні інших цінностей, які існують в цьому світі, особливо в рамках свободи слова та свободи думок і волевиявлення громадян України й, в тому числі українських журналістів. Тому ми сьогодні тут, де зібралося багато представників ЄС, США, щоб продемонструвати їм, що українські журналісти – їх не зламати, вони будуть і далі", – прокоментував акцію політичний і військовий експерт Юрій Дудкін.

На думку політолога Олексія Якубіна, закриття телеканалів в Україні – центрі Європи – це безпрецедентно.

"Міжнародний тиск або ось такі точкові акції безсумнівно впливають на ситуацію. Зараз просто потрібно робити те, що потрібно. Залучати увагу міжнародних політиків до ситуації, що склалася в Україні – це важливо, оскільки це в будь-якому випадку на них впливає. Тому що вони з усіх амвонів розповідають про свободу слова, демократичні стандарти, і тут ця ситуація з закриттям телеканалів їм нагадує, що за словами повинні бути ще й дії. Це стосується як українських, так і західних політиків. Я вважаю, що проведення акцій, написання звернень і листів – це важливі речі", – вважає Якубін.

Крім того, напередодні співробітники відповідних медіа передали відкритий лист Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле та експрезиденту Польщі Олександру Кваснєвському з приводу серйозної загрози свободі інформації в Україні та введення тотальної цензури.

У листі журналісти відзначили, що останні два роки в Україні ознаменувалися все більш жорсткою боротьбою влади з неугодними засобами масової інформації, які не бояться говорити правду про численні помилки чинної влади та пряме нехтування нею взятими на себе зобов'язаннями й обіцянками, даними своїм виборцям.

Під час акції вони тримали в руках плакати з написами: "Пан Кваснєвський, поінформуйте європейських політиків про порушення свободи слова в Україні", "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний" були незаконно закриті владою – Зеленський знищує свободу слова в Україні", "Пане Фюле, скажіть Зеленському, щоб він дотримувався Конституції України, яка гарантує свободу слова (стаття 34)".

До слова, це не перший лист і не перший мітинг, якими журналісти незаконно закритих телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK і "Перший Незалежний" закликають міжнародну спільноту звернути увагу на проблему зі свободою слова в Україні.

Раніше колективи співробітників незаконно закритих українською владою телеканалів і сайтів написали листа державному секретарю США Ентоні Блінкену щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні.

Також вони зустрілися із секретарем Сенату, віцепрезидентом Комітету іноземних справ, оборони і збройних Сил Жоелем Герріо та віцепрезидентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту й загального управління Сенату Франції Наталі Гуле та поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

До цього було звернення в Управління Верховного комісара ООН з прав людини з проханням приділити увагу проблемі знищення свободи слова в Україні та вплинути на українську владу в цілому і президента Зеленського, зокрема.

Крім того, наприкінці серпня журналісти незаконно закритих медіа "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний", КРТ, "Страна.ua", "Шарий.net" провели великий мітинг біля стін посольства США в Києві, в ході якого передали лист про незаконні дії влади в особі президента України Володимира Зеленського, а також закликали президента США Джо Байдена підняти проблему знищення Зеленським свободи слова в Україні.

Раніше 23 серпня, сотні журналістів незаконно закритих каналів провели мітинг з вимогою про захист свободи слова в Україні. Журналісти планували провести мітинг під будівлею Національної опери, де зібралися учасники "Кримської платформи", але їх не пропустила поліція.

Також сотні журналістів телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK приходили до Представництва ООН в Україні висловити подяку за звіт Управління Верховного комісара ООН з прав людини "огляд ситуації у сфері прав людини в Україні", в якому закриття телеканалів було визнано незаконним.

Новини за темою: Журналісти закритих Зеленським телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK закликали Меркель вплинути на українську владу щодо боротьби зі ЗМІ

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів.

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру.

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.ua" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страны.ua", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.ua" і "Шарий.net".

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували понад 80 тис. матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.