Учені виявили у космосі сотні загадкових радіоімпульсів

rg.ru

Це дозволило створити каталог швидких радіочастотних вибухів CHIME

Вчені завдяки канадському телескопу виявили у космосі сотні загадкових швидких радіоімпульсів. Про це повідомляє CNN.

Як зазначається, походження виявлених яскравих спалахів світла довжиною в мілісекунди невідоме, оскільки швидкі радіоімпульси (FRB) дуже непередбачувані.

Втім, науковцям вже вдавалося спостерігати за ними раніше. Вперше це було у 2007 році.

"Справа в тому, що FRB справді важко вловити… Ваш радіотелескоп має бути спрямований у потрібне місце в потрібний час, і ви не можете передбачити, де і коли це буде", - пояснив доцент фізики в Массачусетському технологічному інституті Кійоші Масуї.

Новини за темою: Телескопу Hubble 30 років. NASA показало дивовижні кадри, зроблені апаратом

За його словами, більшість радіотелескопів бачать лише ділянку неба розміром з Місяць у певний час, тобто переважна більшість FRB залишаються невидимими.

На відміну від них, радіотелескоп Канадського експерименту з картування інтенсивності водню (CHIME), розташований у Радіоастрофізичній обсерваторії Домініона в Британській Колумбії у Канаді, почав отримувати радіосигнали в 2018 році протягом першого року роботи.

Ним було виявлено 535 нових швидких радіоімпульсів між 2018 і 2019 роками. За більш ніж десятиліття попередніх вивчень вчені змогли зафіксувати лише близько сотні подібних сигналів.

Вони також зафіксували 61 сплеск, що відноситься до 18 постійних джерел цих сигналів.

Це дозволило створити каталог швидких радіочастотних вибухів CHIME, який був представлений на 238-му засіданні Американського астрономічного товариства.

Дослідники вважають, що маючи велику кількість FRB, вони можуть з'ясувати, як газ і матерія розподіляються в дуже великих масштабах у Всесвіті.

Новини за темою: У космос успішно запустили ракету із секретним вантажем Пентагону

Довідково: Швидкі радіоімпульси (FRB) — поодинокі радіоімпульси тривалістю кілька мілісекунд невідомої природи, що реєструються радіотелескопами. Типова енергія сплесків, за оцінками, еквівалентна викиду в космічний простір енергії, що випускається Сонцем протягом кількох десятків тисяч років.

Проте, єдиної загальновизнаної наукової гіпотези утворення швидких радіосплесків не існує.

Обговорюються наступні можливі варіанти: галактичне джерело; земний сигнал, який продукується технічними пристроями; позагалактичне джерело, тобто радіосплеск як наслідок якоїсь екзотичної події, на зразок злиття двох нейтронних зірок, "останнього подиху" чорної діри, описаного британським фізиком Стівеном Хокінгом, або бліцара (події перетворення важкого пульсара в чорну діру).

Новини за темою: Китайський телескоп зробив знімок сонячної корони

Нагадаємо, раніше космічний телескоп Hubble зафіксував планетарну туманність Намисто, яка розташована в сузір'ї Стріли.