Законослухняні громадяни можуть постраждати від податкової амністії, - ЗМІ

Слово і Діло

Водночас податкова амністія може стати способом легалізації так званих брудних грошей і бути вигідна корупціонерам

Участь у податковій амністії громадян може призвести до подвійного оподаткування їхніх доходів і розкриття особистих даних. Про це Ганна Пєшкова пише в матеріалі "Зе-амністія. Чи варто вам легалізувати "матрацні інвестиції" і зарплату "з конверта" для 112ua.tv.

Свідомі платники податків ризикують тим, що навіть їх легально накопичені готівкові кошти можуть вважатися нелегальними тільки тому, що вони не задекларовані.

"Складається враження, що у разі невикористаного фізичною особою права на подання одноразової (спеціальної) декларації нелегальними вважатимуться всі без винятку активи понад встановлені обсяги, які знаходяться на банківських рахунках, а й у державних реєстрах (у частині нерухомого майна та земельних ділянок) тощо (які, очевидно, не потребують жодних додаткових підтверджень), що є неприпустимим", - цитує автор Головне науково-експертне управління Апарату ВРУ.

Для тих же, хто зважиться подати декларації анонімно, велика ймовірність витоку інформації. У законопроєкті йдеться про те, що зазначені в декларації дані все ж можуть бути розголошені "у випадках, прямо передбачених законом". Список таких конкретних випадків не вказано, і фактично нічого не заважає їх передбачити пізніше.

Крім того, на нотаріуса як на посередника в оформленні декларації покладено зобов'язання з фінмоніторингу. У протидію відмиванню доходів він просто зобов'язаний повідомляти в податкову про розмір доходів громадян і сплачені ними податки. Якщо він буде порушувати такі свої обов'язки, його можуть позбавити ліцензії.

"Також важливо, що реєстрацію зазначеного вами в декларації майна перевірятимуть в держреєстрах. У законопроєкті це пояснюють спробами уникнути легалізації фактично непідтверджених активів. Якщо в результаті аналізу держреєстрів виявиться, що ви задекларуєте не всі "тіньові" активи, вас примусять заплатити 18% з "різниці". Як же відбуватиметься така перевірка у разі анонімного подання декларації?" - ставить питання автор.

Передбачається, що в той самий час податкова амністія може стати способом легалізації так званих брудних грошей і бути вигідна корупціонерам.

"Повертаючись до питання про обов'язки нотаріусів, пов'язаних із фінмоніторингом, високі ризики, що про "потрібних" людей повідомляти не будуть, чого не скажеш, наприклад, про представників середнього бізнесу - з них при необхідності цілком реально вичавити всі соки", - пише автор.