В Україні оприлюднили секретні документи про аварію на ЧАЕС: Про що йдеться

Секретні дані КДБ про ЧАЕС
СБУ

У них йдеться про маловідомі факти 35-річної давнини

Державний архів Служби безпеки України оприлюднив секретні документи КДБ щодо аварії на Чорнобильській атомній електростанції, що сталася 35 років тому 26 квітня. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомила пресслужба Служби безпеки України. 

Як зазначається, у цих матеріалах містяться найперша доповідь "наверх" про вибух від директора ЧАЕС Віктора Брюханова, переговори операторів станції в момент аварії, інформація про евакуацію майже 45 тис. жителів Прип’яті та прилеглих районів. Загалом вони налічують 35 документів

"Архівні справи свідчать, що аварії на ЧАЕС траплялися і до 26 квітня 1986 року. Наприклад, у 1982 році на 1 енергоблоці відбувся значний викид радіоактивних речовин. Але доповідь КДБ про це закінчується звичним "здійснено заходи для недопущення панічних та провокаційних чуток". У 1984 році аварійні ситуації були на 3 і 4 енергоблоках", - йдеться в повідомленні. 

При цьому додається, що у 1983-му керівництво Москви отримало інформацію, що ЧАЕС є однією з найнебезпечніших атомних станцій в СРСР через відсутність засобів безпеки. Таким чином, у випадку аварії радіоактивність оцінювалась "в 60 разів вища, ніж під час вибухів атомних бомб в Хіросімі та Нагасакі".

Відтак, маловідомі факти про ЧАЕС можна дізнатися у двох збірках "Чорнобильське досьє КҐБ", підготованих Архівом СБУ та Українським інститутом національної пам’яті. У вільному доступі ознайомитися із першою книгою можна тут, а з другою -  за посиланням.  

Новини за темою: В Україні з'явився регламент йодної профілактики у разі радіаційної аварії

Нагадаємо, сьогодні, 26 квітня, відзначається 35-та річниця із дня аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Тоді вибухнув один з енергоблоків, що спричинило смерті десятків тисяч людей та потягнуло за собою невідворотні зміни у всьому світі.