Черговий акт агресії проти незалежних ЗМІ в Україні: Держрегулятор замість розвитку та підтримки незалежних телеканалів продовжує практику політично мотивованих репресій проти них

Перший Незалежний

Сьогодні, 16 вересня, стало відомо, що Служба безпеки України звернулася до Національної ради з питань телебачення і радіомовлення з вимогою призначити позапланову перевірку телеканалу "Перший Незалежний" згідно з якоюсь "інформацією" від СБУ.

Хочемо нагадати Нацраді, що "Перший Незалежний" позбавлений ефіру без суду через незаконний лист заступника Голови СБУ.

Поки весь цивілізований світ виступає проти жорсткої цензури президента Зеленського, він продовжує практику політично мотивованих репресій проти незалежних ЗМІ. ООН у звіті своєї моніторингової місії з прав людини підкреслює, що закриття телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK суперечить міжнародним стандартам в області прав людини, та вимагає відкриття каналів. Рада Європи рекомендує журналістам незаконно закритого за листом, без суду, каналу "Перший Незалежний" звернутися до ЄСПЛ через обмеження свободи слова в Україні. Французькі сенатори також критично поставилися до закриття телеканалів, зазначивши, що політичні мотиви не повинні бути підставою для припинення діяльності ЗМІ, а також звернулися в ПАРЄ та ОБСЄ через порушення свободи слова в Україні.

Але влада не може зупинитися, призначаючи все більше перевірок і закриваючи незалежні ЗМІ одне за іншим.

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів.

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру.

Ексвласник телеканалу "Перший Незалежний" Роман Любицький поширив брехливу заяву про те, що не має відношення до продажу телеканалу медіахолдинг "НОВИНИ". Заява Любицького не відповідає дійсності, так як від його імені діяв уповноважений ним представник, а сам Любицький отримав оплату за продаж телеканалу "Перший Незалежний".

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.ua" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страны.ua", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.ua" і "Шарий.net".

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK.

У зв'язку з незаконними діями влади журналісти звернулися до державного секретаря США Ентоні Блінкена щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні, направили відкриті листи Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле та експрезиденту Польщі Олександру Кваснєвському, Генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, Спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення та захисту прав на свободу думок та їх вільне вираження Ірен Хан та прессекретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо. А Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до Європейського суду з прав людини у зв'язку з обмеженням свободи слова в Україні.

Також колективи медіа, незаконно закритих українською владою в особі президента Володимира Зеленського, зустрілися із Секретарем Сенату, віцепрезидентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віцепрезидентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. У ході зустрічі представники ЗМІ поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Крім цього співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.ua" і "Шарий.net" прийшли на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували понад 82,5 тисячі матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.