Після від’єднання від електромереж Росії та Білорусі Україна може зазнати дефіциту електроенергії та зростання цін

Фото з відкритих джерел

Україна має намір у найближчі роки під’єднати свою енергосистему до європейської, від'єднавшись від ліній електропередач із Росією і Білоруссю. На шляху до ENTSO-Е нашу країну підстерігає небезпека застрягти в ізольованому режимі, що може призвести до гострого дефіциту електроенергії та значного зростання цін. Про це Олена Голубєва пише в статті "Ціни - угору: Які наслідки матиме від’єднання України від енергомереж РФ і Білорусі" на сайті 112ua.tv.

У процесі підготовки до від'єднання від спільної з Росією і Білоруссю енергосистеми для приєднання до мереж операторів континентальної Європи ENTSO-Е Україна має двічі (у теплу й холодну пору року) пройти ізольований режим. Це потрібно, щоб європейці могли переконатися: українська енергосистема не створить проблем у вигляді аварій і перепадів. Для виконання умови Україні на деякий час (називають строки від декількох днів до тижня) треба буде фізично від'єднатися від енергозони, в якій вона перебуває разом із Росією і Білоруссю, та попрацювати, не під’єднуючись до Європи. Енергосистема країни матиме перетоки тільки з Молдовою, яка також йде до ENTSO-E. Зазначимо, що для Молдови Україна є своєрідною рятувальною шлюпкою, пише автор статті.

В ізольованому режимі з Молдовою Україна може застрягти на невизначений час. Є ризик, що Росія може відмовитися приєднувати нашу країну в загальну енергозону назад, а європейці ще не будуть готові ухвалити рішення щодо приєднання до ENTSO-Е, повідомило 112ua.tv джерело в "Укренерго".

Реалізація такого сценарію матиме серйозні наслідки: повністю закрити потреби в електроенергії власними силами, без імпорту, Україна зможе тільки за сприятливих погодних умов. У разі різких морозів або, навпаки, високих температур влітку, коли в системі виникає гострий дефіцит електроенергії, потрібно буде запроваджувати планові обмеження для промислових споживачів. Загроза блекауту в такому разі є цілком реальною. Додатковим навантаженням у цій ситуації буде необхідність тягнути енергосистему Молдови, яка за умови відсутності іншої альтернативи балансуватиметься українською електроенергією.

Якщо Україні не вдасться вийти з ізоляції і вона на тривалий час зависне в одному енерговузлі з Молдовою, ціни на електроенергію в країні злетять, пише автор.

Щоб уникнути катастрофи, Україна має добре підготуватися до ізольованого режиму, тобто передбачити всі нюанси: зробити достатні запаси палива для ТЕС, атомних енергоблоків, накопичити достатні водні ресурси в каскадах ГЕС. Треба підготувати газомазутні блоки й мати для них достатній обсяг газу, розповів 112ua.tv ексголова "Укренерго" Всеволод Ковальчук.

Він порадив не проводити випробування, якщо не буде 100-відсоткової впевненості в тому, що Україна пройде його, а також у тому, що після його проведення країна матиме можливість повернутися в енергосистему з РФ або під’єднатися до ENTSO-Е.