Іран переслідував й катував родичів жертв авіакатастрофи "МАУ", - правозахисники

Катастрофа літака МАУ в Ірані ВВС

Також іранська сторона не повернула цінні речі родичам загиблих

Правозахисна організація Human Rights Watch заявила, що влада Ірану переслідувала родичів загиблих осіб рейсу 752 авіакомпанії "МАУ", що був збитий біля Тегерану у січні 2020 року. Про це повідомляє "Радіо Свобода". 

"Від жовтня 2020 року по січень 2021 року Human Rights Watch поспілкувалася з 31 членом сімей жертв і людьми, які безпосередньо знають про поведінку органів влади з сім’ями загиблих. Вони повідомили, що органи безпеки Ірану самовільно затримували, викликали, жорстко допитували, катували та жорстоко поводилися з членами сімей жертв", – розповіли в правозахисній організації.

Окрім цього, органи влади Ірану не повернули родичам майно жертв і втручались у поховання та меморіальні збори.

Як зазначили в Human Rights Watch, щонайменше 16 людей заявили, що іранські органи безпеки наказували їм не брати участь в інтерв'ю іноземним ЗМІ. Були також випадки, коли силовики допитували або затримували членів сім’ї на кілька годин.

Новини за темою: Данілов назвав катастрофу "МАУ" навмисною атакою Ірану

Правозахисники стверджують, що відомо про принаймні один випадок, коли влада Ірану катувала особу, яка перебуває під вартою.

Також була ситуація, коли співробітники в цивільному попросили зустрітися з членом сім’ї загиблих, який висловився проти поведінки влади, в громадському місці і погрожували цій особі переслідуванням.

"Принаймні у трьох випадках влада погрожувала родичам жертв "наслідками", якщо вони не видалять публікації в соціальних мережах, які критикують відсутність відповідальності влади", – заявили в Human Rights Watch.

За наявними даними, деякі з опитаних людей розповіли, що жертвам повернули важливі документи, але не цінності, зокрема ювелірні вироби та електронні пристрої.

Новини за темою: Суд Канади визнав збиття літака "МАУ" в Ірані терористичним актом

Нагадаємо, український пасажирський літак "МАУ" зазнав аварії 8 січня 2020 року під час вильоту з аеропорту Тегерану. У результаті авіакатастрофи загинули 176 осіб, з яких 167 пасажирів і 9 членів екіпажу.

Серед жертв були громадяни сімох країн — Канади, Швеції, Афганістану, ФРН, Великої Британії, Ірану та України. Згодом стало відомо, що літак з пасажирами збили іранські військові. За даними Тегерану, це сталося випадково через людську помилку та збій в системі ППО.

У березні цього року Іранський орган цивільної авіації оприлюднив остаточний звіт щодо збиття українського пасажирського літака у січні 2020 року.

Наприкінці квітня Державна авіаційна служба України подала свої зауваження до фінального звіту Ірану про катастрофу літака "МАУ".