Транш від МВФ майже на 700 млн доларів. На що "підписалася" Україна і куди підуть кошти

Топ-новина
Топ-новина
мвф
Фото з відкритих джерел

Фонд також ухвалив рішення про продовження програми stand-by на півроку

Міжнародний валютний фонд погодив виділення Україні траншу на 500 млн спеціальних прав запозичення (SDR) у межах програми stand-by, що становить майже 700 мільйонів доларів. Україна натомість повинна продовжувати реформи та виконувати низку інших умов МВФ. Про те, на що саме зобов'язалася Україна і як будуть витрачені кошти МВФ - розповідаємо далі. 

Транш МВФ

Рада директорів Міжнародного валютного фонду 22 листопада погодила виділення Україні 699 мільйонів доларів у межах програми stand-by. Рішення було прийнято після закінчення огляду економічних показників України. Тепер загальні виплати в рамках програми становитимуть приблизно 2,8 мільярда доларів США. 

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль назвав рішення про виділення кредиту позитивним. За словами голови уряду, воно демонструє успішний рух держави в реалізації реформ. 

Новини за темою: Новий транш МВФ: Коротко про головне

“Заходами, які здійснила Україна в частині реформування судової системи, продовження реформи у фінансовому секторі, ми підтвердили статус України як надійного й відповідального партнера”, - наголосив голова уряду. 

Зобов’язання України

Програма stand-by - це кредит, який з 1952 р. надається країнам-членам МВФ для певних, узгоджених з Міжнародним валютним фондом цілей. Україна також зобов’язалася дотримуватися положень цього документа. У ньому йдеться про низку цілей, які необхідно досягти. Вони стосуються боротьби з корупцією та розвитку економіки.

Задля отримання 699 мільйонів доларів Київ зобов’язався внести низку змін до податкової та бюджетної політики, захищаючи при цьому соціально вразливі верстви населення. 

Крім того, Україна має забезпечити незалежність Національного банку та повернути інфляцію до цільового рівня. Серед інших завдань - покращення управління банками, щоб ті могли надавати надійні кредити бізнесу, просування судової реформи та зниження ролі держави в економіці. 

Новини за темою: Україна зобов’язалася у Меморандумі з МВФ вакцинувати 17 мільйонів громадян до кінця 2021 року

"Україна, згідно з меморандумом, має намір закрити податкові лазівки, повʼязані з операціями з нерухомістю, і покращити оцінку бази оподаткування для податку на прибуток підприємств та для рентних платежів", - пояснив голова парламентського фінансового комітету Данило Гетьманцев.

За його словами, до грудня 2021 року повинен бути призначений голова Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, а до кінця року МВФ очікує на  ліквідацію Державної фіскальної служби і запуск повноцінної роботи Бюро економічної безпеки (БЕБ). 

Також Україна до кінця року повинна ліквідувати Державну фіскальну службу, запустити повноцінну роботу Бюро економічної безпеки та оприлюднити аудит використання коштів з Фонду боротьби з COVID-19.

На що спрямують гроші Фонду

Президент України Володимир Зеленський привітав виділення чергового траншу. Глава держави заявив, що гроші будуть спрямовані на підтримку стабільності фінансової системи та боротьбу з наслідками пандемії коронавірусу. 

У повідомленні Міжнародного валютного фонду зазначено, що одним з пріоритетів для українського уряду повинна бути підтримка соціально вразливих груп. За словами голови парламентського фінансового комітету Данила Гетьманцева, йдеться про комунальні субсидії.

“Меморандум містить намір "продовжити захищати вразливі верстви населення через достатні асигнування на соціальні програми". Маються на увазі субсидії. Не те що підвищення тарифів немає, навпаки - є заходи, спрямовані на підтримку населення в період підвищення світових цін на газ", - заявив нардеп у коментарі "Інтерфакс-Україна". 

Співпраця України і МВФ

Напередодні МВФ також ухвалив рішення про продовження програми stand-by, яка закінчувалася у грудні 2021 року, ще на шість місяців - до кінця червня 2022 року.

Спільна програма stand-by між Україною та МВФ на суму 5 млрд доларів США була затверджена 9 червня 2020 року. Вона спрямована на подолання наслідків пандемії COVID-19, зміцнення результатів та продовження реалізації важливих структурних реформ в Україні.

10 червня того ж року рада директорів МВФ погодила кредитну програму для України на 5 мільярдів доларів і терміном на 1,5 року. Невдовзі Україна отримала 2,1 мільярда першого траншу. Загалом же кошти мали найдіти чотирма траншами. 

Новини за темою: Погоди не зроблять: Експерт пояснив, чому транш від МВФ у 700 млн дол. не є панацеєю для України

Два наступні транші на 3,5 млрд доларів очікувалися до кінця 2020 року, а четвертий - у 2021 році. Для отримання частки кредиту Україна повинна була продовжити пенсійну, медичну, освітню та антикорупційну реформу. Тому другий і третій транші перенесли на 2021 рік. 

21 вересня 2021 року Місія Міжнародного валютного фонду (МВФ) знову провела свою роботу в Україні. У підсумку, 18 жовтня Міжнародний валютний фонд та  Україна  досягли на робочому рівні (staff-level agreement) рішення про завершення першого перегляду програми співпраці з МВФ. Це дозволило розглянути виконавчій раді МВФ запит на продовження програми.

*****

За останньою інформацією, транш від МВФ вже надійшов в Україну.

"Сьогодні Україна отримала другий транш від Міжнародного валютного фонду за програмою Stand-by у розмірі 500 млн СПЗ (еквівалент 699 млн дол. США)", – повідомив голова Національного банку Кирило Шевченко ввечері 24 листопада.

За його словами, ці кошти надійдуть на рахунки уряду в Національному банку й збільшать міжнародні резерви.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.