В Україні планують повернути збір за утилізацію автомобілів: Скільки доведеться платити

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Фото з відкритих джерел

У ДЕІ мають намір боротися з негативним впливом автотранспорту на довкілля

В Україні планують повернути збір за утилізацію автомобілів. Із такою ініціативою виступили в Державній екологічній інспекції, щоб зменшити негативний вплив автотранспорту на навколишнє середовище. Скільки можуть платити українці - розповідаємо далі.

Навіщо утилізувати автомобілі

За даними Держекоінспекції, тільки 5% автовласників віддають свої машини на утилізацію. Так, за минулий рік кількість утилізованих автомобілів склала 13 тисяч одиниць. 

За словами глави ДЕІ Андрія Мальованого, причиною цього стала як відсутність розгалуженої мережі центрів для здачі і знешкодження старих авто, так і необхідність доплачувати за знищення машини. 

В результаті старі автомобілі потрапляють на звалища, забруднюючи ґрунт свинцем, іржею і відпрацьованими маслами. 

"Деякі європейці платять 100 доларів українцям за те, щоб вони вивозили старі авто в Україну. Українець, крім того, що заробляє 100 доларів, привозить авто в Україну, продає його комусь або віддає на запчастини. Запчастини забирають, а машину відправляють на звалище або в ліс. Шини, акумулятори та інші елементи отруюють ґрунт, землю. Тому потрібно утилізувати старі авто і перестати використовувати нашу країну як звалище", - підкреслив генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко в коментарі pnk.tv. 

Яким є вік українського автопарку

На початок 2021 року загальний парк транспортних засобів в Україні налічував 10,2 млн одиниць, хоча ще рік тому досягав 9,7 млн. 

Найбільше серед них легкових автомобілів - 8,8 мільйона. При цьому їх середній вік становить 22,7 року, що є найбільшим показником в Європі. Така кількість старих автомобілів пояснюється ввезенням застосовуваних транспортних засобів - 79% від усього імпорту. У порівнянні з минулим періодом цей вік збільшився на 0,3 року.  

Новини за темою: Зеленський доручив розробити стратегію розвитку автопрому в Україні
 

Зазначимо, що старіння автопарку стрімко триває. Зокрема, 39% імпортованих минулого року легкових автомобілів виявилися старше 8 років.

Скільки може коштувати утилізація авто

Генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко в коментарі pnk.tv пояснив, що утилізація автомобіля може залежати як від розміру машини, так і від її стану. 

"Чим більше машина - тим складніше її утилізувати. Відповідно, сума за утилізацію буде більшою", - зазначив Олег Назаренко. 

Також ціна може залежати від того, скільки шкідливих речовин в ній є, припустив експерт. Якщо ж утилізується автомобіль в хорошому стані, то його власник може добре заощадити. Для прикладу, в європейських країнах така процедура коштує 200-300 доларів. 

Новини за темою: Кабмін хоче, аби ЄСВ і єдиний податок сплачували не щокварталу, а щомісяця

"Якщо машина в більш-менш хорошому стані, з неї можна познімати запчастини, то можна навіть вийти в нуль. Наприклад, запчастини коштують 200 євро, тому за утилізацію ви заплатите не 250, а 50 євро. Все залежить від стану автомобіля", - пояснив Олег Назаренко. 

За його словами, самостійно продавати автозапчастини власнику авто не потрібно. Вже на центрі утилізації експерти оглядають машину, кажуть, які запчастини вони можуть зняти і віддати на вторинний продаж. 

Штрафи та заохочення. Що ще пропонує ДЕІ

У ДЕІ запропонували боротися з негативним впливом автотранспорту на навколишнє середовище на прикладі Європейського Союзу, де використовують такі механізми: 

  • доплата автовласникам при купівлі нового авто після належної утилізації старого;
  • стягнення утилізаційного збору після закінчення експлуатації автомобіля;
  • високі штрафи для тих, хто порушує норми утилізації авто;
  • розширення відповідальності виробника автомобілів, який повинен подбати про подальше знешкодження відпрацьованого товару.

За словами глави ДЕІ Андрія Мальованого, в Україні важливим кроком до налагодження системи поводження з відходами відповідно до європейських вимог є прийняття законопроекту №2207-1л. Документ вже прийняли в першому читанні. Крім цього, передбачена розширена відповідальність виробника за вживані авто і шини. 

***

Із вересня 2013-го до квітня 2014 року в Україні існував утилізаційний збір. Тоді податком обкладалися автомобілі, які ввозилися в країну, а збір закладався в ціну транспорту. Для легкових автомобілів сума становила до 60 тис. грн в залежності від новизни і об'єму двигуна, а також до 29,4 тис. грн залежно від новизни і маси.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.