У призначенні соцвиплат на дітей зміни: Як перевірятимуть отримувачів держдопомоги

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Дитячі соцвиплати
В 2021 році двічі збільшуватимуть розмір дитячих соцвиплат Фото з відкритих джерел

Новацій не багато, але про них варто знати

Кабінет міністрів України затвердив постанову, якою регулюються особливості й умови проведення перевірок при наданні соціальної допомоги на дітей.

Відтепер уповноважені органи зможуть проводити і планові, і позапланові перевірки перед тим, як погодити надання родині, одному з батьків або опікуну грошової державної допомоги на утримання дитини. Власне, тим самим урядовці зробили перевірку перед призначенням виплат жорсткішою.

Далі розповідаємо, що змінилося у правилах надання соціальної допомоги на дітей.

Новації від Кабміну

Кабінет міністрів України 6 жовтня ухвалив постанову, що стосується державного контролю під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та за дотриманням прав дітей.

Це означає, що до надання соціальної підтримки дітям уповноважені органи зможуть здійснювати як планову, так і позапланову перевірку. Власне, такий державний контроль проводиться для того, щоб забезпечити дотримання контролю за станом  виховної  роботи  з  дітьми з боку структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних та міських рад.

Новини за темою: "Гра в кальмара" захопила світ: Чому жорстокі ігри приваблюють дітей та як цьому протистояти

Основними завданнями державного контролю є: а) перевірка дотримання об'єктами держконтролю вимог законодавства і забезпечення однакового його застосування; б) виявлення порушень і вжиття заходів для їх припинення; в) аналіз причин порушень законодавства і пропозиції щодо їх запобігання або усунення.

При цьому моніторинг з боку уповноважених органів має бути доволі детальним та передбачає такі етапи:

  • організація проведення планової/позапланової перевірки;
  • проведення планової/позапланової перевірки;
  • оформлення результатів проведення перевірки;
  • інформування об'єктів державного контролю, фізичних осіб, а також членів їхніх сімей, які отримують соціальну підтримку та соціальні послуги. 

Планові і позапланові перевірки від соцслужб

Плановими вважаються перевірки, графік яких прописаний відповідно до щорічного плану, що формується територіальними органами Національної соціальної служби. Під час складання щорічного плану враховується кількість дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які залишилися без піклування батьків, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей інших категорій, звернень та повідомлень щодо порушень прав таких дітей.

До щорічного плану перевірок включаються об'єкти державного контролю, у яких наявний один з таких показників:

  • відсоток виявлених порушень перевищує середній показник по регіону;
  • обсяг надміру виплачених коштів, що підлягають поверненню, перевищує середній показник по регіону;
  • обсяг надміру виплачених коштів, що повернуті, не перевищує середній показник по регіону.

За результатами планової перевірки проводиться аналіз державних виплат, визначається відсоток виявлених порушень (співвідношення кількості виявлених порушень до кількості отримувачів соціальної підтримки), обсяг надміру виплачених коштів, що підлягають поверненню, а також обсяг надміру виплачених коштів, що повернули.

Новини за темою: Допомога при народженні дитини в Україні: Хто та як може отримати кошти в 2021 році

Планова перевірка того самого об'єкта проводиться не частіше ніж один раз на рік. При цьому внесення змін до щорічного плану не допускається, крім випадків зміни найменування об'єкта державного контролю і виправлення технічних помилок. До того ж планова перевірка не проводиться з питань, щодо яких уже проводилась позапланова перевірка, та за період, охоплений позаплановою перевіркою.

Позапланову перевірку проводять лише з тих питань, щодо яких є підстава для її проведення. Рішення про проведення позапланових перевірок ухвалює суб'єкт державного контролю за такими підставами:

  • письмове звернення органів державної влади про порушення об'єктом державного контролю під час надання соціальної підтримки, соціальних послуг та стосовно дотримання прав дітей;
  • перевірка роботи об'єкту державного контролю щодо надання соціальної підтримки, соціальних послуг та стосовно дотримання прав дітей за результатами проведення планової/позапланової перевірки;
  • доручення прем'єр-міністра України, звернення Офісу президента України, Верховної Ради України та народних депутатів України.

Після цього суб'єкт державного контролю видає наказ про проведення перевірки, в якому мають бути зазначені питання, які є предметом такої перевірки, підстава для її проведення, дата її початку та закінчення тощо.

Під час перевірок уповноважена особа має право безперешкодно входити до приміщень об'єкта контролю / моніторингу, пред'явивши службове посвідчення і копію наказу про проведення перевірки. Термін проведення  планової   перевірки   не  може  перевищувати десять робочих днів, позапланової – п'ять робочих днів. 

Інші зміни у сфері соцдопомоги на дітей

У липні цього року стало відомо про нововведення у розрахунку соціальних виплат в Україні. Уряд встановив порядок перерахунку допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, і спростив доступ в оформленні соцдопомоги.

Допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, збільшилася з 2 прожиткових мінімумів до 2,5. На дітей з інвалідністю – до 3,5 прожиткових мінімумів. Перераховують виплати на дітей, які були нараховані у січні-червні 2020 року.

Новини за темою: Затримка соцвиплат: Хто може отримати компенсацію

Також Кабмін оновив порядок призначення і виплати державної соцдопомоги малозабезпеченим сім’ям, визнавши основним принципом надання допомоги низькі доходи або їх відсутність у непрацюючих працездатних членів сім’ї.

У програмі допомоги малозабезпеченим сім'ям залишилися працездатні особи, які здійснюють догляд за дітьми до досягнення ними 3-річного або 6-річного віку, хворими дітьми, яким не встановлено інвалідність, за особами з інвалідністю 1-2 групи, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, особи, які надають соціальні послуги з догляду, багатодітні сім'ї або одинокі матері.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.