Випадки поліомієліту в Україні: Яку небезпеку несе хвороба та як від неї захистити дітей

Хвороба супроводжується сильним болем у вражених м’язах і руховими розладами аж до повного паралічу, який може розвинутися за кілька годин

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Фото з відкритих джерел

На Рівненщині зафіксували декілька випадків поліомієліту. Спочатку зле стало 1,5-річній дитині, згодом виявили захворювання в інших дітей. Всі вони не були вакциновані. Тож, в області розпочали повторну вакцинацію дітей віком до 5 років, адже саме для них поліомієліт найнебезпечніший. Хоча загалом хвороба майже невиліковна.

Детальніше про ситуацію в Рівненській області та способи захисту дітей від поліомієліту в матеріалі "Першого Незалежного".

Ситуація на Рівненщині

Перші симптоми у 1,5 дитини з’явилися ще першого вересня, а через два дні малюка забрали в лікарню з парезом (зниження м’язової сили) нижніх кінцівок. У лікарні випадок зареєстрували як підозру на поліомієліт та призначили додаткове обстеження. 6 жовтня Міністерство охорони здоров’я повідомило про офіційно зареєстрований випадок хвороби. Хвороба була викликана дериватом вакцинного штаму поліовірусів 2 типу (Sabin 2).

Як з’ясувалося, хвора дитина не була вакцинована від поліомієліту. Батьки свідомо відмовились від щеплень, передбачених медичними стандартами, через релігійні переконання.

Пізніше стало відомо, що окрім 1,5 річної дитини хворобу підтвердили ще у шістьох дітей з з сім’ї. Всього батьки виховують десятьох дітей.

У Рівненській області після засідання комісії з питань ТЕБ та НЗ заявили про надзвичайну ситуацію біологічного характеру обласного масштабу. У зв’язку з цим в області проведуть додаткові тури імунізації дітей від поліомієліту. Щеплення робитимуть для дітей до 5 років включно незалежно від раніше проведеної вакцинації. Наступні три раунди триватимуть протягом 90 днів та охоплюватимуть усе населення області цієї вікової групи. Невакцинованих дітей не будуть допускати до навчання. 

Новини за темою: Україна потрапила до категорії держав з високим ризиком спалаху поліомієліту, - МОЗ

Чим небезпечний поліомієліт

Поліомієліт - це гостре інфекційне захворювання, яке передається від людини до людини. Заразитися поліовірусом можно через слину та фекалії, але найчастіше - через брудні руки, заражену їжу та воду. Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина, однак найбільш вразливі до вірусу є діти до п‘яти років. 

Інкубаційний період після зараження може тривати від 4 до 35 днів, після чого хвороба починає розвиватися. У 70% випадків поліомієліт протікає безсимптомно, що робить його особливо небезпечним для оточення. В інших випадках хвороба супроводжується грипоподібними симптомами та руховими розладами. 

Симптоми поліомієліту: 

 • лихоманка, 
 • головний біль,
 • біль у животі,
 • біль у горлі,
 • нудота і блювання.

За такої форми хвороби, яка виникає у 25% випадків, вірус розповсюджується найактивніше, залишаючись непомітним через схожість з симптомами грипу.

Також хвороба супроводжується сильним болем у вражених м’язах і руховими розладами аж до повного паралічу, який може розвинутися за кілька годин. Параліч може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя. Іноді симптомом ураження поліовірусом центральної нервової системи також буває менінгіт.

Імунізація проти поліомієліту в Україні. Фото: ZIK/EPA/ROMAN PILIPEY

Поліомієліт майже неможливо вилікувати, і часто хвороба призводить до інвалідності чи смерті хворого. За даними ЦГЗ, приблизно 5% хворих помирають. Смерть настає в основному через порушення дихання при паралічі дихальної мускулатури. 

У одного з 200 хворих розвиваються деформації хребта і кінцівок, що стають причиною інвалідності. Серед інших ускладнень поліомієліту - пневмонія, міокардит, важкі шлунково-кишкові розлади з кровотечею, проривом, виразками, кишкова непрохідність.

Новини за темою: Всесвітній день боротьби з поліомієлітом: Що варто знати про цю хворобу

Спалах поліомієліту в Україні

Раніше спалах поліомієліту в Україні зафіксували у 2015 році, а заходи з ліквідації хвороб тривали більше двох років. Тоді на Закарпатті зареєстрували два випадки гострих млявих паралічів у дітей. При цьому Закарпатська санітарно-епідеміологічна служба спершу не вважала, що ці випадки однозначно свідчать про поліомієліт.

Згодом спалах підтвердила Всесвітня організація охорони здоров'я та Центр по контролю і профілактиці захворюваності США. Випадок в 2015 на Закарпатті став першим випадком поліомієліту в Європі після 2010 року і першим в Україні після 2006 року. Його причиною назвали дуже низький рівень імунізації в країні.

У квітні цього року Центр громадського здоров'я попередив про високі ризики поширення поліомієліту в Україні. Адже за 8 місяців 2021 року вакцину поліємієліту отримали 53% дітей. За даними МОЗ, такі теми вакцинації не дозволять досягти потрібного для колективного імунітету показнику в 95 %. 

Найменш вакцинованими є діти в таких областях:

 • у Херсонській- 40,7 %, 
 • в Івано-Франківській — 42,2 %, 
 • у Закарпатській — 43,1 %,
 • у Запорізькій — 46,2 %, 
 • у Харківській — 46,5 %, 
 • в Одеській та Київській областях — 47,5 %, 
 • у Чернівецькій та Львівській — по 48,5 %, 
 • у Рівненській — 48,9 %.

При цьому в Україні є достатня кількість ефективних вакцин, які закуплені за кошти державного бюджету. 

Як вберегтися від зараження

Так як специфічного лікування на сьогодні не існує, єдиним способом уберегтися від наслідків хвороби є вакцинація. За експертними оцінками, завдяки вакцині від поліомієліту в світі залишилися в живих півтора мільйона осіб, а ще 18 мільйонів можуть ходити.

Щеплення малюкам потрібно робити від народження комплексно. При цьому не варто пропускати жодного дня для збільшення резистентності організму до хвороби.

Коли вакцинувати дитину:

 • 1 доза — 2 місяць життя.
 • 2 доза — 4 місяць.
 • 3 доза — 6 місяць.
 • 4 доза — 18 місяць.
 • 5 доза — 6 років.
 • 6 доза — 14 років.

Зауважимо, вакцинація від поліомієліту в Україні безкоштовна. Вона проводиться у сімейного лікаря чи педіатра в державних медичних закладах. Вакцинуватися можна і в приватних закладах, які уклали договори із Національною службою здоров’я України.

У МОЗ підкреслили, що протипоказання до щеплення ОПВ виникають рідко, а визначити їх може лише лікар. При цьому наявність хронічних захворювань не є причиною відмовитися від щеплення. Навпаки такі діти найбільш вразливі до інфекцій, а тому вакцинація їм вкрай необхідна.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.