Вакцинуватися не можна відмовитися: Кого зобов'яжуть щепитися від COVID-19

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Google

В Україні добровільна вакцинація переходить в обов'язкову

Минулого тижня в Міністерстві охорони здоров'я видали наказ, яких затвердили список категорій працівників, які зобов'язані вакцинуватися від коронавірусу. Тих, хто відмовиться, відсторонять від роботи і не виплачуватимуть зарплату. Наразі під приціл урядовців потрапили працівники органів влади різних ступенів та освітяни.

А юристи розповіли, коли примус до вакцинації незаконний.

Про все детальніше в матеріалі "Першого Незалежного".

Кого зобов'яжуть прищеплюватися

Згідно з документом, на період дії в Україні карантину обов'язковій вакцинації підлягають працівники:

  • центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів;
  • місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів;
  • навчальних та навчально-виховних закладів, незалежно від типу та форми власності.

У МОЗ пояснили своє рішення тим, що педагоги і працівники органів влади кожен день взаємодіють з великою кількістю людей. Тому вони найбільше ризикують заразитися.

Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко попередив, що наступними цей список поповнять працівники всіх державних установ, організацій і підприємств, соціальні працівники та працівники поштових послуг.

Новини за темою: COVID-вакцинація знижує ризик смерті або госпіталізації на 90%, - дослідження

Невакциновані співробітники будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати. Зазначимо, відсторонення від виконання обов'язків не означає звільнення. Тобто, місце роботи має бути збережено за людиною. Відсторонення діятиме рівно стільки, скільки триватиме карантин. Ляшко зазначив, що карантин в Україні можуть скасувати після того, як буде вакциновано 70% дорослого населення.

Наказ набирає чинності з листопада.

Вакцинація вчителів в Україні 

Станом на 7 жовтня в Україні вакциновано понад 536 тисяч працівників загальної середньої освіти. 

Фото з відкритих джерел

Найбільше педагогів вакциновано в Миколаївській (98,1% - повний і неповний курс), Харківській (90,9%) і Луганській (90%) областях. 

Лідерами з вакцинації (одна і дві дози) працівників шкіл також є:

  • Донецька область - 89,4%,
  • Дніпропетровська область - 88,2%,
  • Київ - 87,2%,
  • Черкаська область - 87,1%.

При цьому показники щеплень від COVID - 19 у Херсонській та Рівненській областях залишаються найнижчими. Зокрема, у Херсонській області вакциновано 70% (повний та неповний курс) працівників закладів загальної середньої освіти, а у Рівненській - 73,9% (повний та неповний курс) працівників шкіл.

Всього в 18 областях країни і в Києві повний і неповний курс вакцинації отримали понад 80% працівників шкіл.

Попри активізацію вакцинації серед вчителів, понад 100 тисяч педагогів досі не отримали щеплення. Це становить 17% від загального числа працівників.

Всього ж в 18 областях країни і в Києві вакциновані більше 80% працівників шкіл.

Обмежень може стати більше

Силою вакцинувати українців в уряді не мають наміру. Однак, змусити нещеплених працівників постійно робити ПЛР-тести за свій рахунок можуть. Таку можливість зараз вивчають у Кабінеті Міністрів, розповів глава Мінфіну Сергій Марченко. 

Більш того, такі громадяни ризикують втратити державну допомогу при посиленні карантину.

"Щоб не доводити до закриття закладів, потрібно вакцинуватися. Ми нікого не змушуємо, але люди повинні нести відповідальність. Якщо вони не хочуть вакцинуватися, тоді нехай сидять вдома... Зараз ми вивчаємо можливість введення обов'язкового ПЛР-тестування для працівників, які не будуть вакцинуватися. Це відбуватиметься за їх власний рахунок", - пояснив Марченко. 

Також у Кабміні розглядають можливість, щоб такі службовці не могли працювати офлайн. Тобто, їм буде заборонено приходити на робоче місце. 

Новини за темою: Громадський транспорт лише для вакцинованих: В Україні планують посилити карантин

Коли примус незаконний

Зараз вакцинація проти коронавірусу в Україні не є обов'язковою. Чинним законодавством не передбачена можливість відсторонення працівника від роботи у разі відсутності у нього відповідного щеплення. Однак бували випадки, коли працівників зобов'язували робити щеплення на місцевому рівні. 

Якщо роботодавець не допускає вас до виконання робочих обов'язків без законних на те причин, ви можете звернутися в Державну службу України з питань праці.

За порушення вимог законодавства про працю роботодавцю загрожує штраф у розмірі мінімальної заробітної плати. У разі повторного порушення йому доведеться заплатити штраф у дворазовому розмірі. 

Крім того, співробітник, якого звільняють за відсутність щеплення від коронавірусу, може подати до суду. Для цього необхідно зібрати докази недопуску, наприклад попросити надати наказ про відсторонення. Також можна надати електронні докази (відео-, аудіозаписи тощо). 

"Звільнення співробітника за відмову від вакцинації буде незаконним і може бути оскаржене в судовому порядку. Як показує судова практика, у працівника є всі шанси в судовому порядку скасувати незаконний наказ і отримати середню заробітну плату за період вимушеного простою", - пояснив юрист Володимир Дишлюк.

Новини за темою: МОЗ пояснив, які вакцини від коронавірусу можна комбінувати

Як українці ставляться до вакцинації

Намір влади обмежувати невакцинованих працівників українці зустріли негативно. На сайті президента України з'явилася петиція, в якій автор просить Володимира Зеленського ввести кримінальну відповідальність за примусову вакцинацію.

Електронні петиції президенту України

Причинами петиції, за словами автора, є некомпетентність медичної системи України. Він пояснив це тим, що перед вакцинацією медики не проводять обстеження людини, а медустанови повністю знімають з себе і своїх працівників відповідальність за наслідки препарату. 

Крім того, всі державні установи позбавляють людину права вибору і змушують робити щеплення, а в разі відмови погрожують звільненням або відстороненням від роботи, йдеться в документі. 

"Терміново ввести кримінальну відповідальність у вигляді покарання позбавлення волі на строк від 3 до 5 років за примусову вакцинацію. Примусову вакцинацію у вигляді погроз звільненням та/або недопуском до роботи прирівняти до поняття "примусова вакцинація", - йдеться в тексті.

Петиція набрала 26 663 голосів при 25 000 необхідних для розгляду. А це означає, що Володимир Зеленський повинен буде розглянути документ. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.