Борги за газ, запас вугілля та аварії тепломереж: Головні проблеми в регіонах перед початком опалювального сезону

Майже у кожному регіоні України існують проблеми з тепломережами, через які виникають пориви

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

опалення
Фото з відкритих джерел

Цього місяць в Україні має розпочатися опалювальний сезон. Однак у багатьох регіонах існує загроза вчасної подачі тепла в оселі українців. І така ситуація спостерігається щороку. Борги за газ, вартість блакитного палива, невеликий запас вугілля - це далеко не всі проблеми, які можуть завадити безпроблемному проходженню опалювального сезону.

Про все детальніше в матеріалі "Першого Незалежного" далі.

Борги облгазів по всій Україні

Напередодні опалювального сезону представники "Оператора газотранспортної системи України" розповіли, що сукупний борг облгазів перед ним становить 8,8 мільярда гривень.

Серед найбільших боржників такі: "Київоблгаз" (1,075 мільярда гривень), "Донецькоблгаз" (1,197 мільярда гривень), "Львівгаз" (792 мільйона гривень), "Тернопільміськгаз" (581,7 мільйона гривень), "Харківгаз" (491,2 мільйона гривень). Далі йдуть заборгованості облгазів групи РГК, тобто 18 облгазів: "Вінницягаз", "Волиньгаз", "Житомиргаз", "Закарпатгаз", "Запоріжгаз", "Київоблгаз", "Дніпрогаз", "Дніпропетровськгаз", "Криворіжгаз", "Миколаївгаз", "Рівнегаз", "Сумигаз", "Івано-Франківськгаз", "Харківгаз", "Харківміськгаз", "Хмельницькгаз", "Чернівцігаз", "Чернігівгаз".

Така заборгованість виникла у всіх існуючих облгазах (а їх понад 40 в Україні) не за один сезон. Насправді борги накопичуються протягом багатьох років і вже у минулому опалювальному сезоні тепловики мали мільярдні борги за газ. Чи не найголовнішою причиною є несвоєчасна оплата платіжок кінцевим споживачем – українцями. Ще однією причиною є вимога регулятора отримувати від облгазів авансові платежі за обсяги газу, що буде спожитий у наступному місяці. 

опалення
Фото з відкритих джерел

Щоб стягнути борги, ОГТСУ у 2020-2021 роках подав майже півсотні позовів щодо стягнення заборгованості за врегулювання щодобових негативних небалансів на загальну суму понад 9 мільярдів гривень. Але це не вирішило проблему.

До того ж, щоб вирішити проблему заборгованостей, у липні цього року парламент прийняв закон, яким на п'ять років відтермінував сплату 50 мільярдів гривень боргів та списав 10 мільярдів гривень штрафів теплокомуненерго перед "Нафтогазом".

Проте у Верховній Раді на розгляді вже досить тривалий час перебуває законопроект № 3800 про внесення змін до Закону України "Про ринок природного газу" щодо забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу. Він пропонує запровадити спецрахунки для запобігання утворення облгазами нових боргів за газ перед ОГТСУ. Механізм розподільчих рахунків для облгазів передбачає, що частина коштів, які облгази отримують від споживачів за послугу розподілу газу, буде автоматично перерахована для сплати за газ Оператору ГТС. 

Новини за темою: Опалювальний сезон буде складним: У Раду для звіту викликають міністра енергетики

Високі ціни на закупку газу

Проте навіть якщо відкинути борги облгазів та теплокомуненерго за попередні зими, опалювальний сезон не стає менш проблемним. Постачальники тепла не можуть закупити газ через високі ціни на нього.

"Наш аналіз підтверджує, що споживачі сумлінно сплачують приватним облгазам за послугу розподілу, але кошти не доходять до державного Оператора ГТС. У ситуації "безоплатних відборів" газу з магістральних газогонів Оператор ГТС мимоволі виступає постачальником газу для приватних облгазів і змушений витрачати власні кошти, необхідні для проведення ремонтів та обслуговування ГТС. Подальше зростання заборгованості ставить під загрозу не лише виконання програми оптимізації та модернізації ГТС, але й створює ризики фінансовій стабільності Оператора ГТС", - зазначив генеральний директор ОГТСУ Сергій Макогон. 

Для виробників тепла газ продаватимуть за пільговою ціною – 7,5 гривень. Проте на нього будуть ліміти і, до того ж, за нього доведеться заплатити наперед. Крім вартості газу зросли й інші складові тарифу: ціна на розподіл газу, його транспортування, подорожчала електрична енергія. Це є приводом до підвищення тарифів на газ для українців, яке рано чи пізно настане.

Ціни на газ
Фото з відкритих джерел

Середня вартість тони вугілля – близько $160, а для виробництва 1 кВт·год електроенергії потрібно витратити 470 грамів вугілля. Відтак вартість виробленої електроенергії (разом з витратами на зарплату, ремонт, податки) складе 2,6 гривні за 1 кВт·год (без ПДВ). Проте вартість електроенергії для побутових споживачів становить 1,44-1,68 грн за 1 кВт·год. Така ціна дисонує з реальною вартістю електрики і є причиною збитків "Нафтогазу".

До того ж варто згадати, що тепло потрібно подавати не лише у квартири українців, а й у муніципальні приміщення. Газ для опалення соціальної сфери: садочків, шкіл, будинків творчості, кінотеатрів, лікарень, державних громадських установ доведеться купувати за ринковими цінами – по 30-35 гривень за кубометр. Це непідйомна сума для місцевих бюджетів, тобто знову будуть борги. 

Новини за темою: Підготовка до опалювального сезону в Україні на фінішній прямій, – Шмигаль

Зростання тарифів на тепло

Ціни на тепло і гарячу воду в Україні зростатимуть, тоді як запасів вугілля для спокійного проходження опалювального сезону може не вистачити.

Приміром, протягом опалювального періоду 2021/22 у Луцьку тепло подорожчає на 10%, у Чернівцях – на 70% більше, у Києві і Полтаві – на 40%.

Висока вартість газу – це глобальна, інакше кажучи, стратегічна проблема, яку не можна розв’язати зусиллями комунальних підприємств, а потрібно вирішувати на державному рівні.

Ремонт аварійних тепломереж

У деяких регіонах взагалі не роблять ремонт комунальної теплової інфраструктури, подекуди ремонт зроблений лише "на папері", а деінде готовність комунікацій ніби стовідсоткова, але якісь їхня незадовільна.

Київ. Столиця щороку стикається з сотнями поривів у тепломережах, особливо під час опалювального сезону. 

Нещодавно мер Києва Віталій Кличко розповів про завершення міської владою підготовки до опалювального сезону. Він зазначив, що за три роки у столиці замінили 340 кілометрів аварійних трубопроводів, а зараз у місті продовжується реконструкція тепломереж, щоб забезпечити надійність та якість теплопостачання.

Всього у Києві 2,7 тисячі кілометрів тепломереж, ТЕЦ-5, ТЕЦ-6, майже 200 станцій теплопостачання і котелень. І за словами Кличка, цього року було оновлено близько 70 км мереж, зокрема, на вулицях Гетьмана, Архипенка, Вифлеємській, Кулібіна, Старонаводницькій, Леваневського. Окрім цього, у місті провели гідравлічні випробування тепломере, виконали технічну підготовку житлових будинків. 

Львів. У "Львівтеплоенерго" заявили, що днями на вулиці Науковій виник порив на магістральній тепловій мережі, тож призупинено водопостачання до низки будинків. Як бачимо, незважаючи на завірення влади про безперебійність і прийдешнього опалювального сезону, проблеми є і вони виникають то тут, то там через свою масштабність. Ця ситуація показує, що злагодженим опалювальний період точно не буде – морози і напруга у тепломережах покажуть зношеність комунікацій у найвідповідальніший момент. 

Аварія на тепломережі у Львові
Пресслужба Львівської міськради

Харків. У місті триває ремонт тепломагістралей. Наразі найпроблемнішим є центр міста зі зношеними тепломережами. Уже відремонтовано понад 20 котлів і 100 кілометрів магістральних, внутрішньоквартальних та внутрішньобудинкових мереж.

Полтавщина. Ще минулої осені КП "Полтаватеплоенерго" та міська влада не змогли підготуватися до опалювального сезону. Було куплено котел для опалення міста, але обладнання, яке було у котельні, порізали на металобрухт.

Чернігівщина. Теплове господарство області ще працює лише завдяки тому, що збудовані раніше "теплові" об’єкти мають великий запас терміну роботи. Десятиліттями не робили необхідну реконструкцію теплових мереж і пунктів, термін роботи яких вже давно вичерпався.

Станом на вересень цього року у Чернігівській області було реконструйовано лише 7 котелень та 4,3 кілометри теплових мереж, тоді як теплове господарство налічує 765 котелень та 537 кілометрів мереж.

Новини за темою: Юрій Бойко: Парламент має взяти на контроль проходження опалювального сезону

Волинська область. У Луцьку триває підготовка до опалювального сезону: на тепломережах ліквідували понад сотню поривів, у котельні закуповують нове обладнання, на деяких вулицях триває монтаж труб. Міська влада Луцька зазначає, що борги підприємства "Луцьктепло" перед "Волиньгазом" є, але опалювальний сезон у місті стартує вчасно. Повідомляється, що минулого тижня підприємство погасило майже 10 мільйонів гривень боргу за газ, потім – ще 3 мільйони. Загальна сума заборгованості лучан за тепло складає близько 10 мільйонів гривень. 

Водночас депутатка Луцької міськради Алла Надточій заявила, що місто готове брати кредити для того, щоб запустити опалювальний сезон і мати на цей період передоплату.

Миколаїв. Підготовку до опалювального сезону мають завершити до 15 жовтня. За результатами гідравлічних випробувань і повторних оглядів під час виконання ремонтних робіт співробітники "Миколаївської ТЕЦ" виявили 107 дефектів на теплових мережах. У роботі шість дефектів, які мають усунути до 8 жовтня.

Дніпро. Дату запуску опалювального сезону централізованого опалення поки не називають. Підготовку розпочали ще у квітні, але досі не завершили. Було проведено гідравлічні випробування і капітальний ремонт теплових мереж. До речі, опалювальний сезон 2020/21 у Дніпрі стартував 2 листопада.

Кременчук. Міський голова Віталій Малецький обіцяє, що усі заклади соціального захисту будуть з опаленням, але теплопостачальні компанії говорять, що до опалювального сезону поки не готові. Йдеться про значні пориви і 15 місць пошкодження тепломережі, виявлених уже після проведення гідравлічних робіт.

Головний інженер Кременчуцької ТЕЦ заявив, що досі тривають ремонтні роботи мереж і ремонтуватимуть до кінця жовтня. Окрім цього, представники ТЕЦ поки не розуміють, як купуватимуть газ, ціна якого для підприємств ще не встановлена остаточно і буде вищою, ніж ціна для населення – більше 16 гривень за кубометр. 

Новини за темою: Ціну на газ в Україні можуть підвищити і протягом опалювального сезону: Експерт назвав причину

*************

Що б не казала місцева влада у регіонах про ремонт теплокомунікацій, про заміну старих труб і оновлення котелень, аварій взимку не уникнути, минулорічні борги нікуди не подінуться, а ціна на газ і тепло не стане зручною і для споживача, і для теплокомуненерго. 

Але незважаючи на усі ці проблеми, які повторюються з року в рік, Україна, безумовно, і розпочне, і завершить опалювальний сезон. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.