Ноти протесту та взаємні виклики послів: Чому контракт із "Газпромом" розсварив Київ та Будапешт

Топ-новина
Топ-новина
З відкритих джерел

Це перша довготривала угода про поставки газу в обхід України

Уряд Угорщини і російський газовий монополіст "Газпром" у понеділок, 27 вересня, уклали довготривалий контракт щодо поставок "блакитного палива" із Російської Федерації. Тепер протягом 15 років Будапешт буде щороку отримувати з Росії газ в обхід української газотранспортної системи. Безумовно, ця звістка розлютила Київ і той буквально вибухнув шквалом критики на адресу угорського уряду.

Тож, що саме так обурило Україну і як розвиватимуться надалі її стосунки із Угорщиною, спробуємо розібратися поетапно.

Із чого все почалося?

Питання щодо поставок газу в обхід України порушувалося між урядом Угорщини та представниками Російської Федерації не один місяць. Так, опісля зустрічі з головою МЗС Росії Сергієм Лавровим у серпні міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто заявив, що домовленість з "Газпромом" досягнута, а ось напередодні, 27 вересня, угоду було офіційно підписано у Будапешті.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто і його російський колега Сергій Лавров Фото з відкритих джерел

Як стало відомо, у рамках зазначеного газового контракту блакитне паливо до Угорщини почнуть поставляти із 1 жовтня і будуть це робити протягом 15-ти наступних років - до кінця 2036-го. Щорічні обсяги становитимуть 4,5 мільярди кубометрів газу. Блакитне паливо поставлятимуть двома маршрутами – через Австрію і Сербію. Зокрема, через сербський газопровід "Турецький потік" проходитиме 3,5 млрд кубометрів, а через Австрію – ще 1 млрд кубометрів. Інші деталі договору наразі не розкриваються.

Підписання газового контракту між Угорщиною і Росією

Фото з відкритих джерел

"На сьогодні реальність така, що енергетичні потреби Угорщини можна найбільш надійним чином забезпечити з допомогою довготривалого контракту з "Газпромом", - прокоментував відповідне рішення голова МЗС Угорщини Петер Сіярто.

Новини за темою: Угорщина домовилися про новий 15-річний контракт на постачання російського газу

Та, незважаючи на слова очільника угорського дипломатичного відомства про те, що газопостачання – це питання економіки і національної безпеки, а не політики, Україна впевнена у протилежному. 

Чому Україна не привітала рішення Будапешту?

І раніше, і зраз Угорщина покривала свої потреби у газі за рахунок Росії. Але досі російський газ надходив по трубопроводу через територію України. Тепер же новий договір передбачає поставки газу в обхід України. Власне, це перша угода Росії, підписана після завершення будівництва газопроводу "Північний потік-2". Очевидно, що вона викликала обурення української влади. 

Голова ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" Сергій Макогон заявив, що новий контракт на поставку природного газу з Росії в Угорщину в обхід України не виправданий економічно і є прикладом того, як "Газпром" диктує свої умови європейським країнам, які критично залежать від російського газу.

Своєю чергою Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест через підписання Угорщиною та Росією договору на 15 років про постачання газу в обхід української газотранспортної системи. Офіційну заяву з цього приводу згодом оприлюднили на сайті відомства. Зокрема, там підкреслили, що не лише здивовані, а й розчаровані рішенням Угорщини підписати довгостроковий контракт з "Газпромом".

Фото з відкритих джерел

"Вважаємо це виключно політичним, економічно необґрунтованим рішенням, прийнятим на догоду Кремлю і у збиток національним інтересам України і українсько-угорським відносинам, не відповідає принципам Договору про основи добросусідства і співпраці між Україною та Угорською Республікою від 6 грудня 1991 року", - йдеться у заяві українського МЗС.

Також у Міністерстві відзначають, що Угорщині було б вигідніше отримувати газ транзитом через розгалужену газотранспортну систему України, бо це найкоротший шлях безперебійних поставок газу до Європи.

До того ж, договір Угорщини з Росією став причиною перенесення Києвом засідання Спільної міжурядової українсько-угорської комісії з питань економічного співробітництва, яке мало відбутися у Будапешті 29-30 вересня. 

Окрім публічної заяви, що свідчить про обурення української сторони, наша країна планує звернутися до Європейської комісії щодо надання оцінки відповідності нової угорсько-російської газової угоди європейському законодавству в галузі енергетики. 

Новини за темою: Газовий контракт із Росією: Україна і Угорщина викликали послів для роз'яснень

Тим часом Угорщина викликала посла України Любов Непоп до Міністерства закордонних справ через критику українським МЗС "газової" угоди Будапешта з "Газпромом".

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто зазначив, що такий крок України "є недружнім після багатьох субсидій (апарати штучної вентиляції легенів, медичне обладнання, догляд за солдатами, відпочинок дітей, фінансування інвестицій), які Україна отримала до цього часу".

Позицію України щодо нового газового контракту Сіярто назвав "порушенням суверенітету та інтересів національної безпеки Угорщини". 

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто та його український колега Дмитро Кулеба

Фото з відкритих джерел

Разом і тим Міністерство закордонних справ України також запросило посла Угорщини у Києві, аби донести "принципову позицію". За словами речника українського МЗС Олега Ніколенка, транспортування газу в обхід України підриває національну безпеку нашої держави й енергетичну безпеку Європи, а "нова угода Угорщини з "Газпромом" завдає серйозного удару українсько-угорським відносинам".

Власне, щодо першого щось схоже уже відбулося. Йдеться про стрімке подорожчання газу у європейських країнах. Це не означає, що договір мав прямий вплив на ціну газу у Європі, але вартість блакитного палива піднялася після підписання угоди.

Новини за темою: Угорщина відреагувала на критику України щодо угоди з російським "Газпромом"

Нагадаємо, за даними лондонської біржі ICE, загальне зростання ціни газу з початку дня вже перевищило 11%. У вівторок, 28 вересня, ціна перевищила 1000 доларів за тисячу кубометрів. Приміром, вартість жовтневого ф'ючерса на хабі TTF у Нідерландах досягла 1031,3 долара за тисячу кубометрів газу. 

Що буде далі?

Свого часу голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко заявив, що "Газпром" може припинити транзит газу до Європи через українську газотранспортну систему після запуску "Північного потоку-2". Уже зараз, на тлі завершення будівництва "Північного потоку-2", це видається майже очевидною річчю. До того ж, скоріш за все, "Газпром", попри зобов’язання виконувати умови контракту і постачати газ через українську ГТС, з часом не робитиме цього. 

Виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко Фото:УНІАН

Гарна перспектива для української газотранспортної системи – отримати гарантії від європейських країн щодо користування українським газогоном. Такі гарантії мають бути надані європейськими компаніями і повинні стосуватися бронювання транзиту блакитного палива через Україну на довгий термін. Якщо ці гарантії дадуть хоча б п’ять європейських компаній, то великі потужності будуть заброньовані для транзиту на 10-15 років. У такому випадку Україна отримуватиме гроші за транзит, і збитки від "Північного потоку-2" не будуть такими відчутними, як при нульовому транзиті. 

Новини за темою: У Кремлі заявили про готовність обговорювати з Києвом прямі закупівлі газу

Проте серед таких країн уже не буде Угорщини. Власне, контракт з Будапештом став для "Газпрому" першим після добудови "Північного потоку-2" в обхід території України. Таким чином Росія поступово вилучатиме з експлуатації газотранспортну інфраструктуру, яка доставляє газ до українського кордону, а також український газопровід.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.