Зима близько: Чи загрожує Україні енергетичний колапс та якими будуть тарифи на газ у опалювальний сезон

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Опалювальний сезон

Фото з відкритих джерел

Опалювальний сезон в Україні, як завжди, повний несподіванок і обіцянок влади

До початку опалювального сезону в Україні залишається небагато – два тижні. Але якщо середня добова температура повітря різко опуститься до 6-7 градусів, то тепло можуть подати у квартири українців раніше офіційного старту. Тим часом в уряді заявили, що мають чіткий актуальний план з проходження опалювального сезону, який гарантує подачу тепла без перебоїв.

Далі розповідаємо про плани урядовців щодо проходження опалювального сезону в Україні, а також про прогнози експертів з цього приводу, які, до речі, не є надто оптимістичними.

Прогнози уряду щодо опалювального сезону

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль розповів про урядовий план із тарифної політики та стабільного проходження опалювального сезону, розроблений за ініціативи президента України. План складається з п’яти прорахованих кроків, які мають гарантувати безперебійний опалювальний період для всіх українців.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль УНІАН

I крок – тарифи на газ. Очільник уряду зазначив, що тарифи на блакитне паливо для населення будуть незмінними. Це означає, що вони залишаться на рівні, що був визначений у травні цього року. Йдеться про "річний продукт" для українців, де вартість газу протягом всього року становить менше ніж 8 гривень за 1 кубометр.

"Незалежно від коливань ціни на біржах чи хабах, ця ціна не змінюється весь опалювальний сезон, тобто до кінця квітня 2022 року", – підкреслив Денис Шмигаль.

При цьому прем’єр наголосив, що в Україні ціна газу зважена і психологічна прийнятна, тоді як у Європі вартість блакитного палива уже перевищує 25 гривень за кубометр. 

II крок – фіксування ціни на тепло. Очільник уряду зазначив, що тарифи на тепло та гарячу воду встановлює місцева влада, і вони не можуть бути надто високими. Але цей пункт дещо суперечить першому твердженню, висловленому прем’єр-міністром. Шмигаль говорить, що уряд забезпечив умови, щоб тарифи не зростали. Щоправда, якщо ціна формується місцевою владою, то урядовці не мають на неї впливу і не можуть ані гарантувати конкретну суму, ані змінювати її, якщо вона перевищуватиме 8 або 9 гривень.

"Тарифи на тепло та гарячу воду встановлює місцева влада. Ми забезпечили всі умови, аби підвищення тарифів не відбулося, і будемо на цьому наполягати. Державна компанія "Нафтогаз" пропонує трирічний контракт по 7,42 гривні за кубометр газу для цього опалювального сезону. Ця ціна так само не буде збільшуватися і не залежить від ситуації на біржах", – зазначив очільник уряду.

Новини за темою: Газопостачальники опублікували тарифи на жовтень: Іноді ціни понад 30 грн/куб

Шмигаль підкреслив, що у місцевих керівників немає об’єктивних підстав підвищувати тарифи на тепло та гарячу воду. За його словами, вже 70% теплокомуненерго уклали трирічні контракти з "Нафтогазом". До того ж уряд працює над питанням компенсації для теплокомуненерго різниці між собівартістю тепла і реальними тарифами для населення. Також думають над реструктуризацією наявних заборгованостей у підприємств теплокомуненерго.

III крок – зниження тарифів на електроенергію. Прем’єр-міністр наголосив, що уряд знизив тарифи на електроенергію з 1 жовтня поточного року. Тож це нібито має допомогти у безперебійності опалювального сезону по країні. 

"Уряд знизив тарифи на електроенергію для 80% домогосподарств з 1 жовтня. Тариф складе 1,44 гривні за кіловат-годину для тих, хто споживає менше ніж 250 кВт⋅год на місяць. Для тих, хто споживає більше, – тариф залишиться без змін", – розповів Шмигаль. 

IV крок – доступність субсидій. Глава уряду наголосив, що субсидії отримають усі, хто їх потребує.

"Уряд разом з народними депутатами запропонував додатково цього року виділити 12 мільярдів гривень на програму субсидій. Субсидії отримають всі, хто їх дійсно потребує, – це близько 3 мільйонів домогосподарств", – сказав прем’єр, підкресливши, що до початку опалювального сезону в держави вистачає коштів на всі виплати, і заборгованостей по субсидіях немає.

V крок – готовність до опалювального сезону. За словами Шмигаля, технічна готовність регіонів України становить понад 90%.

"Запаси газу в підземних газосховищах України перевищили 18,5 млрд кубічних метрів. Для порівняння: у 2018 році запаси складали 17,1 мільярда кубів, у 2017 році – 16,8 мільярда кубів. Так само, як і торік, ми спокійно пройдемо цей опалювальний період", – резюмував Денис Шмигаль.

Новини за темою: Влада має всі важелі регулювання ціни на газ, але робить винним "Нафтогаз", – експерт

Проте прем’єр не сказав нічого про зношеність тепломереж, їхній ремонт і заміну, не навів прикладів, де було виявлено недоремонтовані труби, якими подаватимуть гарячу воду у батареї, і не розповів, чи впоралися з поломками. Не говорив ані про прокладання нових тепломереж, ані про оновлення старих. Тож щойно почнуть подавати тепло, виявиться, що підземні тепломережі не ремонтувалися останнім часом взагалі, або сильно постраждали після останнього ремонту, і тому аварійних відключень не уникнути, що б не казали в уряді. 

Що кажуть експерти про новий опалювальний сезон

Попри оптимістичний настрій уряду і безпосередньо прем’єр-міністра, експерти мають іншу думку стосовно проходження опалювального сезону в Україні.

За словами директора аналітичного центру Асоціації міст України Ярослава Рабошука, рекордні ціни на газ можуть поставити під загрозу опалювальний сезон. Ідеться про високі ціни на газ для бюджетних установ, які виставляються для них постачальником. Вони можуть призвести до того, що опалювальний сезон в Україні буде зірвано, а якщо і почнеться – то з великими проблемами й боргами для підприємств теплокомуненерго.

Фото з відкритих джерел

"Опалювальний сезон почнеться, питання тільки – коли і як буде поставлятися газ. А поставлятися буде в борг, тому "Нафтогаз" відразу почне нараховувати штрафні санкції, пені. З підприємств будуть стягуватися ті кошти, які могли б не стягуватися, але і йшли б на інші цілі – хоча б на модернізацію котелень, щоб їх робота була ефективною і коефіцієнт корисної дії був близько 100%, а не 50%, як зараз. Штрафи та пені, які "Нафтогаз" буде стягувати через суди, – це велика проблема теплокомуненерго", – зазначив Ярослав Рабошук.

Експерт також підкреслив, що хоча "Нафтогаз" і пропонує досить прийнятну ціну на газ – 7,42 гривні за кубометр, та вимагає оплачувати блакитне паливо заздалегідь. Але ж комунальні підприємства отримують оплату від населення тільки у наступному місяці після надання послуг, тому формуються заборгованості, і поки існує такий механізм, вони будуть накопичуватися.

На думку виконавчого директора асоціації "Енергоефективні міста України" Святослава Павлюка, ціна для ТКЕ чи не вперше є нижчою, ніж для населення, і це – правильне рішення.  

"Ми, як споживачі, ніколи не зможемо контролювати вартість газу чи тариф на тепло. Ми є енергодефіцитною країною, яка імпортує енергоресурси. Ми будемо залежні від цін на них за кордоном. Єдиний спосіб, яким можна контролювати наші платіжки, – це контролювати об'єм споживання. Для цього треба зайнятися енергоефективністю і робити це системно. Енергоефективність є тим інструментом, який допоможе споживачам скоротити свої рахунки. Є випадки, де заміна котла у будинку дала економію по газу 37%. Разом з модернізацією теплового пункту економія буде уже 70%", – зазначив Павлюк.

Новини за темою: МВФ нав'язав Україні ринкові ціни на газ з прицілом на їх рекордне підвищення

Своєю чергою директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко зазначив, що Україна може опинитися у ситуації, коли без імпорту з Росії та Білорусі буде неможливо пройти осінньо-зимовий період.

"Ситуація з накопиченням вугілля в Україні на складах ТЕС критична. За даними "Укренерго", станом на 30 серпня на складах ТЕС знаходиться 720 тисяч тонн вугілля, що у 2,2 раза менше від затвердженого Міненерго графіка накопичення палива. Зокрема, газового вугілля накопичено у 2,4 раза менше відповідно до графіка, тоді як антрацитового – в 1,7 раза. В умовах низьких складів вугілля державні та приватні компанії розпочали імпорт. Низькі запаси вугілля є наслідком цінових провалів, що мали місце у квітні-липні нинішнього року", – заявив експерт. 

Реальні проблеми перед стартом опалювального сезону

У серпні місцева влада в багатьох регіонах України заявляла, що початок опалювального сезону під загрозою зриву. Йшлося про проблеми з підготовкою через відсутність коштів і заборгованості населення. Приміром, у Лисичанську напередодні початку опалювального сезону від послуг опалення відключать 28 багатоквартирних будинків. Причиною відключення називають борги за послуги. Тож в опалювальному сезоні 2021-2022 рр. буде припинена подача теплоносія у квартири 28-ми житлових будинків.

У двох містах Львівської області, згідно з висновком робочої групи, до осінньо-зимового періоду не підготовлені тепломережі. Своєю чергою Чернігівська міська рада заявила, що через нерентабельність виробництва електроенергії зупинено ТЕЦ. З цієї ж причини може зупинитися ТЕЦ і у Чернівцях.

Новини за темою: В Україні ціну на газ встановлюють в ручному режимі: Експерт пояснив принцип

У Полтавській, Харківській, Миколаївській, Чернівецькій та Черкаській областях опалювальний сезон може зірватися через заборгованість населення. Місцева влада закликає містян погасити борги, але поки марно. У Дніпропетровській області триває судовий процес між НАК "Нафтогаз" та КП "Жовтоводськтепломережа" через заборгованість останньої. 

Дещо про вартість газу у 2021 році

"Нафтогаз" встановив ціну на газ для побутових споживачів на рівні річного тарифу. Для опалювального сезону 2021/22 регулятор підготував тариф на блакитне паливо у розмірі 7,96 гривні за 1 кубометр. Такий варіант доступний користувачам газу, що поставляється від "Нафтогазу", при підключенні до спеціального тарифу "Комфортний сезон".

Фото з відкритих джерел

Відповідно до його умов, вартість газу для побутових споживачів фіксується до 30 квітня 2022 року. Якщо оплачувати до 15 числа кожного місяця через особистий кабінет, то можна отримати додаткову знижку у розмірі 1%. Аналогічна ціна діє у річному тарифі "Нафтогазу".

Новини за темою: Новий опалювальний сезон в Україні: Експерт назвав сферу, де можливий колапс

Для користувачів інших операторів газового ринку річна вартість коливатиметься залежно від вартості палива на закупівлі. Різниця по областях суттєва, це можна побачити з актуальних на жовтень 2021 року тарифів по регіонах:

 • Вінницька область – від 7,99 до 8,56 гривні за 1 кубометр;
 • Волинська область – від 7,99 до 7,88 гривні за 1 кубометр;
 • Дніпропетровська область – від 7,99 до 8,94 гривні за 1 кубометр;
 • Донецька область – від 8,94 до 10,8 гривні за 1 кубометр;
 • Житомирська область – від 7,99 до 13,5 гривні за 1 кубометр;
 • Закарпатська область – 7,99 гривні за 1 кубометр;
 • Запорізька область – від 7,99 до 10,41 гривні за 1 кубометр;
 • Івано-Франківська область – від 7,99 до 11,99 гривні за 1 кубометр;
 • Київська область – від 7,8 до 11,4 гривні за 1 кубометр;
 • Луганська область – 8,99 гривні за 1 кубометр;
 • Львівська область – від 7,99 до 8,2 гривні за 1 кубометр;
 • Миколаївська область – 7,99 гривні за 1 кубометр;
 • Одеська область – 9,2 гривні за 1 кубометр;
 • Полтавська область – 9,99 гривні за 1 кубометр;
 • Рівненська область – 7,99 гривні за 1 кубометр;
 • Сумська область – 7,99 гривні за 1 кубометр;
 • Тернопільська область – 8,99 гривні за 1 кубометр;
 • Харківська область – 7,99 гривні за 1 кубометр;
 • Херсонська область – від 13,5 до 14,9 гривні за 1 кубометр;
 • Хмельницька область – від 7,99 до 11 гривні за 1 кубометр;
 • Черкаська область – 7,89 гривні за 1 кубометр;
 • Чернівецька область – від 7,90 до 13,5 гривні за 1 кубометр;
 • Чернігівська область – 7,99 гривні за 1 кубометр.

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.