В ООН заявили, що обмеження доступу до ЗМІ в Україні суперечить стандартам

Фото з відкритих джерел

Застосування санкцій українською владою щодо телеканалів та електронних ЗМІ не відповідає міжнародним стандартам у сфері вільного вираження думки. Про це заявила в четвер глава моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Матильда Богнер, представляючи 32-й періодичну доповідь про ситуацію з правами людини в країні.

"РНБО [Рада національної безпеки і оборони] прийняла, а президент [України Володимир Зеленський] затвердив рішення про застосування санкцій, які призвели до закриття телеканалів "112 Україна", ZIK і NewsOne. 20 серпня РНБО ухвалила інше рішення про застосування додаткових санкцій, які призвели до обмеження доступу до онлайн-ЗМІ. УВКПЛ [Управління верховного комісара ООН з прав людини] стурбоване тим, що ці рішення не відповідають міжнародним стандартам в плані вільного вираження думки", - підкреслила Богнер.

Вона пояснила, що рішення про рестрикції щодо цілого ряду українських ЗМІ "не були прийняті незалежними органами влади і не обґрунтовують необхідну пропорційність цих обмежень". Богнер запевнила, що місія і далі стежитиме за ситуацією.

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

20 лютого президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради нацбезпеки і оборони запровадити санкції проти 8 осіб - серед них голова Політради партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктор Медведчук та його дружина Оксана Марченко. 

13 травня в Печерському суді Києва обрали запобіжний захід голові Політради партії ОПЗЖ Віктору Медведчуку. 21 травня Київський апеляційний суд залишив у силі цілодобовий домашній арешт для нардепа. 9 липня суд продовжив домашній арешт Віктора Медведчука до 7 вересня. Відразу ж після початку засідання адвокати лідера ОПЗЖ заявили про відвід судді Сергію Вовку. Справа в тому, що Вовк вирішив розглядати питання продовження строків досудового розслідування без сторони захисту. Але в підсумку суд відхилив клопотання про відвід судді і прокурора. 30 липня Київський апеляційний суд відмовив адвокатам голови Політради "Опозиційної платформи - За життя" Віктора Медведчука в задоволенні апеляції щодо продовження термінів домашнього арешту політика до 7 вересня.

В ОПЗЖ відреагували на це правове свавілля і заявили, що такі дії влади - відверта і цинічна політична розправа над опозиційним політиком, який своєю принциповою позицією розкриває непрофесіоналізм, продажність і антинародний характер влади.

Коментуючи ситуацію, Віктор Медведчук підкреслив, що його адвокати повністю готові до процесу оскарження запобіжного заходу і у них є докази, які спростовують звинувачення прокуратури і доводять незаконність застосування до нього домашнього арешту.

Так, стороною захисту була подана апеляція на рішення Печерського районного суду Києва про продовження запобіжного заходу політику. Однак 30 липня Київський апеляційний суд відхилив її, незважаючи на розгром усіх доводів обвинувачення.

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували понад 82,5 тисячі матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.