Добровільна або примусова: Чи запровадять в Україні обов'язкову вакцинацію від COVID-19

В уряді можуть змусити всіх українців, що працюють, які не пройшли вакцинацію, постійно робити ПЛР-тести своїм коштом

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

etu.ru

Темпи захисту українців від коронавірусу поки не надто високі – за весь час кампанії щеплення двома дозами зробили трохи більше ніж 5 млн громадян. Влада запевняє, що препарат є у достатній кількості та заохочує українців до вакцинації. Поки щеплення добровільне, однак для деяких категорій спеціалістів ввели обов'язковість вакцинації. Не виключено, що надалі вона буде примусовою.

Про ймовірність затвердження обов'язкових, а потім і примусових щеплень від коронавірусу в Україні та темпах вакцинації у світі в матеріалі "Першого Незалежного".

МОЗ допускає примусову вакцинацію

У Міністерстві охорони здоров'я України не виключають, що настане момент, коли по всій країні запровадять примусову вакцинацію від коронавірусу. Щоправда, наразі ще не йдеться про поголовне щеплення всіх без виключення українців, а лише про примусову вакцинацію певних груп населення. Про це заявив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко. 

Він підкреслив, що цілком може настати момент, коли доведеться вводити примусову вакцинацію – її проведення дозволяє закон України "Про захист населення від інфекційних хвороб".

"Сьогодні вакцина доступна для всіх, і вакцинація є добровільною. Питання введення категорій професій, для яких вакцинація від коронавірусу буде обов'язкова, розглядається", – зазначив Віктор Ляшко.

Наразі у МОЗ закликають українців робити щеплення проти коронавірусу перед новою хвилею захворюваності на COVID-19, до якої може призвести штам "Дельта". До того ж з метою популяризації вакцинації серед населення, МОЗ звернулося до українських операторів телефонного зв’язку з проханням розсилати своїм абонентам СМС із нагадуванням про можливість вакцинуватися. Тож українці отримуватимуть СМС-повідомлення від МОЗ із закликом знайти найближчий пункт вакцинації та зробити щеплення.

Новини за темою: У школах Києва відкриють пункти вакцинації проти коронавірусу

Кого уже зобов’язали вакцинуватися

З 23 вересня на території України починає діяти жовтий рівень епідемічної небезпеки, і у зв’язку з цим на українців чекають певні новації.

Одна з них стосується і вакцинування громадян. Кабінет міністрів ухвалив рішення, згідно з яким вакцинація проти коронавірусу стає обов'язковою для працівників закладів освіти, міністерств, органів влади та місцевих державних адміністрацій.

В рамках жовтої зони учні шкіл зможуть ходити на заняття, якщо від коронавірусу будуть вакциновані не менше ніж 80% працівників навчального закладу. Якщо менше ніж 80%, учнів переведуть на дистанційне навчання.

Новини за темою: Українців заохочуватимуть до COVID-вакцинації знижками на поїздки в таксі, - МОЗ

Що кажуть в уряді?

Кабінет міністрів України вивчає можливість змусити всіх українців, що працюють, які не пройшли вакцинацію, постійно робити ПЛР-тести своїм коштом. Також їх можуть позбавити державної допомоги при посиленні карантину. Але це поки не остаточна інформація, а міркування урядовців.

Також у Кабінеті міністрів не мають планів стосовно запровадження обов'язкової вакцинації проти коронавірусу. Натомість урядовці хочуть мотивувати людей робити щеплення.

Фото з відкритих джерел

"Ми будемо мотивувати людей. Соцрекламою, мотивувальними факторами. Ми не можемо вводити обов'язкову вакцинацію для окремої людини, але можемо вводити обов'язок вакцинації навчального закладу, і батьки цього вимагають", – зазначив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

До того ж він підкреслив, що після запровадження жовтої зони, заклади зможуть працювати тільки за умови наявності щеплень у колективів та відвідувачів.

"Ми говоримо, що в жовтій зоні все може працювати, за умови, що колектив провакцинований щонайменше першою дозою і відвідувачі провакциновані щонайменше першою дозою", – сказав Шмигаль.

Окрім цього, глава уряду зазначив, що, ймовірно, наступного року в Україні проходитиме ревакцинація через те, що можуть з'являтися нові штами коронавірусу.

Навіщо українців закликають вакцинуватися?

Обов’язкова вакцинація потрібна для того, щоб не продовжувати адаптивного карантину та не впроваджувати нового локдауну, а за необхідності під час карантину не зупиняти суспільне життя та не забороняти буденних речей, як-от відвідування закладів харчування, культури та дозвілля. Вакцинація зменшить статистику інфікувань коронавірусом та ризики нових хвиль заражень у майбутньому.  

Попри те, що коронавірусом можуть захворіти й вакциновані люди, зокрема, і одразу після щеплення, все ж вакцина оберігає від важкого перебігу коронавірусу, спричиненого будь-яким штамом, а також від госпіталізації та подальшої необхідності вентиляції легень.

До речі, головний санітарний лікар України Ігор Кузін свого часу зазначав, що в Україні за останні три місяці 98% пацієнтів з коронавірусом, які потрапили в лікарню, були не щеплені.

Новини за темою: Чи можна поєднувати вакцини від COVID-19 та ГРВІ: Пояснення від МОЗ

Статистика щеплень в Україні

В Україні роблять щеплення чотирма вакцинами: Comirnaty від Pfizer-BioNTech, Moderna, CoronaVac від Sinovac Biotech і AstraZeneca (Covishield, SKBio). Всі вони дводозні, тобто передбачають введення двох доз препарату.

Вакцинальна кампанія проти коронавірусу в Україні стартувала наприкінці лютого цього року. За пів року всього в Україні було проведено 11 мільйонів щеплень: дві необхідні дози отримали понад 5,1 мільйона людей, а трохи більше ніж 6 мільйонів осіб зробили одне щеплення.

Що у світі з обов’язковою вакцинацією?

Поки Всесвітня організація охорони здоров’я очікує нову, четверту, хвилю захворюваності на коронавірус восени, уряди західних країн намагаються знайти шляхи максимально швидкого вакцинування населення від COVID-19.

Президент США Джозеф Байден розчарований тим, що 80 мільйонів американців, які можуть отримати вакцину, досі не зробили щеплення. Тож днями він використав свої повноваження, щоб змусити вакцинуватися дві третини американських працівників.

Своїм розпорядженням він висунув вимогу, щоб у компаніях, де є 100 і більше працівників, провели вакцинацію, або щотижневе тестування. Експерти стверджують, що Байден має юридичні повноваження встановлювати вимоги щодо вакцин до приватного сектора через закони, але найбільша профспілка, що представляє федеральних працівників, уже розпочала процес оскарження президентського указу.

Падінням темпів вакцинації занепокоєні й у Європі. Директор Всесвітньої організації охорони здоров'я у Європі Ганс Клюґе заявив, що з 53 країн-членів ВООЗ у Європі за останні два тижні 33 зареєстрували рівень захворюваності понад 10%. Йдеться про Росію, Францію, Велику Британію, Туреччину та Іспанію. Всього 29 європейських країн провакцинували 75% дорослого населення однією дозою, а 65% – двома.

Лише 6% населення у європейських країнах з низьким і середнім рівнем доходу повністю вакциновані, а у деяких країнах, приміром, Болгарії, зробили щеплення лише кожному десятому медичному працівнику.

Новини за темою: Мер Івано-Франківська пообіцяв мільйон навчальному закладу за 100% вакцинації

Тим часом у Німеччині громадяни не поспішають робити щеплення – відсоток людей, які були повністю вакциновані, становить 62%. Це мало для того, щоб країна була по-справжньому підготовлена до зими, коли ризик нової хвилі коронавірусу зросте, особливо від небезпечного штаму "Дельта". Для подолання ризику країні необхідний рівень вакцинації 85% +.

Федеральний міністр охорони здоров'я Німеччини Єнс Спан висловився про небезпеку "пандемії нещеплених". А голова Всесвітньої медичної асоціації Френк Ульріх Монтгомері запропонував запровадити правило, згідно з яким відвідування ресторанів чи інші розваги будуть доступні лише тим, хто доведе, що був вакцинований або одужав від COVID-19. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.