Нульове декларування в Україні розпочато: Яке майно потрібно декларувати і які документи подавати

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Слово і Діло

Процес добровільного декларування уже стартував

Ще з 1 вересня 2021 року в Україні розпочалося одноразове добровільне декларування, або податкова амністія. Така ініціатива влади реалізовується в рамках нових підрозділів 9-4 розділу ХХ Податкового кодексу України.

Але незважаючи на те, що минуло уже понад два тижні, цей процес досі викликає в українців низку запитань. Тож далі розповідаємо, яке саме майно декларувати і яким чином це робити.

Які об’єкти потрібно декларувати

Одноразове добровільне декларування триватиме рік – до 1 вересня 2022 року. За цей час українцям пропонується задекларувати грошові активи, майно і майнові права, набуті за рахунок доходів, з яких не було сплачено податки і збори. Інакше кажучи, пропонується "виправити" порушення українського законодавства, яке було допущено у минулому.

Новини за темою: В Україні подали перші добровільні декларації

Перелік об’єктів, які потрібно декларувати такі: 

 • валютні цінності (тобто банківські метали);
 • національна валюта (гривні);
 • іноземна валюта;
 • права грошової вимоги;
 • нерухоме майно: земельні ділянки, об’єкти житлової / нежитлової нерухомості, об’єкти незавершеного будівництва.

При цьому українці повинні задекларувати вказані об’єкти необхідно, якщо вони були одержані за рахунок доходів, які підлягали оподаткуванню, але з них взагалі не були сплачені податки і збори або були сплачені не в повному обсязі, а також якщо такі доходи не були задекларовані до 1 січня 2021 року. 

Вартість об’єктів, що декларуються

Згідно з правилами нульового декларування, існує певна гранична вартість майна, яке потрібно задекларувати.

Для національної валюти це сума від 400 тисяч гривень (станом на 30 серпня 2022 року).

Для іноземної валюти цей показник аналогічний – сума від 400 тисяч гривень у перерахунку за курсом Національного банку. 

Для квартир – це квартира площею від 120 квадратних метрів. Якщо декларант володіє кількома квартирами, то враховується сума площ, яка також має перевищувати 120 квадратних метрів. Це означає, що не потрібно декларувати квартири з меншою площею.

Для житлових будинків загальна площа має бути сукупно не менше 240 квадратних метрів стосовно кожного будинку або всіх, якщо їх декілька.

Як декларувати готівку

Спершу декларант має розмістити гроші у національній та іноземній валютах у готівковій формі на поточних рахунках зі спеціальним режимом використання в банках України.

Новини за темою: Податкова амністія в Україні: Хто та як може задекларувати майно і які гарантії передбачені

Декларанти можуть звертатися до банків для відкриття спеціальних рахунків. А після розміщення на цих рахунках своєї готівки матимуть можливість подавати декларацію щодо цього доходу. Щоправда, у разі необхідності банк встановить контроль щодо джерел походження коштів, бо на них поширюються вимоги щодо фінансового моніторингу.

Як декларувати подароване майно

Об’єкти нерухомого або рухомого майна, отримані у подарунок від членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення (чоловік / дружина / батько / матір) оподатковуються за нульовою ставкою ПДФО. До того ж ці подарунки не потрібно відображати у річній декларації про майновий стан особи. Відтак, і в одноразовій добровільній декларації їх відображати не потрібно. Також не потрібно декларувати об’єкти спадщини, отримані від членів родини першого та другого ступеня споріднення.

Як саме подавати декларацію

Подавати одноразову добровільну декларацію можна виключно в електронній формі через приватну частину Електронного кабінету платника податків на сайті Державної податкової служби у розділі "Одноразова (спеціальна) добровільна декларація". Це означає, що подання добровільної декларації у паперовій формі не потрібно.

У декларації потрібно вказати таку інформацію:

 • дані про декларанта: прізвище, ім'я, по батькові;
 • реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія;
 • номер паспорта громадянина України;
 • дані про вид, розмір та валюту активу, класифікацію банківських металів. Для грошей, що розміщені на банківських рахунках потрібно зазначити назву банку і засвідчений документ, що підтверджує наявність задекларованих грошей особи на відповідному рахунку;
 • дані про місце зберігання об’єктів декларування (крім предметів мистецтва та антикваріату, дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, ювелірних виробів, банківських металів, які не розміщені на рахунках, пам'ятних банкнот та монет), їхні вид, назву, рік виробництва;
 • визначена декларантом у гривні база для нарахування збору з одноразового добровільного декларування.

До одноразової декларації декларант повинен додати копії документів, що підтверджують вартість об'єктів декларування. При цьому у декларації не потрібно вказувати інформацію про джерела отримання особою майна, що декларується. У кінці декларації проставляється відмітка, якою декларант підтверджує, що відносно нього не застосовувалися з боку України спеціальні економічні та інші обмежувальні санкції. 

Розмір податків на задеклароване майно

Після декларування доведеться заплатити одноразовий збір за ставками 5%, 9% і 11,5%. Ставка залежить від того, які саме об’єкти ви вкажете у декларації та у який термін буде заплачено збір.

Новини за темою: В Україні стартувало одноразове добровільне декларування: Що варто знати

Декларант самостійно вказує у декларації відповідну ставку збору – для цього у декларації передбачено рядки, які потрібно заповнити. Щоб підтвердити цю ставку, необхідно разом із декларацією подати копію документів, що підтверджують вартість об’єктів декларування.

Декларант може сплатити збір одноразово протягом 30-ти календарних днів з дати подання добровільної декларації або розтягнути цей процес. Допускається сплата збору протягом трьох років рівними частинами, проте при цьому ставка збору збільшується. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.