Вартість землі в Україні: Скільки коштуватимуть ділянки через п'ять років

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Фото з відкритих джерел

З часом земля в Україні прогнозовано дорожчатиме

Ринок землі працює в Україні два з половиною місяці і за цей час деякі питання стосовно придбання землі отримали практичне вирішення. Приміром, уже відомо, скільки коштує ділянка у тому чи іншому регіоні Україні. Проте ціна угідь не буде завжди незмінною. Експерти зазначають, що протягом наступних п’яти років земельні ділянки в Україні мають зрости у ціні і показник зростання буде немалий.

Далі розповідаємо, як розвивається ринок сільськогосподарських земель в Україні і які перспективи зростання вартості наділів. 

Скільки зараз коштує земля в Україні

Станом на 2021 рік і протягом ще трьох років власником земельної ділянки у нашій країні може стати будь-яка фізична особа, котра є громадянином України. З 2024 року доступ до купівлі-продажу земель відкриється і для юридичних осіб. 

У вересні середня вартість одного гектара землі в областях, де фіксується найбільший попит на ділянки, тобто у Полтавській, Сумській і Чернігівській областях, становить від $1200 до $1250. 

Загалом на формування вартості кожної окремої земельної ділянки впливає і надалі впливатиме її нормативна грошова оцінка, площа, місцерозташування, середня врожайність та орендна плата. 

Новини за темою: Ринку землі – два місяці: Де в Україні найчастіше купують земельні ділянки і за якою ціною

Щоб визначити економічно зважену вартість сільськогосподарської землі, необхідно врахувати поточну орендну плату за землю (як дохід від розміщених інвестицій) і ставку по довгострокових кредитах в іноземній валюті (як критерій оцінки використання грошових коштів). 

У 2020 році середній розмір орендної плати за землю становив 3425 гривень за 1 гектар, а ставка по довгострокових кредитах в іноземній валюті – 6,7%. Таким чином, за вказаною формулою виходить, що економічно обґрунтована середня вартість землі в Україні становить 51,2 тисячі гривень за 1 гектар. 

Проте, незважаючи на те, що ділянки в Україні уже продаються, все ж кількість укладених угод купівлі-продажу замала, щоб говорити про сформовану ринкову ціну на сільськогосподарські угіддя. 

Як зміниться ціна на землю в Україні

Враховуючи те, що протягом кожного наступного року змінюватиметься нормативна грошова оцінка земельних ділянок, їхня врожайність та орендна плата, то очікувано і вартість угідь змінюватиметься. Експерти кажуть про зміну у контексті подорожчання. І йдеться про показник у 20% – фахівці певні, що земля в Україні дорожчатиме щороку на 20%. Зрештою, протягом наступних п’яти років цінник сягне позначки у $2200 за 1 гектар.

Так прогнози небезпідставні. Справа у тому, що ринок землі в Україні відкрився пізніше, ніж в інших східноєвропейських країнах, приміром, у Польщі чи Болгарії. Тому експерти у формуванні прогнозів дивляться на їхній досвід – там протягом перших чотирьох років після відкриття ринку приріст до вартості угідь був 20% щороку. Тож тому аналогічний сценарій зростання вартості ділянок розглядають і в Україні.

Новини за темою: Ринок землі в Україні: Зареєстровано понад 9 тисяч земельних угод

Міністр аграрної політики України Роман Лещенко закликав українців не поспішати з продажем земельних наділів, а почекати рік-два, щоб виручити максимально можливу суму. Чиновник аргументує свою думку тим, що ціна зростатиме на 7-10% на рік. Він прогнозує, що до кінця поточного року середня вартість 1 гектара землі становитиме близько 50 тисяч гривень.

Зараз попит на землю перевищує пропозицію – українці хочуть купити ділянку, розуміючи, що це надійна і стала інвестиція. Натомість власники землі не поспішають її продавати, а обирають краще здати в оренду – наразі це вигідніше рішення.

Орендна плата за один гектар сільськогосподарської землі становить приблизно $200, тобто за 10-15 гектар можна отримати за рік від $2000 до $3000. І звісно, з кожним роком ця сума зростатиме, при цьому земля залишатиметься у власності господаря, яким зможе постійно заробляти на ній.

"Закликаю громадян України не поспішати з продажем. Я вважаю, що українська земля недооцінена і вартість буде рости на 7-10% на рік, орендна плата буде також рости. Я закликаю українців працювати на своїй землі або здавати її в оренду", - зазначив роман Лещенко.

Де і скільки землі уже купили?

Станом на середину вересня кількість укладених угод купівлі-продажу сільськогосподарської землі перетнула межу в 15 тисяч. У Міністерстві аграрної політики зазначили, що найбільше таких договорів було укладено у Кіровоградській, Харківській та Полтавській областях. За ними слідують Дніпропетровська, Херсонська та Вінницька області.

Новини за темою: Скуповують паї за пів ціни: Як в Україні працює ринок землі

Повідомляється також, що подали заяву для отримання доступу до державного земельного кадастру 4943 нотаріуси. Всього було подано 5552 заяви, з них узгоджено 4905, у черзі на розгляд – 6, а вже отримала відмову 641 заява. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.