Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до ЄСПЛ через обмеження свободи слова в Україні

Перший Незалежний

Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до Європейського суду з прав людини у зв'язку з обмеженням свободи слова в Україні. Відповідний лист телеканал отримав з Генерального директорату Ради Європи з прав людини та верховенства закону.

У директораті подякували за інформування про припинення мовлення телеканалу і запевнили, що уважно стежать за подіями, пов'язаними з обмеженням свободи слова в Україні. 

"Рада Європи вважає свободу ЗМІ та свободу слова важливими елементами демократичного суспільства і невіддільною частиною захисту прав людини та основних свобод. Ми уважно стежимо за розвитком подій в Україні щодо свободи ЗМІ", – заявив глава Генерального директорату Христос Якумопулос.

Також у Європі порадили журналістам подати скаргу до Європейського суду з прав людини у зв'язку з порушенням статті 10 ЄКПЛ. 

"Право на свободу слова закріплено в статті 10 Європейської конвенції про права людини (ЄКПЛ). Якщо ви вважаєте, що ситуація, яку ви описуєте у своєму листі, є порушенням статті 10 ЄКПЛ, ви можете подати скаргу до Європейського суду з прав людини після виконання процедурних умов прийнятності, викладених у статті 35 ЄКПЛ, включаючи вичерпання всіх доступних ефективних внутрішніх засобів правового захисту", – додали в директораті. 

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів.

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися й створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру.

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.ua" Ігоря Гужви, компаній – видавців "Страны.ua", блогера й журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. У результаті були заблоковані видання "Страна.ua" і "Шарій.net".

Провідні європейські політики, міжнародні й українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики й експерти опублікували понад 80 тис. матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.