Ціни на харчові продукти в Україні: Як врожай вплинув на вартість та чого чекати восени

Деякі продукти, на думку експертів, можуть подешевшати на 50% від нинішньої вартості

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Фото з відкритих джерел

З початку року в Україні зростали ціни на деякі продукти – значно додали в ціні олія, хліб. Дорогими були й овочі, однак завдяки хорошому врожаю вартість знизилась. Восени, на думку експертів, деякі ключові продукти подешевшають. А ось інші – трохи додадуть в ціні або ж залишаться на нинішньому рівні.

Якою буде динаміка вартості харчових продуктів в Україні у найближчі місяці детальніше в матеріалі "Першого Незалежного".

Які продукти подорожчають?

Хліб

За даними Держстату, цей продукт – один із лідерів за подорожчанням у 2021 році. Станом на серпень річна ціна хліба зросла на 16,5% – в середньому до 22 гривень. Експерти прогнозують, що ціна і надалі зростатиме, однак значної різниці українці не відчувають. 

"Якщо дивитися ціни на зерно, то максимальний рівень, до якого вони доходили, становив 9 тисяч гривень за тонну. Зараз ціни становлять приблизно 8 тисяч. Це непогано, тому що новий урожай отримали, і немає провалу цін. На сьогодні не видно ні на світовому ринку, ні на українському, що ціни будуть стрімко рости, як це було минулого сезону", – розповів радник президента "Українського клубу аграрного бізнесу" з питань лобізму та ринкової аналітики Володимир Лапа. 

АТБ

За прогнозом голови Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, щомісяця буханка хліба дорожчатиме приблизно на 1,5%, а за рік ціна зросте на 18%. 

М'ясо

Попри те, що останні місяці ціни на м'ясо та м'ясні продукти суттєво не змінювалися, за рік його вартість зросла на 11%. Експерти наголосили, що найближчим часом цінового покращення не відбудеться. 

М’ясо. Фото: transkarpatia.net

"Ціни на м'ясо не знизяться, тому що не буде суттєвого зниження цін на зерно і корми. Однак суттєвого зростання цін на м'ясо я не очікую. Приблизно (подорожчання, – ред.) становитиме 3-5% у найближчий квартал-півроку. Наразі підстав для того, щоб ціни серйозно змінювались, немає", – пояснив Володимир Лапа. 

Економічний експерт Олександр Охрименко спрогнозував, що ціна на м'ясо зросте до 10%.

Яйця та молочна продукція

Економічні експерти зазначили, що ціни на яйця найближчим часом не знизяться, а навпаки продовжать рости. Зокрема, Олег Пендзин наголосив, що ціна на продукт залежить від вартості комбікорму. Тоді як Олександр Охрименко додав, що на ціну впливатимуть і погодні умови. 

"Якщо буде холодна зима, то яйця можуть подорожчати на 20%, якщо зима буде теплою – то до 10%. Все залежить від погодних умов", – зазначив Охрименко. 

Фото з відкритих джерел

Що стосується молочної продукції, то, попри передумови, значного стрибка у цінах не відбудеться. 

"Можливо, ціни й росли б, але вони сезонно не знижувалися влітку, відповідно зростання цін буде обмежене", – пояснив Володимир Лапа. 

Новини за темою: Чому зростають ціни, або Як інфляція з'їдає ваші гроші

Які продукти подешевшають? 

Цукор

Олег Пендзин наголосив, що цукор нового врожаю з'явиться на полицях магазинів не раніше наступного року, а приблизну ціну на продукт можна буде спрогнозувати після збору цукрового буряка. 

Водночас Олександр Охрименко переконаний, що вартість цукру в Україні знизиться, але у найближчі кілька місяців ціна не зміниться. Зниження ціни на цукор спрогнозував і генеральний директор УКАБ Роман Сластон. 

Цукор. Фото: Pixabay

"В Україні найближчим часом ціни на цукор можуть знизитися до 22-25 грн/грн, але не нижче 20 грн/кг", – розповів Сластон. 

Олія 

В асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" спрогнозували збереження середньої ціни на соняшникову олію на рівні 70 гривень/літр до кінця осені. Аналітик УКАБ Світлана Литвин підкреслила, що на подальшу ціну продукту буде впливати співвідношення попиту і пропозиції як на українському, так і світовому ринках. За словами Володимира Лапи, якщо не буде суттєвих коливань на світовому ринку, то ціни залишаться на нинішньому рівні.

Водночас економіст Олександр Охрименко переконаний, що соняшникова олія подешевшає приблизно на 50%.

Овочі

У Мінагрополітики заявили про тенденцію до зниження середніх цін виробників на овочі. У порівнянні з минулим місяцем, морква та буряк подешевшали на 16%, картопля – на 7%, а капуста та цибуля – на 4%. Експерти ж говорять і про подальше зниження цін.

Так, Олександр Охріменко спрогнозував, що ціна борщового набору впаде до 15%. Про тенденцію щодо зниження цін заявили й в УКАБ. 

"В овочевій групі можуть відбутися певні цінові коливання. Знижується у ціні картопля, адже були певні питання щодо її якості. Знову ж таки яблука. Якщо у минулому сезоні середньорічна ціна була достатньо висока, то цьогорічний врожай експерти оцінюють непогано, при тому, що цінового обвалу поки немає", – зазначив Володимир Лапа. 

Новини за темою: В Україні кожен, хто щось контролює, намагається підвищувати ціни на товари, - Суслов

Що буде з цінами надалі. Прогноз

З липня на внутрішньому ринку України фіксується зниження цін та уповільнення темпів їх зростання на більшість харчових продуктів. За даними Державної служби статистики, у серпні проти липня цього року подешевшали овочі борщового набору (від 4,5% на капусту та до 40,8% на моркву), пшоно на 2,4%, олія соняшникова – 2%, крупа вівсяна на 1,5%, крупи гречані на 1,3%, борошно пшеничне, птиця – до 1%. Крім того, нормалізувалася ціна на цукор.

Як змінювались ціни на продукти харчування протягом року Державна служба статистики

Якщо у першій половині цього року ціни на продукти зростали через неврожайність і високий продовольчий попит, то наразі ситуація покращилася. 

У Мінекономіки зазначили, що завдяки хорошому врожаю та пожвавленню економіки в Україні спостерігається стабілізація цін на харчові продукти. В УКАБ прогнозують, що така ситуація спостерігатиметься і надалі як в Україні, так і на світовому ринку. 

Фото з відкритих джерел

"На світових ринках цінові коливання відбуваються, але вже немає чітко вираженого тренду на підвищення (цін, – ред.). Оскільки Україна сильно інкорпорована у світові ринки, то очевидно, що ми будемо мати таку саму ситуацію і тут", – розповів Володимир Лапа. 

Експерт спрогнозував, що великий ціновий і інфляційний тиск як в Україні, так і на світових ринках, поступово вичерпується.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.