Місія МВФ їде в Україну: Що перевірятимуть міжнародні фінансисти та коли очікувати другий транш допомоги

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Фото з відкритих джерел

Глава українського уряду розраховує на виділення чергового траншу від МВФ наприкнці листопада - у грудні

Місія Міжнародного валютного фонду може прибути до Києва уже через 10-12 днів. Це означає, що Україна на порозі отримання обіцяного і такого омріяного траншу від Фонду. Насправді ці гроші можна було отримати ще пів року тому, проте Україна не змогла виконати у повному обсязі низку чітких умов, висунутих Фондом. Здавалося б, після двох невдач можна підготуватися до чергового візиту експертів максимально ґрунтовно. Та чи готувалася українська влада, чи проводила обіцяне Європі реформування?

Далі розповідаємо про очікування України від планового візиту фахівців з МВФ – що це може нам принести і чому це не гарантія отримання траншу.

Нагадуємо про програму stand-by

Україна почала співпрацю з МВФ в рамках 18-місячної програми stand-by ще навесні минулого року. Програму stand-by, що передбачає виділення Україні близько 5 мільярдів доларів, було затверджено Фондом ще 9 квітня 2020 року. Транш одразу "розбили" на кілька частин, які пообіцяли видавати час від часу після виконання Україною обов’язкових умов, висунутих Фондом.

Перша частина грошей у сумі $2,1 млрд надійшла на український рахунок майже одразу після підписання угоди – у червні 2020 року. У договорі було прописано, що надалі слідуватимуть чотири перегляди програми: за підсумками червня, вересня і грудня 2020 року, а також у червні 2021 року.

Новини за темою: В очікуванні траншу від МВФ: Що відомо про безповоротну допомогу від фонду та продовження співпраці

Проте зарезервовані для України $5 мільярдів поки залишаються омріяними грошима, але не отриманими.

У грудні 2020 місія МВФ приїхала в Україну, працювала тут два місяці і не знайшла слідів реформ. Тож у лютому експерти поїхали з Києва, а перегляд програми stand-by і надання Україні грошей відклали. У Фонді тоді прямо сказали, що очікують набагато вагомішого і глибшого прогресу з впровадженням реформ в Україні.

У липні Міністерство фінансів України заявило про певний компроміс з МВФ по антикорупційній реформі. Щоправда, пізніше повідомлення про компроміс прибрали – мабуть, не так зрозуміли експертів МВФ. 

Через затягування з реформами Україна не встигає отримати обіцяних гроші в рамках 18-місяної програми, яка фактично завершується уже у грудні 2021 року. Тому доречно говорити про продовження термінів програми. І от у серпні 2021 року міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що Україна таки обговорює з МВФ пролонгацію поточної 18-місячної програми stand-by ще на пів року. Отже, наша країна уже не отримає $1,4 мільярда траншу у II кварталі 2021 року, бо він минув. Другий варіант виділення грошей також малоймовірний – два транші по $0,7 мільярда не встигнуть надійти на українські рахунки у II-III кварталах. Залишається третій варіант – гроші у жовтні-листопаді або угода про нову або продовжену програму stand-by.

Новини за темою: Уряд хоче направити частку коштів від МВФ на соціальні виплати

До речі, саме про виділення Україні траншу у жовтні нещодавно казав голова фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев. Він зазначає, що Україна отримає $700 мільйонів, тоді як очільник Мінфіну Сергій Марченко каже, що ми можемо отримати до кінця року $2,5 мільярди. 

Що перевірятиме МВФ цього разу

Точна дата приїзду місії Міжнародного валютного фонду до Києва невідома. Але найімовірніше це може статися 21-23 вересня. Про це розповів заступник виконавчого директора від України в МВФ Владислав Рашкован. Також він зазначив, що місія працюватиме над угодою stand-by, яка у подальшому підтримуватиме економіку України. 

Фото з відкритих джерел

Рашкован також повідомив, що найімовірніше ця місія, як і попередня, знову буде "віртуальною", тобто робота провадитиметься у віддаленому режимі. Окрім цього, не виключено, що до Києва приїде голова місії Іванна Владкова-Голлар – поки невідомо точно, це залежатиме від епідеміологічної ситуації в Україні.

Мета роботи місії МВФ – вирівнювання економічного розвитку України з розвитком сусідніх країн. Для цього нашій країні необхідне велике і швидке зростання економіки, ніж у Польщі, Угорщині або Туреччині.

Новини за темою: Шмигаль: Україна очікує 750 млн доларів другого траншу МВФ наприкінці листопада

Перш за все МВФ перевірить впровадження реформи стосовно антикорупційної політики в Україні. З результатами реформи саме у цій царині виявилися проблеми протягом останніх кількох візитів МВФ до Києва.

Данило Гетманцев заявив, що у МВФ є певні технічні моменти, які потрібно виконати для того, щоб отримати транш.

"Все, що необхідно зробити від нас, це законопроєкт про внесення змін по Національному банку, внесення змін у закон про НАБУ і проєкт бюджету на 2022 рік, потрібно виконати", - відзначив Гетманцев.

Які саме реформи Україна (не) впроваджує?

За останній рік в українській економіці відбулося кілька позитивних змін: посилення управління банківським наглядом Національного банку; подолання бюджетного дефіциту; зміцнення судових органів. Проте незважаючи на них, в МВФ незадоволені темпами впровадження українських реформ.

Протягом року у МВФ заявляли, що головними претензіями на адресу України є невирішені питання щодо антикорупційної, фіскальної та енергетичної політики. І щоб отримати транш, Україна має вирішити їх або продемонструвати, що почала їх вирішення. 

Новини за темою: Візит місії МВФ в Україну: Названо приблизні строки

Також експерти Міжнародного валютного фонду проаналізували закон про податкову амністію і зазначили, що у документі хотіли б бачити запобіжники, які зроблять неможливим використання закону для відмивання грошей і корупції.

*************

МВФ відзначив прогрес у реформуванні в Україні ключових галузей, проте підкреслив, що до завершення цього процесу далеко і ще не все зроблено. Прямо зараз Фонд очікує на рішення питання по Національному антикорупційному бюро, а також змін у закон про Національний банк. Проте важко сказати, чи піднімалося питання щодо корпоративного управління і ситуація на ринку газу та електроенергії, чи є зсуви у впровадженні банківського нагляду, судовій реформі, покращенні антикорупційної політики.

Україна має надію на отримання грошей по програмі МВФ. Але приїзд місії зовсім не означає, що транш нам дадуть.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.