Дудкін про акцію журналістів незаконно закритих владою телеканалів: Ми будемо боротися до тих пір, поки нас не почують

Юрій Дудкін

Фото з відкритих джерел

Співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.ua" і "Шарий.net", а також активісти та експерти будуть боротися до тих пір, поки не будуть почуті. Про це заявив військовий експерт і журналіст Юрій Дудкін, присутній на сьогоднішній акції журналістів під "Мистецьким арсеналом", де проходить форум Ялтинської Європейської Стратегії YES.

"Я завжди підтримую всі акції, які, в першу чергу, влада направляє проти журналістів. А ми виступаємо проти влади. Тому що те, що діється сьогодні у нас зі ЗМІ, не вписується в жодні рамки ні євроцінностей, ні інших цінностей, які існують в цьому світі, особливо в рамках свободи слова, свободи думок і волевиявлення громадян України, і в тому числі українських журналістів. Тому ми сьогодні тут, де зібралися в "Мистецькому арсеналі" багато представників ЄС, США, щоб продемонструвати їм, що українських журналістів не зломити, вони будуть і далі боротися. Багато, до речі, запитують "яка мета того, що ви приходите? Адже, ясна річ, що Зеленський не звертає на це ніякої уваги?" Я говорив і кажу, всім телеканалам кажу – ми будемо боротися до тих пір, поки нас не почують", – сказав він.

Одночасно Дудкін підкреслив, що їх вже почули – "понад 70 тисяч публікацій, які сьогодні вже є в європейській і західній пресі про те, що в Україні самим варварським чином знищується свобода слова і свобода волевиявлення – це говорить про те, що у нас формується справжнісінький диктаторський режим".

"Ви знаєте, в будь-якому випадку, вода камінь точить, в будь-якому випадку. Тому коли нам радять не виходити, мовляв, це не матиме ніякого ефекту, я завжди кажу "ви неправі". Будь-яка людина, яка себе позиціонує і як протестанта, і як борця за будь-які права, він завжди буде за мітинг. І сьогоднішня акція тут у нас... буде помітна, нас помітять, вже помітили. Ми бачимо, як підходять Іноземні чиновники, цікавляться, що написано на наших плакатах, ми це бачимо прекрасно, і слава богу, нехай читають, нехай знають, що тут, як то кажуть, не все добре. Хоча наш президент каже "у нас все прекрасно, у нас все відмінно". І президент, і прем'єр-міністр вважають, що в Україні все добре. Це далеко не так. Тут далеко не все добре. І ми це доведемо, і ми це доводимо вже", – додав Дудкін.

Напередодні співробітники відповідних медіа передали відкритий лист Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле й експрезиденту Польщі Олександру Кваснєвському з приводу серйозної загрози свободі інформації в Україні та введення тотальної цензури.

У листі журналісти відзначили, що останні два роки в Україні ознаменувалися все більш жорсткою боротьбою влади з неугодними засобами масової інформації, які не бояться говорити правду про численні помилки чинної влади та пряме нехтування нею взятими на себе зобов'язаннями й обіцянками, даними своїм виборцям.

Під час акції вони тримали в руках плакати з написами: "Пан Кваснєвський, поінформуйте європейських політиків про порушення свободи слова в Україні", "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний" були незаконно закриті владою – Зеленський знищує свободу слова в Україні", "Пане Фюле, скажіть Зеленському, щоб він дотримувався Конституції України, яка гарантує свободу слова (стаття 34)".

До слова, це не перший лист і не перший мітинг, якими журналісти незаконно закритих телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK і "Перший Незалежний" закликають міжнародну спільноту звернути увагу на проблему зі свободою слова в Україні.

Раніше колективи співробітників незаконно закритих українською владою телеканалів і сайтів написали листа державному секретарю США Ентоні Блінкену щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні.

Також вони зустрілися з секретарем Сенату, віцепрезидентом Комітету закордонних справ, оборони і збройних сил Жоелем Герріо та віцепрезидентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту і загального управління Сенату Франції Наталі Гуле та поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

До цього було звернення в Управління Верховного комісара ООН з прав людини з проханням приділити увагу проблемі знищення свободи слова в Україні та вплинути на українську владу в цілому і президента Зеленського, зокрема.

Крім того, наприкінці серпня журналісти незаконно закритих медіа "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний", КРТ, "Страна.ua", "Шарий.net" провели великий мітинг біля стін посольства США в Києві, в ході якого передали лист про незаконні дії влади в особі президента України Володимира Зеленського, а також закликали президента США Джо Байдена підняти проблему знищення Зеленським свободи слова в Україні.

Раніше 23 серпня, сотні журналістів незаконно закритих каналів провели мітинг з вимогою про захист свободи слова в Україні. Журналісти планували провести мітинг під будівлею Національної опери, де зібралися учасники "Кримської платформи", але їх не пропустила поліція.

Також сотні журналістів телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK приходили до Представництва ООН в Україні висловити подяку за звіт Управління Верховного комісара ООН з прав людини "огляд ситуації у сфері прав людини в Україні", в якому закриття телеканалів було визнано незаконним.

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів.

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру.

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.ua" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страны.ua", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.ua" і "Шарий.net".

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували понад 80 тис. матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.