Знижка майже для 80% домогосподарств: Скільки українці платитимуть восени за електроенергію

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Фото з відкритих джерел

За зниження тарифу на світло для частини українців заплатять державні енергетичні компанії та бізнес

Українці уже в жовтні отримають можливість зекономити на оплаті комунальних послуг. Для ощадливих споживачів діятиме знижений тариф на електроенергію. В Міністерстві енергетики України зазначили, що менше платитимуть за світло майже 80% домогосподарств.

Детальніше про встановлення нових тарифів на електроенергію в Україні та наслідки такого рішення в матеріалі "Першого Незалежного".

Для кого знизяться тарифи на світло?

Перед початком опалювального сезону для українців почнуть діяти різні тарифи на електричну енергію – вони залежатимуть від обсягів спожитого енергоресурсу. У Міністерстві енергетики заявили, що це відбудеться уже з 1 жовтня. Для деяких домогосподарств вартість знизиться, а для когось зі споживачів (як побутових, так і для непобутових) – зросте.

За словами міністра енергетики України Германа Галущенка, тарифи на світло для декого будуть зменшені. Він зазначив, що знижені тарифи торкнуться майже 80% українських домогосподарств. 

Повідомляється, що перед початком опалювального сезону для домогосподарств, які споживають менше, ніж 250 кіловат-годин на місяць, тариф на електроенергію буде знижений на 24 копійки. Відтак, вартість 1 кіловата становитиме 1,44 гривні.

Квитанції з новими тарифами за спожиту у жовтні електроенергію українці отримують вже у листопаді.

Відповідно до постанови Кабінету міністрів України, знижений тариф у розмірі 1,44 гривні за 1 кіловат для домогосподарств, що використовують менше 250 кВт-год на місяць, діятиме до кінця квітня 2022 року. 

Новини за темою: Марченко: Зниження тарифу на електроенергію не має перешкоджати перемовинам з МВФ

Хто платитиме за електроенергію по-старому?

Ті українці, які використовують понад 250 кВт-год на місяць, продовжать платити за старим тарифом. Тобто для них вартість електроенергії залишиться на рівні 1,68 гривні за кіловат-годину.

Аналогічний тариф діятиме і для колективних побутових споживачів, тобто для мешканців багатоквартирних житлових  будинків, включаючи гуртожитки. Також ця ціна буде актуальною в контексті оплати різних технічних цілей, освітлення дворів, сходів та номерних знаків.

Так само платитимуть за електроенергію, використану для роботи насосів і освітлення територій, дачно-будівельні та гаражно-будівельні кооперативи, садові товариства і кооперативи, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків та релігійні організації. 

Новини за темою: Далі буде дорожче, і набагато дорожче, - Марунич про ринок електроенергії

Причини зниження тарифів на світло

11 серпня цього року Кабмін вніс зміни до так званого "механізму PSO" (спеціальні обов’язки, що покладаються на виробників і постачальників електроенергії для забезпечення суспільних інтересів). Відповідно до цих урядових змін, передбачається зниження вартості електроенергії для більшої частини українців. Щоправда, у контексті постійних розмов чиновників енергетичного сектору про необхідність підвищення цін на електроенергію, їх зниження виглядає надзвичайно дивно.

Окрім цього, на зменшення вартості електроенергії урядовці пішли через побоювання сезонних "тарифних" протестів (як це було у січні минулого року) та задля зниження градусу незадоволення громадян цінами на комунальні послуги. 

Новини за темою: Ціни на електроенергію й газ підвищать: З'явилося рішення РНБО щодо енергетики

Наслідки зниження тарифів на світло

Зниження тарифів на будь-яку комунальну послугу – дуже незвичайне явище в Україні. І якщо це таки відбувається, то значить, різницю між попереднім і новим зменшеним тарифом має покрити або держава, або котрийсь зі споживачів. Власне, в Україні так і станеться – за зниження тарифу на світло для 80% українців заплатять державні енергетичні компанії та бізнес.

Протягом кількох останніх місяців чиновники обирали з-поміж десяти сценаріїв перегляду тарифів на світло. Зрештою, було вирішено впровадити фінансову модель, при якій різницю між ринковим і встановленим тарифом на електроенергію для населення держава компенсує постачальникам живими грошима. Відтак, з 1 жовтня субсидувати населення будуть за рахунок "Енергоатому" та "Укргідроенерго". І якщо раніше ці дві компанії продавали електроенергію за тарифами нижче ринкових, отримуючи від цього збитки, то тепер вони компенсуватимуть постачальникам різницю живими грошима.

Окрім цього, компенсуватиме певну частку різниці у вартості електроенергії і український бізнес. Це очікувано стане причиною збільшення витрат промисловості, малого та середнього бізнесу, що позначиться на кінцевій вартості їх товарів і послуг. Виходить, що за неринкові тарифи так чи інакше сплачуватимуть прості українці, купуючи дорожчі товари і послуги. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.