Легалізація криптовалюти в Україні: Що передбачає закон та які будуть зміни у сфері віртуальних активів

Власники криптовалюти в Україні зможуть легально проводити операції з віртуальними активами

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Криптовалюти. Фото: hacked.com

Напередодні Верховна Рада ухвалила проєкт закону, яким передбачається легалізація криптовалют на українському ринку. Документ передбачає декілька новацій, однак не містить чіткого алгоритму обігу віртуальних активів, для урегулювання правил будуть розроблені та прийняті відповідні законодавчі акти.

Що передбачає закон і що це означатиме для українців, котрі є власниками криптовалют детальніше в матеріалі "Першого Незалежного".

Подробиці закону про віртуальні активи

2 грудня 2020 року народні депутати прийняли у першому читанні законопроєкт № 3637 "Про віртуальні активи". Більше ніж пів року Комітет з питань цифрової трансформації допрацьовував документ і от 8 вересня парламентарі підтримали другому читанні проєкт закону.

Законопроєкт — рамковий, а це означає, що механізми і процедури дій з віртуальними активами у ньому не прописані, бо документ їх просто визначає і дозволяє. Пізніше практичне застосування закону буде прописаний додатково у підзаконних актах.

Документ має врегулювати правовідносини, що виникають у зв’язку з обігом віртуальних активів в Україні, визначає права й обов’язки учасників ринку віртуальних активів, засади державної політики у цій галузі, а також правовий режим віртуальних активів.

Відповідно до закону, віртуальний актив – це нематеріальне благо, що є об’єктом цивільних прав, має вартість і є сукупністю даних в електронній формі. Існування та оборотоздатність віртуального активу забезпечується системою забезпечення обігу віртуальних активів.

Закон визначає повноваження Національного банку України у сфері обігу віртуальних активів, а також повноваження Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у сфері обігу віртуальних активів, Державний реєстр постачальників послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів. 

Новини за темою: Криптовалюта Bitcoin стала офіційним платіжним засобом у Сальвадорі

Що зміниться у сфері криптовалют?

Коли президент України Володимир Зеленський підпише закон, набуде чинності низка новацій. І хоча сфера віртуальних активів не має майже нічого спільного з гральним бізнесом, все ж норми регулювання її роботи у дечому таки перегукуються з гральним онлайн-бізнесом. 

За великим рахунком, хто завгодно в Україні зможе токенізувати, тобто висловити у цифровій формі, права вимоги на актив торгувати віртуальними активами.

Йдеться про такі нововведення, вміщені у законопроєкті:

  • криптовалюта в Україні отримає юридичний статус;
  • учасники ринку віртуальних активів отримають право на судову й інші способи захисту права на віртуальні активи;
  • в Україні зможуть легально працювати міжнародні біржі, на яких проходять торги віртуальними активами. Для цього їм, як і іншим постачальникам послуг, пов’язаних з обігом криптовалют, доведеться пройти державну реєстрацію в Україні і подавати звіти стосовно своєї діяльності до компетентних органів;
  • регулятором ринку віртуальних активів буде Міністерство цифрової трансформації України. До того ж в окремих випадках повноваження матимуть і Національний банк, і Національна комісія з цінних паперів;
  • буде створений новий регулятор – Національна служба з регулювання звернення віртуальних активів, яка видаватиме криптокомпаніям дозвіл на роботу в Україні;
  • фінансовий моніторинг ринку внутрішніх активів відбуватиметься відповідно до рекомендацій Групи розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей;
  • визначаються загальні засади міжнародного співробітництва у сфері обігу віртуальних активів і повноваження держорганів про забезпечення міжнародного співробітництва у сфері обігу віртуальних активів. 

Новини за темою: У ДПС пояснили, чи потрібно відображати у добровільній декларації наявність криптовалюти

Профіт для власників криптовалюти

Власники криптовалют гіпотетично мають отримати низку переваг порівняно з їхнім становищем зараз. Завдяки державному регулюванню галузі віртуальних активів власники криптовалюти зможуть захистити свою власність у випадку певних ризикових ситуацій. Вони зможуть легально обмінювати криптоактиви та декларувати їх. Усі ці процеси мають стати абсолютно "прозорими" для держави. 

Фото з відкритих джерел

Окрім цього, найімовірніше, з’явиться ринок посередницьких послуг для оплати товарів криптоактивами, їх зберігання та обміну. Власне, усе це сприятиме розширенню можливостей використання криптовалюти в Україні.

За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, щоденний обіг віртуальних активів в Україні становить понад 1 мільярд гривень, які досі перебувають у "тіні".

На думку чиновника, саме це не дозволяє міжнародним біржам заходити в Україну, і з жодної операції не сплачуються податки. А закон про віртуальні активи дозволить Україні посісти перші сходинки на світовому криптовалютному ринку. Федоров завірив, що буде приносити додаткові кошти у державний бюджет України. 

Новини за темою: Ціна біткоїна перевищила 45 тисяч доларів: Криптовалюта стрімко зростає

А як у світі з криптовалютою?

Першою криптовалютою у світі є біткоїн, що з’явився у 2009 році. Але незважаючи на понад десятирічну історію крипти, світі досі немає єдиного злагодженого підходу до регулювання роботи цієї галузі. Станом на 2021 рік лише кілька країн світу легалізували криптоактиви. Це Німеччина, Люксембург, Сінгапур, Японія, Франція.

У Європейському Союзі криптовалюту розглядають як конвертовані децентралізовані віртуальні валюти. У 2014 році European Central Bank порадив європейським банкам не проводити операції по криптовалютам, доки не буде створено режиму регулювання. У 2015 році суд ЄС постановив, що при використанні Bitcoin як платіжного засобу операції з його обміну на фіатні валюти не мають оподатковуватися ПДВ. А з 2017 року провайдери криптовалютного сервісу у ЄС зобов’язані дотримуватися вимог ідентифікації своїх клієнтів та відстежувати підозрілі операції, як це роблять банки. 

******

В ухваленому законі передбачено, що він набере чинності з дня набрання чинності законом України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування операцій з віртуальними активами, але не раніше дня опублікування ухваленого закону. До цього документ має підписати голова Верховної Ради та президент України.

 

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.