Звільненим працівникам хочуть платити компенсацію. На що розраховувати українцям і як можна отримати виплати

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Фото з відкритих джерел

Максимальний розмір компенсації не може перевищувати дванадцяти мінімальних заробітних плат

Міністерство економіки України запропонувало виплачувати грошову компенсацію співробітникам підприємств, які збанкрутували і довго не виплачували зарплату своїм підлеглим. 

На яку суму можуть розраховувати українці і як отримати компенсацію - розповідаємо далі.

Скільки грошей можна отримати?

Розмір компенсації не може перевищувати розміру трьох середньомісячних заробітних плат працівника. При цьому максимальний розмір компенсації не може перевищувати дванадцяти мінімальних заробітних плат.

Тобто якщо співробітник отримує мінімальну зарплату в 6 тисяч гривень, то може розраховувати на 18 тисяч компенсації, якщо ж 10 тисяч гривень - отримає 30 тисяч компенсації. Але є максимальний поріг: якщо зарплата працівника становить наприклад 33 тисячі гривень, то він отримає суму, що не перевищує 12 мінімалок, - тобто не більше ніж 72 тисячі гривень (відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлено мінімальну заробітну плату в місячному розмірі: з 1 січня - 6000 гривень, з 1 грудня - 6500 гривень).

Новини за темою: За затримку – штраф: Як в Україні хочуть карати роботодавців за заборгованість із виплати зарплат

Зазначимо, до розрахунку беруться заробітні плати за 12 місяців, що передують місяцю, в якому порушено справу про банкрутство або припинено трудовий договір у разі звільнення працівника. При розрахунку розміру компенсацій будуть відштовхуватися від "білих" зарплат. Це та сума, яка відображена в трудовому договорі, положенні про оплату праці, наказі про прийняття на роботу та інших офіційних документах. 

Крім того, компенсації можуть бути виплачені в разі банкрутства роботодавця тільки за новими боргами, заявленими у господарських процесах з банкрутства.

Звідки візьмуть гроші на компенсації

Гроші на компенсації постраждалим співробітникам планують взяти з Єдиного соціального внеску (ЄСВ) та штрафів за порушення законодавства за ст. 265 Трудового кодексу. Йдеться про штрафи за виплату зарплат без ЄСВ, "в конвертах", за наймання на роботу без трудового договору та інші. Для гарантій таких виплат буде створено спеціальний фонд. 

Відзначимо, тільки протягом 2019-2020 років фактичні надходження за цією статтею склали 57,6 млн грн і 34,1 млн грн відповідно.

Як можна отримати виплату

На компенсацію можуть сподіватися тільки ті працівники, чиї вимоги увійшли до реєстру кредиторів, згідно з Кодексом за процедурою банкрутства. 

Для отримання грошей такий працівник повинен буде звернутися до Державної служби України з питань праці, її територіальних органів протягом трьох місяців після включення заявки до реєстру вимог кредиторів до боржника. Далі суму компенсації в межах визначених норм виплатить Держпраці. 

Новини за темою: Перерахунок заборгованості і звільнення від штрафів. Які зміни у соцзахисті передбачені для переселенців з Криму і Донбасу

Законопроєкт не говорить про чіткі терміни того, скільки триватиме процедура отримання компенсації і коли працівники зможуть отримати гроші. Водночас порядок компенсації у разі неплатоспроможності роботодавця встановлюватиметься Кабінетом міністрів України. У разі прийняття законопроєкту відповіді на ці питання будуть врегульовані у вищевказаному порядку.

Якщо документ буде прийнято, то він набуде чинності з 1 січня 2022 року.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.