Від 15 до 80% від діючого тарифу: Скільки коштуватиме в Україні гаряча вода та опалення восени

Збільшення тарифів на тепло обернеться зростанням боргів населення

Перший Незалежний
Перший Незалежний

Український інформаційний телеканал

Квитанції за комунальні послуги. Фото: vybor.news

Наступного місяця підвищиться вартість гарячої води, а з початком опалювального сезону "підскочить" ціна централізованого опалення. Тарифи уже розраховані, і розмір плати може різнитися навіть у межах одного міста. На думку експертів, відчутніше здорожчають комунальні послуги в невеликих містах.

Про причини збільшення тарифів на гарячу воду та опалення, а також орієнтовні ціни на ЖКП детальніше в матеріалі "Першого Незалежного".

Чому подорожчає опалення в Україні?

З 20 травня 2021 року зросла вартість газу для постачальників тепла і гарячої води. Кабінет міністрів більше не зобов'язує НАК "Нафтогаз" продавати газопостачальникам блакитне паливо за зниженими тарифами.

Відтак, тепер частка вартості газу у витратах на генерацію тепла і гарячої води у деяких регіонах становить до 80%. Тож нові ціни на газ і тепло уже розраховані, і вони будуть вищими, ніж у минулому опалювальному сезоні.

При цьому підприємства теплокомуненерго закуповують газ у НАК "Нафтогаз" за "дискримінаційними" угодами, що очікувано поглиблює кризу у галузі.

УНН

Вартість блакитного палива на рівні 7,42 гривні за кубометр (без транспортування) є умовною і фактично нереальною. Насправді ж реальна ціна газу на виробництво теплової енергії для населення становитиме понад 9 гривень за кубометр, а вартість його розподілу – ще 2,3 гривні за кубометр. Підприємства теплової галузі в Україні не мають фінансової спроможності оплачувати блакитне паливо за теперішніми договорами з "Нафтогазом". Тож уже з листопада вони мали б або зупинити теплопостачання, або підвищити тарифи на газ для населення. 

До того ж теплопостачальники порахували, що визначених "Нафтогазом" обсягів газу за ціною по 7,42 грн / кубометр не вистачить для забезпечення теплом і населення, й інших категорій споживачів. Це означає, що їм доведеться докупувати 30% необхідних обсягів газу за ціною 12,12 грн / кубометр і міксувати ціну. Кінцева вартість газу для споживачів буде середнім арифметичним між 7,42 і 12,12 гривні – приблизно 9 гривень за 1 кубометр газу. До того ж потрібно додати ціну на послугу розподілу газу, а це від 0,8 до 2,3 гривні за кубометр.

Договори на постачання газу містять низку умов, які регулюють відносини між теплопостачальниками та "Нафтогазом" і є доволі жорсткими та безкомпромісними. Ось вони:

  • якщо теплопостачальник не оплачує газ вчасно, йому нарахують штрафні санкції. На весь обсяг спожитого (але не повністю оплаченого) газу, "Нафтогаз" може нарахувати 10% штрафних санкцій;
  • у випадку прострочення оплати штраф нараховується не на борг, а на всю суму. Якщо підприємство спожило газу на 1 мільйон гривень, а заплатило 900 тисяч, то 10% штрафу нараховується не на заборговані 100 тисяч, а на весь 1 мільйон. А на залишок на суму 100 тисяч нарахують ще й пеню у розмірі подвійної облікової ставки – 15%, 6% річних і 3% інфляційних. 

Новини за темою: Відключення ЖКП за борги в Україні: Хто може залишитися без комунальних послуг та якими будуть тарифи восени

Де і на скільки зростуть ціни?

Коефіцієнт підвищення вартості опалення і гарячої води відрізнятиметься не лише по областях, а й по містах, і навіть у різних районах одного великого міста може бути різним.

Експерти кажуть, що найбільш відчутним подорожчання гарячої води й тепла може бути у невеликих містах – що менше клієнтів і що менше тепла використовується, то вищим буде тариф. Це правило діє в обидва боки – якщо енергоресурсу витрачається більше і кількість споживачів є більшою, то відповідно ціна на нього є нижчою. Тож у маленьких містах ціни можуть злетіти майже на 80%.

Експерти прогнозують, що у Чернівцях тепло може подорожчати орієнтовно на 70%, у Тернополі та Полтаві – на 35%, у Києві – на 30%.

Фото з відкритих джерел

Регіональні теплопостачальники уже анонсували осіннє підвищення цін на тепло. Приміром, у "Київтеплоенерго" зазначили, що тарифи на тепло та гарячу воду для жителів Києва цієї осені можуть зрости на 40% через дорогий газ. На підприємстві кажуть, що зростання тарифів таки можна стримати. Єдиним способом стримування росту тарифів називають продаж газу українського видобутку за справедливою ціною. Для цього необхідно дозволити теплопостачальникам укладати прямі угоди купівлі-продажу газу з АТ "Укргазвидобування" без комерційних посередників.

У "Київтеплоенерго" зазначають, що після того, як у травні 2021 року скасували спеціальні обов’язки закупівлі газу для теплопостачальників, стрімко зросла вартість газу. Теплокомуненерго змушені купувати газ за значно вищими цінами, ніж ті, що закладені в тарифах.

Наразі гігакалорія тепла коштує 1654 гривні, а згідно з новими оцінками може подорожчати до 2150-2433 гривень. У середньому українці на опалення однокімнатної квартири витрачають 1,5 Гкал, за чинними тарифами це 2,48 тисячі гривень, а за новими – до 3,64 тисячі гривень.

Новини за темою: Формування тарифів на тепло: Названа ціна природного газу

Про можливе зростання тарифів на теплопостачання повідомив і міський голова Борисполя Володимир Борисенко.

"Якщо держава дасть нам можливість закупити газ для населення за пільговою ціною, то питання підйому ціни навіть не буде розглядатися. Якщо ж ні – будемо дивитися. У будь-якому випадку тарифи будуть раціонально обґрунтовані. Ми проведемо громадські слухання, будемо радитися з фінансовим відділом", – розповів Борисенко. 

Технічний директор "Полтаватеплоенерго" Володимир Пасічко зазначив, що поки немає остаточної вартості, яку пропонуватимуть жителям Полтави у новому опалювальному сезоні, але тарифи можуть зрости на 50-60%. Він каже, що зараз обґрунтований тариф за гігакалорію становить 2500 гривень, тоді як опалення коштує 1596 гривень за гігакалорію.

Про підвищення тарифів на тепло розповів і міський голова Рівного Олександр Третяк.

"Тарифи можуть зрости, адже нас Київ поставив в такі умови. Вільний ринок газу, і тепер кожне місто закуповує газ самостійно та забезпечує опалювальний сезон", – заявив Третяк. 

Новини за темою: Уряд знизив тариф на електроенергію для населення

*************

Загалом підприємства теплокомуненерго розрахували зростання вартості тепла на 15-40% залежно від структури споживачів у різних містах. Але це гарантовано призведе до ризиків для старту і стабільного проходження опалювального сезону в Україні. До того ж збільшення тарифів на тепло обернеться зростанням боргів населення, і це буде замкненим колом як для споживачів, так і для підприємств ТКЕ та держави. Щоб подолати кризу, необхідне втручання усіх гілок влади у формування ціни на газ. 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.