Сергій Годний: Навіщо бельгійцям картина про здирання шкіри з продажного судді?

Сергій Годний
Сергій Годний

Політолог

Фото з відкритих джерел

Оригінал розміщено на сайті "Коментарі".

Картина була написана художником Герардом Давидом спеціально для залу суду, розташованого в міській ратуші м.Брюгге в Західній Фландрії (сьогодні - Бельгія).

У цієї картини нідерландського художника Герарда Давида дуже цікава історія. Картина заснована на історичному випадку з праць Геродота. Перський цар Камбіс (правив у 530-522 рр.), дізнавшись, що суддя Сісамн виніс несправедливий вирок, наказав живцем здерти з нього шкіру. З цієї шкіри нарізали ремені, якими обтягнули крісло судді. А потім цар призначив новим суддею сина судді-хабарника, який повинен був вершити суд, сидячи на цьому кріслі.

Ось як пише про це Геродот:

"25. Так сказав Дарій. Потім цар поставив сатрапом Сард свого зведеного брата Артаферна і разом з Гістіеєм відбув у Суси. Отана ж він призначив начальником війська в приморській області. Батько цього Отана-Сісамн був одним з царських суддів. За те, що цей Сисамн, підкуплений грошима, виніс несправедливий вирок, ЦАР Камбіс велів його стратити і здерти шкіру. Шкіру цю цар наказав видубити, нарізати з неї ременів і потім обтягнути ними суддівське крісло, на якому той сидів у суді. Обтягнувши крісло, Камбіс призначив суддею замість Сисамна, якого стратив і велів потім здерти шкіру, його сина, повелівши йому пам'ятати, на якому кріслі сидячи, Він судить". - Геродот. Історія. Книга 5, глава 25.

"Здирання шкіри з продажного судді" - це так звана повчальна картина. Тому що, дивлячись на неї, кожен суддя повинен був пам'ятати, що за хабарі і, відповідно, несправедливий суд, доведеться нести суворе покарання.

До чого це я? Пройшли століття, а проблема несправедливого суду і судової корупції як і раніше є однією з "хворих тем". Всі ми пам'ятаємо суддю Родіона Кірєєва, чий вирок щодо Юлії Тимошенко українське суспільство вважало несправедливим. Тим більше, що процес проходив з великою кількістю порушень, а суддя Кірєєв демонстративно порушував права Тимошенко. Всі ми спостерігали пригоди судді Миколи Чауса, якого спочатку викрали в Кишиневі прямо на вулиці, потім насильно утримували десь в підвалі, а потім відпустили здаватися в одних шортах. Але ж при минулій владі Чаус брав участь у політичних репресіях і відправляв в СІЗО політичних опонентів. Але, як то кажуть, нагорода знайшла героя. Для тих, хто працює в політиці, не секрет, що Чауса пресують якраз "шанувальники його таланту", тобто ті, кого суддя на замовлення влади нечесно судив, відправляв в СІЗО і т. д.

Та й зараз прямо на наших очах йде судовий процес у справі Віктора Медведчука. 2 вересня Печерський районний суд ще на 2 місяці продовжив домашній арешт для голови політради "Опозиційної платформи – За життя". Хоча за минулі пів року офіс генпрокурора і СБУ так і не пред'явили суспільству ніяких доказів провини політика, незважаючи на те що в лютому Генеральний прокурор Ірина Венедіктова і глава СБУ Іван Баканов озвучили на адресу Медведчука цілий список гучних звинувачень.

А якщо є звинувачення, але немає доказів, то українці мають повне право зробити висновок, що це політичне замовлення. А суддя Світлана Волкова та інші учасники справи Медведчука-виконавці замовлення офісу президента. Але ж історія України наочно показує, чим закінчується участь у політичних репресіях. Тому у судді Світлани Волкової, прокурорських, експертів та інших перед очима повинен стояти сумний приклад судді Чауса. Але ж є ще суддя Кірєєв, який вже багато років бігає на чужині - і його "тридцять срібняків", отримані від "донецьких", йому не допомогли.

І якщо крісло, оббите шкірою продажного судді, нагадувало його наступнику, що брати хабарі небезпечно для здоров'я, то сумна історія судді Чауса повинна демонструвати всім українським суддям, що за участь у політичних репресіях може бути "болісно боляче за безцільно прожиті роки".

Сергій Годний

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.