Газу "Укргазвидобування" може не вистачити для постачання населенню за пільговими цінами

Тарифи на газ
Фото з відкритих джерел

Віддаючи практично весь ресурс на пільгові контракти постачальникам газу і тепла населенню, "Укргазвидобування" незабаром може зіткнутися з дефіцитом коштів. Видобуток газу в Україні може скоротитися, у зв'язку з чим товарного газу може не вистачити для покриття вже укладених контрактів з постачальниками палива населенню і тепловиками. Про це пише Олена Голубєва у матеріалі "Влада вбила ринок газу для населення: Якими будуть наслідки?" для 112ua.tv.

"Газу може банально не вистачити для покриття всіх контрактів, укладених за пільговими цінами. І якщо нічого не зробити в цій ситуації, цілком імовірно, що за рік-два обсяг видобутку державного "Укргазвидобування" впаде на 1-2 млрд куб. м. І що робити тоді?" - каже Андрій Мизовець, президент асоціації "Газові трейдери України".

Експерт підкреслює, що витрати видобувних компаній будуть тільки зростати.

"Віддаючи практично весь ресурс на пільгові контракти постачальникам газу і тепла населенню, "Укргазвидобування" незабаром може зіткнутися з дефіцитом коштів. У світі прискорилася інфляція, значно підвищилися ціни на руду, метал і, відповідно, витратні матеріали, що, своєю чергою, веде до зростання витрат на обслуговування свердловин. За неефективного розвитку, який ми спостерігаємо вже не перший рік, обсяги видобутку товарного газу держкомпанії цілком можуть почати падати", - говорить Мизовець.

У I півріччі 2021 року УГВ вже зменшила обсяг видобутку газу на 5,3%, до 6,4 млрд куб. м. У разі збереження динаміки I півріччя компанія вийде на рівень видобутку 12,8 млрд куб. м, що відповідає обсягам 2015 року, коли був історичний мінімум, викликаний виробничими аваріями і втратою активів через військові дії на сході України.

Крім того, якість надаваних послуг може постраждати. П'ять приватних постачальників вже були змушені піти з ринку, передавши своїх клієнтів "постачальнику останньої надії". Майже всі компанії, які планували до січня вийти на ринок газу для населення, тимчасово заморозили свої плани.

"Вітчизняні компанії, що працюють у сегменті, втратять стимул розвиватися, покращувати свої клієнтські сервіси, - пише автор матеріалу. - Навіть якщо влада пізніше зважиться повернутися до ліберального ринку, після нинішніх подій відновити довіру споживачів буде вже непросто".