Конспірологія чи реальний факт: Який вплив Джорджа Сороса в Україні

Антон Візковський
Антон Візковський
У Давосі американський мільярдер Джордж Сорос зустрівся зі своїми довіреними особами в Україні facebook.com

Нещодавно у соцмережах виклали фотографію з Давоського форуму на якій фінансист Джордж Сорос хизувався в компанії управлінців міжнародного фонду "Відродження". Така зустріч не викликала подиву, адже саме Сорос та його компанія Open Society Foundations є його засновниками. Як мільярдер вливає на українську політику, збільшуючи свій капітал?

У соціальних мережах виникли запеклі суперечки. Хтось заявив, що, мовляв, це ще один доказ, що Джордж Сорос керує Україною через довірених осіб. Опозиційний табір відповів на подібні заяви просто: "Це все конспірологія з серії "масонів", таємних лож і іншого".

Насправді ситуація виглядає дещо інакше і складніше. Існує різниця між "зовнішнім управлінням" і "зовнішнім впливом". Перше має на увазі повний контроль держави над своєю колонією. Чого в Україні немає, незважаючи на те, що Байден може назвати Шокіна "сучим сином" і вимагати в Порошенка його відставки. Все це свідчить про зовнішній вплив, мовляв, виконаєте наші вимоги, а натомість ви отримаєте якусь винагороду. Зовнішній вплив присутній практично у всіх країнах, як у відкритій, так і прихованій формі. Наприклад, коли Венеціанська комісія дає висновок з приводу того чи іншого закону, і рекомендує, як його можна покращити, щоб воно відповідало нормам права ЄС - це теж зовнішній вплив. Але ми не критикуємо його або говоримо, що Венеціанська комісія контролює українське правосуддя.

Інакше справи йдуть із зовнішнім впливом транснаціональних корпорацій. Вони можуть підминати під себе економічний і політичний сектори країни, а також діяти на ринку, якщо це дозволяє законодавство, досить "брудно" і корупційно. Тут ми в якості прикладу розглянемо інвестиційну компанію "Dragon Capital", засновником якої є Джордж Сорос.

Минулого року в медіа повідомляли, що компанія "Dragon Capital" придбала нерухомості в Україні на 400 мільйонів доларів. При цьому якусь логіку в покупках відшукати складно. "Гребеться" все підряд: від історичних будівель у центрі Львова до офісних приміщень на околицях Києва. Тобто, основна ідея полягає в придбанні як можна більшої кількості приміщень, поки на ринку нерухомості зберігається обвал цін після кризи 2014 року. При цьому власники торгових, офісних і складських центрів можуть отримувати прибутковість 12-13% річних у валюті, що в півтора рази більше, ніж в Польщі.
Зараз же "око" корпорації націлилося на банки. Нещодавно був викуплений польський Idea Bank за 60 мільйонів доларів.

Маючи такі величезні фінансові ресурси, Dragon Capital банально стає монополістом за найкоротші терміни на ринку нерухомості і, може бути, що найближчим часом і в банківському секторі. Він, немов у грі "Монополія", захоплює якомога більше об'єктів і не дає українським колегам можливості стати повноцінними гравцями і конкурувати з ним на рівних, що суперечить ринковій економіці.

Але подібним займаються і українські олігархи, які набрали "вагу" у 90-ті і тепер зрушити їх з місця практично нереально. І це буденна ситуація в країні, де не працюють механізми стримування і противаг, правосуддя та антимонопольне законодавство.

В українському уряді можна відшукати чимало людей, які так чи інакше працювали з компаніями та організаціями Сороса. Можна згадати ексміністра інфраструктури Андрія Пивоварського, ексміністра агрополітики Тараса Кутового, ексміністра економіки Айвараса Абромавічуса, голову Державної митної служби Максима Нефьодова. Всі вони є вихідцями з Dragon Capital. З гендиректором компанії Томашем Фіалою також пов'язують партію "Голос". Політичну силу фінансує Київська Школа Економіки, заснована Dragon Capital. Наталія Фіала (дружина Томаша) є директором ГО "Люди майбутнього", серед власників якої є Святослав Вакарчук. Також український співак разом з Фіалою входить до членів правління "Трансперенсі Інтернешнл Україна".

Ці політики можуть, якщо не лобіювати, то діяти в інтересах Томаша Фіали, маючи з ним схожий погляд на реформи.

Варто відзначити, що в ефірі "Народ проти" народний депутат Дмитро Дубілет відповів на запитання Наталії Влащенко про те, чи не втратила Україна суверенітет, коли в Україні засідає "80% людей Сороса":
"Я не бачу зовнішні впливи. Лобізм, звичайно, є ... Дивіться, що таке лобізм ... Коли ти приймаєш закон, ти враховуєш різні думки. Є багато гравців, і кожен з них у хорошому сенсі цього слова "лобіює". Тобто, якщо розумієте під лобізмом, що ти просто даєш хабара депутату, щоб він голосував, звичайно, так не можна. Але влаштовувати інформаційні кампанії, пояснювати, проводити круглі столи і так далі - це нормально, тому що депутат перед тим, як голосувати, повинен врахувати багато чого", - відповів Дмитро Дубілет.

При цьому на передачі "Де гроші?" Влащенко розповіла, як запитала у Дубілета про те, чи бачить він загрозу в "офісах реформ" при міністерствах, у яких перебувають люди з грантових організацій, в тому числа і Сороса. Дубілет їй відповів досить наївно: "Але ж західні партнери бажають нам добра".
Важливо сказати, що експартнери Фіали по бізнесу, сповідуючи ідеали вільного ринку, не помічають монополію Dragon Capital, кажучи при цьому, що українські олігархи заважають розвиватися бізнесу. У ЗМІ також не обговорювалися проведення СБУ обшуків в компанії "Українська біржа", яку разом з іншими біржами підозрювали у відмиванні 100 мільйонів доларів і яка є "дочкою" Dragon Capital. Але от коли спецслужби нагрянули вже прямо до Dragon Capital, тодішній прем'єр Володимир Гройсман доручив розібратися у ситуації і зазначив: "я не можу втручатися в роботу СБУ, але вона не повинна паралізувати роботу інвестфонду". Натяк всі зрозуміли і про Dragon Capital забули.

В цілому лобіювання інтересів через "ручних" політиків так само притаманне українським олігархам, тому ніякої конспірології немає. Замініть Джорджа Сороса або Томаша Фіалу на Віктора Пінчука чи Ігоря Коломойського і нічого не зміниться.

Крім лобіювання важливо і просувати необхідні меседжі через підконтрольні медіа. Саме тому Томаш Фіала володіє медіахолдингом "Новий час". Існує ряд інших сайтів, які опосередковано пов'язані з компаніями Фіали або Соросом, наприклад, "Апостроф". Його заснував Міжнародний центр перспективних досліджень, створений за підтримки Open Society Foundations".

Підсумовуючи, немає ніякого таємного правителя Сороса, який бажає керувати державами або розвалити їх. У нього, як і будь-якого іншого підприємця, є одна мета - заробіток. Його компанії і їх голови діють у більшості випадків відкрито і за стратегією вітчизняного олігархату: будь монополістом, май людей у владі.

Сорос і "соросята" така ж проблема для України як і цілком українські олігархи з підконтрольними їм депутатами.

І зараз би жодних "конспірологій" не було, якби працювали закони і ринок. А міжнародні компанії були зрівняні в правах з національними. Але, можливо, це нікому й не потрібно?

Антон Візковський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.