Керівники "Нафтогазу" провалили переговори з "Газпромом"

Віталій Журавський
Віталій Журавський

Український правознавець і політичний діяч

Транзит російського газу

Vincent Mundy/Bloomberg

Представники України й Росії домовились про п’ятирічний контракт з транзиту природного російського газу, але зі значним зменшенням його обсягів. Відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу, "Газпром" до кінця 2019 року має заплатити 2,9 млрд доларів Україні. Проте наразі йде до завершення суд у Лондоні про так званий борг Януковича на суму в 3 млрд доларів. І його доведеться повертати. Де тут наша перемога?

Про це пише Віталій Журавський на своїй сторінці в Facebook.

Домовилися на 5 років з істотним зниженням обсягу транзиту природного російського газу. Замість 95-100 млрд куб. м на рік впродовж 10 років, у 2020-му – на 65 млрд куб. м; у 2021-2024-му – на 40 млрд куб. щороку. Тобто зменшення обсягів транзиту газу через територію України більш ніж удвічі.

Якби Україна відмовилася від позову до "Газпрому" на суму 2,9 млрд доларів і домовилася на транзит у розмірі 95-100 млрд куб. м на рік, то ми б виграли суттєво у фінансовому плані. І не тільки. Це позначилося б на зменшенні тарифів за газ для населення і промисловості.

У такому разі 2,9 млрд доларів були б компенсовані нами вже в перший рік, а потім пішов би чистий прибуток більше ніж 3 млрд доларів щороку.

До кінця 2019 року "Газпром" заплатить 2,9 млрд доларів Україні відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу, а наша країна відмовиться від нових позик у російського монополіста. В переговорах не йшлося про так званий борг Януковича в сумі 3 млрд доларів. А його доведеться повертати. Суд в Лондоні скоро закінчиться і не в нашу користь. Тоді де наша перемога?!

Очільники "Нафтогазу" в цих перемовинах захищали свої шкурні інтереси. Відмова від позову Стокгольмського арбітражу означала б повернення багатомільйонних премій, які вони перевели в готівку, не дочекавшись сплати "Газпромом". Суб’єктивні приватні інтереси Коболєва і компанії взяли гору над національними інтересами.

В результаті росіяни виграють час. Їм треба добудувати і ввести в експлуатацію "Північний потік - 2", а потім вони не залежатимуть від української ГТС.

За логістичну ренту Україна щороку отримувала 3 млрд доларів на рік. Це майже 2% нашого ВВП. Тепер цього не буде. Це означатиме, що коштів для підтримки ГТС в робочому стані, її модернізації не вистачить. За 5 років ми втратимо 6-7 млрд доларів, які б могли мати додатково в бюджеті, що значно більше обіцяних 5,5 млрд доларів від МВФ на три роки.

Втрати обсягів транзиту не будуть компенсовані зростанням тарифу, як це заявляють в нашому уряді. Це не вигідно над усе з економічної точки зору країнам ЄС, які є кінцевими отримувачами газу. Європа не дасть це зробити непрофесійним і безвідповідальним українським чиновникам.

За цей тотальний програш нинішньої влади в газових перемовинах доведеться розплачуватися українським громадянам.

Віталій Журавський

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.