Держаудитслужба заявляє про необґрунтоване завищення вартості навчання українськими ВНЗ

Українські заклади вищої освіти необґрунтовано завищують вартість навчання на контрактній основі.

Про це йдеться у повідомленні Державної аудиторської служби України, передає УНІАН.

Зазначається, що щороку вартість навчання в Україні зростає приблизно на 10%, при цьому у вишах з однаковим рівнем акредитації у різних містах вона може відрізнятися удвічі, а то й утричі.

«Проведеним заходом державного фінансового контролю в одному із ЗВО установлено, що відповідно до колективного договору він щомісячно проводить перерахування на рахунок первинної профспілкової організації на культурно-масову, фізкультурну, оздоровчу роботу та надання співробітникам матеріальної і фінансової допомоги у розмірі 2% від надходжень за надання платних послуг, що при складанні калькуляції вартості навчання вже враховано. Отже, вартість навчання у цьому випадку необґрунтовано завищено», – йдеться у повідомленні.

Також встановлено факти надання пільг з платного навчання у вигляді зменшення встановленого розміру вартості (без внесення відповідних змін до укладених договорів) або надання такої послуги взагалі на безоплатній основі, що призводить до недоотримання власних надходжень державними вишами.

Водночас, деякі ЗВО занижують вартість навчання, що призводить до недоотримання власних надходжень державними вишами. Зазначається, що вартість навчання має відповідати ринковому попиту й пропозиції, забезпечивши ліцензійний набір студентів та гарантувати окупність витрат з цієї освітньої послуги. Однак задовольнити ці два критерії вдається не завжди.

«Як правило, одні спеціальності популярніші і на них високий конкурс – це підстава для підвищення вартості навчання, інші спеціальності менш популярні, тож вартість навчання буває нижча за собівартість», – додали у відомстві.

Постійний ріст вартості навчання в українських вишах пов’язують з ростом тарифів на комунальні послуги та застарілими приміщеннями ЗВО, що потребуе постійних витрат. Через високу ціну на опалення деякі виші взимку вимушені переходити на дистанційне навчання.