Вчені назвали міста, яким загрожують природні катаклізми

Вибираючи місце для відпустки, ми в першу чергу звертаємо увагу на погоду. Але клімат змінюється буквально на наших очах. Університет Ньюкасла досліджував, які погодні катаклізми загрожують майже 600 європейських міст, які популярні серед туристів. Отже, де нас чекають посуха, спека і повені.

Прогнози про погіршення погодних умов отримало більшість європейських міст. Дослідження проведено з використанням всіх моделей клімату. Результати опубліковані в науковому журналі Environmental Research Letters, пише experttur.com.

Результат пошуку зображень за запитом

Кому загрожують теплові удари

Особливо не пощастило з прогнозами Південній Європі – її все більше накриває так звана Heat Wave (теплова хвиля). Стокгольм (Швеція) і Рим (Італія) чекає збільшення числа жарких днів. Празі (Чехія) і Відню (Австрія) обіцяють літні температурні рекорди. Хвилі тепла накриють Афіни (Греція), Нікосію (Кіпр), Софію (Болгарія), Валлетту (Мальта).

Кому загрожує посуха

Лісабон і Мадрид повинні готуватися до збільшення частоти і масштабів посух. Відсутність дощів, і спека – так буде виглядати типове літо в уже фігуруючих в попередньому переліку Афінах, Нікосії, Валлетті і Софії.

Втім, спекотна погода стане звичайною для всіх міст, охоплених дослідженням. У Південній Європі середньорічна температура підвищиться на величину від 2,6 до 4,8 °. Центральній Європі при найкращому розкладі обіцяють потепління на 2-7 °, а в гіршому випадку – на 8-14 °.

Півдню Іберії (Іспанія), зокрема Малазі і Альмерії, пророкують в два рази більші посухи в порівнянні з 1951-2000 рр. За найгіршим сценарієм, це торкнеться 98% південноєвропейських міст.

Так, максимальні цифри стануть реальністю років через 30. Але останні два літа нам вже доводиться серйозно міркувати про те, як пережити спеку.

Що торкнеться України

Ця тема важлива вже не стільки для туризму, скільки для сільського господарства. На виставці «Агро Весна 2018», що завершився нещодавно в Києві, Тетяна Адаменко, яка очолює відділ агрометеорології Українського гідрометцентру, повідомила, що все залежить від сценарію, за яким піде потепління в нашій країні.

Може бути як збільшення кількості опадів, так і зниження. При другому варіанті розвитку подій доведеться готуватися до засух і падіння врожайності, а Полісся як кліматична зона може і зовсім зникнути, ставши так званою зоною нестійкого зволоження. Україна зараз недоотримує від 150 до 200 мм опадів.

Найбільше потепління вже торкнуло Київську, Житомирську, Сумську і Чернігівську області. Менш страждає від нього Закарпатті.

Кому загрожують повені

Містам на північному заході Європи загрожують все більш масштабні розливи річок. Та ж проблема торкнеться Великобританію, зокрема Корк, Лодондеррі, Уотерфорд, Глазго і Абердін (Ірландія), Рексем (Уельс), Карлайл (місто на злитті трьох річок), Честер, Ньюкасл-апон-Тайн, а також Лондон. Це відноситься до 85% британських міст, що стоять на річках: при найгіршому сценарії розвитку подій пікові показники рівня води піднімуться на 50%.

Екстремальні повені в недалекому майбутньому стануть нормою для Дубліна (Ірландія), Гельсінкі (Фінляндія), Риги (Латвія), Вільнюса (Литва) і Загреба (Хорватія). Трохи краще сценарій – для міст Корк, Уотерфорд і Лондондеррі (Ірландія), Сантьяго-де-Компостела (Іспанія), Барселуш (Португалія).

Попередження експертів

Європі потрібно починати думати про те, як пристосуватися, оскільки негативні зміни включають в себе більш ніж одну небезпеку. Є й далекосяжні наслідки, попереджає професор Річард Доусон, керівник дослідження.

Працююча під патронатом ООН Міжурядова група експертів зі зміни клімату (IPCC) закликає до об’єднання та активізації дій з боку дослідників, політиків і промисловості для вирішення нагальної проблеми підготовки міст, населення, будівель та інфраструктури до змін клімату.

Читайте також: Врятувати людство: з далекого 3300 року прибув чоловік з нерадісними новинами