Сьогодні – тринадцята річниця Помаранчевої революції

Помаранчева революція. Фото: beyond.ua
Помаранчева революція. Фото: beyond.ua

У середу, 22 листопада, в Україні відзначають 13-у річницю Помаранчевої революції.

Центральна виборча комісія оприлюднила попередні результати голосування другого туру президентських виборів 21 листопада 2004 року, в яких стверджувалося, що переміг Віктор Янукович з перевагою в 3%. Однак міжнародні спостерігачі висловили свої підозри про порушення, а паралельний підрахунок бюлетенів стверджував лідерство його основного суперника – Віктора Ющенка, нагадують «Українські новини».

Багатотисячна кількість прихильників Віктора Ющенка на наступний день вийшли на вулиці Києва та інших міст України з помаранчевими стягами, заявляючи про масові фальсифікації.

Протягом двох місяців епіцентром Помаранчевої революції був Майдан Незалежності, де протестувальники розбили наметовий табір. Кількість мітингувальників завжди перевищувало 100 тисяч і доходило до півмільйона людей. Мітинги відбувалися мирно, оскільки чинний на той момент президент Леонід Кучма вирішив не приймати радикальних заходів щодо протестувальників.

Також Ющенка підтримували прихильники Юлії Тимошенко й Олександра Мороза. Представники вітчизняного шоу-бізнесу підтримували громадян у їх боротьбі за чесні вибори, за право не бути обдуреними. Гімном революції стала пісня «Разом нас багато, нас не подолати» групи «Гринджоли».

Верховний суд України визнав результати голосувань другого туру сфальсифікованими і призначив перевибори на 26 грудня 2004 року. У результаті перемогу здобув Віктор Ющенко з відривом у 8%.

У 2005 році президент України Віктор Ющенко указом заснував державне свято – День Свободи, але наступний президент Віктор Янукович скасував День Свободи. Свято перенесли на 22 січня, об’єднавши його з Днем соборності. У 2014 році Президент України Петро Порошенко ввів офіційне свято, яке відзначають в Україні 21 листопада – День Гідності та Свободи.

Читайте також: Ющенко знову йде в президенти?