Зима близько: Європа занурюється в енергетичну кризу через дефіцит газу

Financial Times
Financial Times

Міжнародна ділова газета, спеціалізується на публікації та аналізі новин зі світу фінансів та бізнесу

В Європі газовий дефіцит

Фото з відкритих джерел

Ціни на газ у Європі досягли рекордної позначки через недопостачання перед приходом зими. Це завдає серйозної шкоди промисловості та викликає побоювання з приводу можливого дефіциту в зимовий сезон.

Про це пише Financial Times.

У вівторок денні ціни у Великій Британії піднялися на сім відсотків. Зараз вони майже в три рази вище, ніж на початку року. Тільки на початку серпня вони зросли на 70%. А оскільки газ дуже важливий для вироблення електроенергії, ціни на електрику теж рекордно зросли.

Але що викликало цей газовий дефіцит задовго до настання зимового опалювального сезону, коли попит виросте по-справжньому? І як це вплине на людей?

У чому причина побоювань щодо постачання?

Страх перед дефіцитом постачання виник довгими холодними зимами, коли запаси природного газу почали вичерпуватися. Зазвичай їх поповнюють влітку, коли попит на опалення падає.

Але у 2021 році сховища заповнюються повільніше, ніж хотілося б трейдерам. Питання про те, що Росія постачає в Європу менше газу, активно обговорюється в галузі. Причин тому кілька. По-перше, Росії треба відновити власні запаси. По-друге, є підозри, що вона намагається чинити тиск на європейські країни, в тому числі на Німеччину, щоб та скоріше затвердила суперечливий трубопровід "Північний потік-2".

Європа в останні роки також відмовляється від електростанцій, що працюють на вугіллі, що позбавляє її можливості переходити з одного палива на інше в умовах підвищення цін. Рекордно високі ціни на вуглецеві викиди роблять такий перехід менш привабливим, оскільки при спалюванні вугілля утворюється більше вуглекислого газу.

Новини за темою: Трансформація світової економіки, або Чому насправді підскочили ціни на газ

Британія і деякі країни на європейському континенті все частіше використовують вітрову енергію для вироблення електроенергії, але в останні тижні стоїть така погода, що внесок вітрової енергетики в загальну скарбничку генерації істотно знизився. У цих умовах доводиться користуватися головним чином газом, а це збільшує попит на нього.

Хто платить за рахунками?

Скоро розплачуватися доведеться всім. Але збільшення цифр в рахунках за електрику і газ не так помітно споживачеві, як зростання цін на заправках при збільшенні нафтових цін.

Великі промислові споживачі відразу відчувають на собі зростання цін на електроенергію, проте багато хто передбачає зростання споживання і цін, і вживають необхідних заходів.

Багато домоволодінь на початковому етапі захищені, тому що ціни на електрику фіксовані, особливо в Британії. Але регулятор Ofgem (Управління ринків газу та електроенергії) в серпні вже підняв так звану цінову стелю на 12 з гаком відсотків, пояснивши це зростанням гуртових цін. Річ у тому, що гуртові ціни становлять 40% середнього рахунку за комунальні послуги.

Якщо ціни на газ в Британії взимку будуть незмінними або зростуть, у регулятора не залишиться вибору, і йому доведеться знову піднімати цінову стелю.

В Іспанії, де ставки не фіксовані, а гнучкі, населення захищене гірше. На цьому тижні уряд оголосив про свої плани забрати в енергетичних компаній "надприбутки" приблизно на три мільярди євро. Мадрид сказав, що до кінця року скоротить податки на продаж електрики на 1,4 мільярда євро, а вторговані гроші використовує для зменшення витрат населення.

Наскільки це небезпечно для Британії?

Сполучене Королівство захищене менше, ніж будь-яка інша європейська країна. Британія в останнє десятиліття істотно скоротила викиди, заслуживши безліч похвал. Домогтися цього вдалося шляхом збільшення потужностей енергетики на відновлюваних джерелах і заміни вугілля на природний газ.

Британія також дуже ефективно використовує систему вивірених за часом газових постачань. Вона видобуває більше вуглеводнів, ніж країни ЄС, але ємність сховищ у неї набагато менше.

Британський уряд заявляє, що у країни різноманітні джерела. Разом із тим влада визнає, що через це імпорт, особливо скрапленого природного газу (СПГ), повинен конкурувати на світовому ринку.

Попит на СПГ зростає в Азії, завдяки чому він стає більш конкурентоспроможним. Трубопровідні постачання з Норвегії до Британії та інші європейські країни вважаються надійними, проте Британія все більше залежить від експорту з європейського трубопроводу, який починається в Росії.

Багато хто стривожений, вважаючи, що Європа після Брекзиту може збрикнути й віддати перевагу створенню власних запасів на шкоду британським потребам. Найалл Трімбл (Niall Trimble) з консалтингової фірми "Енерджі Контракт" (Energy Contract) сказав: "Цілком можна собі уявити, що дуже холодною зимою можуть виникнути проблеми".

Чи продовжиться зростання цін?

Зовсім не обов'язково. Є багато факторів, які можуть цьому перешкодити.

Найважливіший фактор – це погода. М'які зими в північній півкулі здатні істотно заспокоїти ринок. Якщо активніше запрацює вітрова енергетика, знизиться обсяг газу, що направляється на вироблення електроенергії.

Трейдери також уважно стежать за процесом затвердження російського трубопроводу "Північний потік-2". Дехто ставить питання, скільки додаткового газу буде поставлено в Європу цього року. Але є побоювання, що в разі затримки з пуском лінії ситуація погіршиться.

Ексклюзивний трубопровідний експортер газу, що належить державі, "Газпром" виконує всі довгострокові контракти. Однак він не здійснює додаткові постачання через Україну, яку "Північний потік-2" обходить стороною.

Новини за темою: Три удари по "Північному потоку-2": Як США і Німеччина можуть нівелювати ризики для України

Компанія S & P Global Platts Analytics знайшла спосіб знизити дефіцит на газовому ринку. На виробництві або на електростанції треба перейти з газу на нафту або на інше рідке вуглеводневе паливо, якщо таке можливо. Але це негативно відіб'ється на навколишньому середовищі.

Перехід з газу на нафту здійснюється в Азії, але компанія заявляє, що зараз це "також помітно в Європі".

Довготривалі ризики

Кілька років тому газ вважали перехідним паливом від викопних вуглеводнів до відновлюваних джерел. Але активісти та інвестори все частіше піддають цю точку зору критиці.

Галузеві фахівці кажуть, що рух здійснюється не в тому напрямку. Обмеження нових постачань заважає скоротити викиди шляхом відмови від вугілля, який при спалюванні утворює у два рази більше CO2. Однак оглядачі відзначають, що навіть у Британії абсолютно недостатньо потужностей на відновлюваних джерелах, щоб виключити газ з енергетичного балансу.

Колишній управлінець з компанії Royal Dutch Shell Енді Каріц (Andy Karitz), нині працює виконавчим директором міжнародного газового союзу, сказав: "У підсумку якщо газу буде недостатньо, щоб замінити їм вугілля, кліматична крива сповільниться. Якщо така тенденція збережеться, ми відчуємо наслідки. Це буде або брак доступної енергії, або незабезпеченість енергоресурсами".

За матеріалами: ІноЗМІ

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.