"Зелена угода" зеленої команди: Як Україна залишиться без вугілля і без шахт

Ігор Смолов
Ігор Смолов

Журналіст, економіст

Шахтарі

Президент України Володимир Зеленський, уклавши чергову "багатообіцяючу" угоду з ЄС, має намір закрити всі українські шахти і залишити напризволяще сотні тисяч українських шахтарів. Йдеться про так звану "зелену Угоду", в результаті якої Україна взяла на себе зобов'язання найближчим часом припинити використовувати всі викопні джерела енергії, зокрема вугілля, і перейти в основному на "зелену енергетику".

Для довідки, в 2013 році видобуток вугілля в нашій країні становив 83,5 млн т, а в 2019 році – впав до 31,21 млн т, тобто майже в три рази. Ситуація змусила українську владу закуповувати вугілля навіть у Південній Африці. У січні-квітні 2021 року Україна закупила в Росії вугілля на 394,75 млн дол. (частка РФ в українському імпорті вугілля - 60,18%), в США - на 141,36 млн дол. (21,55%), у Казахстані – на 79,11 млн дол. (12,06%). І все це відбивається в платіжках населення за електрику і тепло.

При цьому в кінці 2019 року прем'єр Шмигаль заявив, що за допомогою ЄС Україна істотно скоротить кількість вугільних шахт, а в майбутньому – повністю відмовиться від викопного палива на користь зеленої енергетики.

Зазначу, що в самій Європі не всі задоволені таким рухом до "кліматичного нейтралітету" (цим терміном в "Зеленій угоді" називається використання відновлюваних джерел енергії). Так Польща, Чехія і Болгарія, які залежать від вугілля і у яких є свій розвинений вугільний видобуток, висловлювали різку критику на адресу даного проєкту. Однак, їх фактично змусили приєднатися до угоди, пообіцявши натомість потужні фінансові вливання.

Україні ж не пообіцяли нічого подібного. Так, для закриття шахт в Україні, Німеччина готова виділити на допомогу українським шахтарям аж... 20 мільйонів доларів. Не думаю, що інші країни розщедряться на великі суми. Таким чином, шахтарям доведеться розраховувати на самих себе. А коли було інакше?

Уклавши "зелену угоду" з ЄС, Зеленський фактично одноосібно вирішив долю сотень тисяч шахтарів України, які будуть нікому не потрібні в "новій екологічній Європі".

В Україні на сьогоднішній день 65 міст повністю залежать від роботи підприємств з видобутку вугілля. Мова йде про сотні тисяч людей, які повинні і далі годувати свої сім'ї, незважаючи на бажання Зеленського і Шмигаля вислужитися перед європейськими дядечками.

З іншого боку, олігархи, які в тому числі фінансують Зеленського і могли б переконати уряд не підтримувати "зелену угоду", - мовчать. Вони роками користувалися вугіллям, продавали його за кордон, отримували нечувані бариші, а зараз вирішили просто закрити "бізнес" і залишити шахтарів без засобів до існування, прикриваючись європейськими вимогами.

Але вони не врахували шахтарський дух.

Шахтарські бунти - це важлива частина української історії. Найвідоміший і масштабний шахтарський бунт - це марш 1993 року, який призвів до дострокового завершення президентства Леоніда Кравчука і перевиборів до Верховної Ради.

У шахтарів є все необхідне для того, щоб заявити про себе. Шахтарі можуть вимагати у влади гарантій їх забезпеченого майбутнього. У політичних партій - квот у прохідній частині списків до парламенту. А для дітей - розширення квот на вступ до ВНЗ. І це, не кажучи про базові потреби - такі як обов'язкове забезпечення всіх засобів захисту, своєчасна виплата заробітної плати та її гідний рівень.

Шахтарі мовчати не будуть, і в цьому Зе-команда прорахувалася, як і багато в чому іншому за свою політичну "кар'єру". Нинішня влада не встигне отримати бонуси (читай - бариші) від приєднання до чергового проєкту ЄС, а ось шишки на протистоянні з шахтарями наб'є собі дуже скоро.

Ігор Смолов

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.