Залізуть в кишеню кожному: Як влада закручує податкові гайки

СТРАНА.UA
СТРАНА.UA

Українське інтернет-видання

Фото з відкритих джерел

Влада готує українцям справжню "податкову пастку"

Українська влада готує законопроєкт про тотальний контроль за доходами громадян. Як він буде працювати?

Про це пише Страна.ua.

Ми вже писали, що податкова може отримати право полювати на громадян, які отримали доходи "з невідомих джерел". І змушувати їх заплатити податки по повній - 18% ПДФО від суми, яку контролери вважатимуть "незаконною". Про розробку законопроєкту з цього приводу нещодавно заявив голова профільного парламентського комітету Данило Гетманцев.

По суті, мова йде про впровадження і Україні методу непрямого контролю доходів і витрат. Експерти раніше якраз прогнозували запуск такого механізму після амністії капіталів, а вона, нагадаємо, стартує вже з 1 вересня цього року і триватиме рівно рік - до 1 вересня 2022 року.

Тепер, як бачимо, прогнози починають справджуються.

Амністія капіталів - справа начебто добровільна, можна платити 5% з "лівих" доходів, а можна і не платити. Але найцікавіше почнеться після амністії - коли податкова прийде за грошима, які українці не легалізували.

Новини за темою: Податкова амністія: Що насправді приховано за ініціативою влади

А про те, що така перспектива реальна якраз і говорить заява Гетьманцева.

"Наприклад, якщо у вас офіційний дохід за рік склав 100 тисяч гривень, а ви купите квартиру за мільйон, і не зможете довести, що мали заощадження, з яких платили податки, то вас можуть змусити заплатити 18% з 900 тисяч, а це понад 160 тисяч гривень. У разі несплати - штраф і пеня, внесення до реєстру боржників і передача справи у виконавчу службу. Як працює остання, всі знають - арешт майна, заборона виїзду за кордон, конфіскація. Але проблема в тому, що в реєстр боржників може потрапити чи не вся країна, і всім доведеться платити", - говорить глава Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.

Розбиралися, що за законопроєкт про тотальний контроль за доходами українців готує влада, і як він буде працювати.

Не заплатив 5% - плати 18%

Ми вже писали про закон про амністію капіталів. Нагадаємо коротко його суть.

З 1 вересня цього року українці зможуть декларувати майно і гроші, з яких свого часу не були сплачені податки.

З цих капіталів потрібно буде заплатити 5%, після чого їх стануть вважати легальними. Тобто, людина отримає свого роду "нульову декларацію" - підтвердження того, що вона нічого не винна державі. І спокійно зможе розпоряджатися "обіленими" коштами - витрачати їх на покупки, інвестувати та ін.

Є майно, яке держава відразу готова пробачити - без заповнення "нульової декларації" і сплати 5%.

Декларувати не потрібно:

  • Активи, вартість яких не перевищує 400 тисяч гривень;
  • квартири площею до 120 квадратних метрів;
  • будинки площею до 240 квадратних метрів;
  • об'єкти комерційної нерухомості площею до 60 квадратних метрів;
  • земельні ділянки, площа яких не перевищує норми щодо безоплатної приватизації (до 2 гектар);
  • один транспортний засіб некомерційного використання.

За новим законом, декларування є суто добровільним. Але немає відповіді на головне питання - що буде після закінчення періоду амністії капіталів.

Новини за темою: 1,5 тисячі доларів за хрущовку: Як податкова амністія вдарить по нерухомості українців

Експерти ще на моменті обговорення проєкту щодо нульової декларації припускали, що наступним кроком може стати непрямий контроль доходів і витрат, тобто, просто кажучи, податківці відкриють полювання за тими, хто отримує незадекларовані ("тіньові") доходи.

"Це логічний крок після амністії капіталів. І якщо не запускати методи непрямого контролю доходів і витрат, то, виходить, і в нульових деклараціях немає ніякого сенсу. Навіщо платити 5%, якщо можна не платити і нічого за це не буде", - говорив нам тоді Олег Пендзин.

"Швидше за все, декларування стане першим кроком у кампанії "полювання". Після амністії власникам значних активів слід очікувати запитів від податкових органів щодо джерела походження коштів, за які були придбані дані активи", - зазначала юрист податкової практики ЮФ "Ілляшев і партнери" Ніна Бец.

У законі також прописано доручення Кабміну протягом 9 місяців розробити законопроєкт про посилення контролю за повнотою оподаткування доходів фізосіб.

І "страшилки" про тотальне стеження за витратами українців починають збуватися, причому, ще навіть до запуску амністії капіталів (нагадаємо, вона стартує з 1 вересня 2021 року).

Голова профільного парламентського комітету Данило Гетманцев днями заявив, що податківці незабаром можуть отримати право стягувати податки з доходів, які люди отримали з невідомих джерел. Вже, за його словами, готується законопроєкт на цю тему, більше того, він - на "фінальній стадії".

За словами Гетманцева, у податківців з'явиться право "запитати про походження грошей на придбання цінного активу".

І, якщо людина не зможе відповісти на питання або показати "нульову декларацію", то доведеться заплатити податок, тобто, 18% ПДФО.

"Кабінет Міністрів готує внесення до парламенту законопроєкт про так звані непрямі методи податкового контролю. Податкова зможе запитати про походження грошей на придбання цінного активу. І якщо людина не зможе відповісти або показати декларацію про амністію – вона буде змушена доплатити податок витрат, які не може пояснити", – написав Гетманцев на своїй сторінці у ФБ.

Гетьманцев радить у зв'язку з цим скористатися податковою амністією.

Новини за темою: Транспортний податок у 2021 році: Як не платити зайвого за дорогий автомобіль?

Податки на "ліві" покупки - як будуть стягувати і що, якщо не платити?

"Страна" зі своїх джерел, близьких до Кабміну, дізналася, що такий законопроєкт дійсно в роботі в уряду.

"Питання про законопроєкт про непрямі методи контролю піднімалося ще в процесі роботи над проєктом з амністії капіталів. Але тоді його пригальмували. Нібито, не було політичної волі. У Зеленського розуміли, що амністія капіталів в силу своєї необов'язковості сильно по рейтингах не вдарить. Інша справа - непрямі методи оцінки доходів і витрат, коли платити доведеться всім або майже всім. Впровадження такої схеми може викликати справжній вибух у суспільстві. Ще тоді за тотальний контроль над грошима громадян виступав глава Мінфіну Сергій Марченко. Він, власне, зараз і курирує цей законопроєкт. Чому його в підсумку все ж взяли в роботу? Версій кілька - від президента не послідувало чіткої позиції "проти", вирішили закручувати "гайки" до кінця так як гроші дуже потрібні, або ж це просто "страшилка", щоб змусити українців побігти амністувати кошти і платити по 5%", - говорить наше джерело.

"Поки законопроєкту немає, і ми можемо засуджувати лише теорію. Після амністії капіталу, яка дає можливість вийти з тіні, логічно і раціонально подивитися на тих, хто не вийшов, і розібратися - чому. Адже 6-7 млн громадян України ніколи не подавали податкових декларацій. Розмову на таку складну тему (контроль доходів і витрат, - ред.) потрібно починати якомога раніше, щоб всі розуміли, що відбувається, і встигли підготуватися. І розмову про це зараз розпочато саме в рамках амністії капіталів", - пояснив нам нардеп від "Слуги народу", заступник голови парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Андрій Холодов.

Але скандальний законопроєкт, нехай і в недопрацьованому вигляді, все ж є.

У чому його суть? Виділимо основні пункти.

  1. Податкова веде моніторинг витрат, які перевищують певну "порогову суму". З сумою в Кабміні поки не визначилися, але, швидше за все, це буде 150 тисяч гривень - та сума, вище якої не можна проводити готівкові платежі. Але може бути й інша планка - 400 тисяч гривень (сума, від якої ведеться фінмоніторинг і перевіряється легальність коштів).
  2. Якщо сума перевищена, перевірятимуть, наскільки вона вписується в офіційні доходи людини. Якщо є "різнобій", скажімо, офіційна зарплата, з якої сплачено податки, у вас 100 тисяч на рік, а ви купили квартиру за мільйон, то стануть з'ясовувати звідки різниця.
  3. Якщо є кошти, задекларовані в рамках амністії капіталів, і вони покривають покупку, то ніяких питань до вас більше не буде.
  4. Якщо немає офіційних доходів, які б пояснили покупку, то вам автоматично прийде повідомлення - доручення про сплату податку з різниці між сумою покупки і сумою доходів, з яких сплачено податки. У випадку з описаним вище прикладом з квартирою, це 900 тисяч гривень. З цієї суми доведеться заплатити 18% ПДФО. Зрозуміло, що проєкт ще "сирий" і в нього можуть вноситися додаткові правки. Але в цілому суть зрозуміла - змусити українців платити податки на повну.

"Можливості для запуску такої схеми у податкової є. Ведеться електронний облік всіх податків, які люди заплатили з 1997 року (коли були введені індивідуальні податкові номери). Також є інформація по всіх транзакціях, сума яких перевищує 150 тисяч гривень, тобто, які проводяться в безготівковій формі. Таким чином, можна в автоматичному режимі виявляти "невідповідності" і точно так само автоматично розсилати повідомлення про додаткове стягнення податків. Для податкової залишаються відносно "невидимими" хіба що депозити. Банки в рамках закону про банківську таємницю подають тільки загальну інформацію - скільки податків було сплачено з доходів по депозитах. Тобто, якщо людина принесе з банку довідку про велику суму отриманих відсотків, яка перекриває суму сумнівної покупки, то всі питання повинні зняти. Адже з депозитів в Україні податки і відсотки які сплачуються по ним вважаються цілком легальними" , - пояснив Пендзин.

Новини за темою: Більше за пенсію: Як влада планує оподатковувати нерухомість українців

Що буде якщо не платити? За словами нашого джерела, поки в Кабміні щодо цього немає єдиної думки. "Швидше за все, залишать норми вже чинного законодавства щодо несплати податків - штрафи за прострочення, внесення до реєстру боржників, арешт майна, передача в виконавчу службу, в результаті - аж до конфіскації", - говорить Олег Пендзин.

Залізуть в кишеню кожному

Варто відзначити, що новина про те, що з людей будуть збирати податки за всі "ліві" покупки справила ефект бомби, що розірвалася. Її дуже активно обговорюють в соцмережах, і реакція - вкрай негативна.

Що цілком закономірно, адже новий закон, в разі його прийняття, торкнеться мільйонів українців, - каже Пендзин.

"Залізуть в кишеню кожному. Перші, на кого орієнтований проєкт - заробітчани. Вони заводять в країну щорічно близько 12 млрд доларів, і ці гроші осідають на споживчому ринку, з них купуються квартири і машини. Зрозуміло, що ніякі податки з левової частки цих надходжень ніколи не платили в український бюджет ", - говорить Пенздин.

Також закон вдарить по українцях, які роками отримували зарплати в конвертах і ліві доходи. Тобто, потрібно бігти і платити з них з 1 вересня 5%, легалізувавши таким чином, або ж готуйтесь відповідати на питання податківців і платити вже 18%.

Але не все так просто. За словами Пендзина, питання можуть виникнути до грошей, з яких свого часу вже були сплачені податки.

"Дані з 1991 по 1997 роки в податковій не збереглися. Тому довести, що з грошей, зароблених до 1997 року ви вже сплатили податки, може не вийти", - говорить експерт.

Також можуть бути питання по майну, яке, нібито, не потрібно пускати по амністії капіталів. Наприклад, можна не декларувати будинок до 240 квадратів - його вам держава і так "пробачить".

"Але якщо ви потім цей будинок продасте і спробуєте купити щось інше, податківці можуть запитати звідки у вас взялися кошти на покупку того будинку. Тобто, амністія по суті теж нічого не гарантує", - додав Пендзин.

Юристи кажуть, що відбитися від додаткових податків можна.

"Якщо з вас офіційно запитають за ваші зароблені гроші, посилайтеся на 1095 днів і на те, що заробили ці гроші 3 роки тому", - радить координатор "Руху бізнесу" Андрій Гарнат.

Але і тут не все так просто.

"Проблема в тому, що термін давності тут не спрацює. Декларації в більшості випадків ніхто не подавав, і це привід ігнорувати терміни давності. Тому при бажанні можна копати дуже глибоко", - написав у Фейсбуці радник служби з оподаткування фізичних осіб OMP Tax & Legal Audit & Consulting Ігор Сухомлин.

"Потрібно розуміти, що податкова готує для себе лазівку - терміни давності за позовними заявами по податках зважають на дати, коли податкова "дізналася про порушення", а не з дати порушення. Тому багато чого буде залежати від того, яку позицію займуть суди", - додав Пендзин.

За словами глави адвокатського об'єднання "Кравець і партнери" Ростислава Кравця, проєкт, який готується, порушує конституційне право громадян і презумпцію невинності.

"Виходить, що ти маєш доводити, що не винен і пояснювати, звідки у тебе гроші і чи сплачені з них податки. Тоді як це податкова спочатку повинна довести, що кошти "ліві", а вже потім піднімати питання про донарахування податків. Тому що нововведення, яке готується, порушує Конституцію України і може бути оскаржене в КС", - говорить Кравець.

Варто відзначити, що позиції контролерів тут досить хиткі, так як дані по сплаті податків з 1991 року неповні.

"Тому людина завжди може послатися, що вона заробила велику суму ще на зорі кооперативного руху в кінці 80-х років, тоді ж заплатила всі податки, і на ці кошти живе досі. Молоде покоління точно так само може аргументувати свої доходи тим, що отримали подарунок від батьків, які заробили гроші раніше. Подарунки між родичами першої та другої лінії споріднення у нас обкладаються нульовим податком, так що платити, виходить, нічого не потрібно. Але знову таки - важлива позиція судів з цього питання", - додав Олег Пендзин.

Втім, непрямий контроль за доходами і видатками громадян існує в багатьох країнах, тому запуск такого механізму в Україні навряд чи поставлять на стоп через окремі юридичні складнощі. Навіть якщо Конституційний суд заблокує закон, його можуть просто доопрацювати. Як це свого часу було з нововведенням по верифікації одержувачів державної допомоги. КС її також блокував, але в підсумку схему повноцінно запустили.

"Якщо запустять контроль доходів і витрат - це буде удар по людях. Багатьом доведеться платити, що знизить і без того невисокий добробут громадян", - говорить Пендзин.

"Інші країни вводили систему непрямого контролю за витратами роками, і запускали її на тому етапі, коли рівень життя вже був більш-менш пристойним. У нас же все хочуть зробити в турбо-режимі і в жебрацькій країні. Що може ще більше відкотити економіку - люди будуть прагнути ще більше йти в тінь, в готівкові розрахунки і так далі ", - підсумував Кравець.

Людмила Ксьонз

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.