Закон про олігархів як остання цеглина на шляху до авторитаризму Зеленського

Гужва Ігор
Гужва Ігор

Журналіст, політолог

Інавгурація шостого президента України Володимира Зеленського, 20 травня 2019 року

president.gov.ua

Народні депутати України проголосували за проєкт закону про олігархів. Чи обмежить закон їх вплив на політику?

Про це пише Ігор Гужва на своїй сторінці в Facebook.

Рада прийняла закон про олігархів, зібравши 279 голосів.

Вчорашня стрілянина по машині Шефіра задарма не пройшла і була використана для мобілізації голосів "слуг".

Крім того, "слуги" зняли з розгляду зміни до Податкового кодексу, щоб знизити опір частини бізнесу олігархічному закону (типу розмін такий).

Сам закон, на перший погляд, не дуже сильно б'є по олігархах і більше годиться для піару Зеленського.

Але розмитість критеріїв визначення олігархів і те, що цим займатиметься РНБО робить його інструментом для посилення контролю Банкової за великим бізнесом.

Новини за темою: Окрема каста Зеленського, або Чому законопроєкт про олігархів – це спектакль для бідних

І наслідки закону цілком очевидні.

  1. В олігархи запишуть бізнесменів, які займаються політикою у складі опозиційних сил. Це буде способом для їх дискредитації серед виборців, а також ускладнить політичну діяльність.
  2. Для олігархів, які не є депутатами чи членами партій (наприклад, Коломойського чи Ахметова), цей закон не смертельний. Бізнес у них не віднімають. Навіть ЗМІ. По суті, вони уражаються в правах тільки в плані заборони брати участь у великій приватизації.

Однак наслідки для них будуть. Прийнятий закон обкладає олігархів купою нехай і дрібних, але обмежень, які їх роблять більш залежними від влади. У тому числі це призведе до того, що влада буде ще сильніше, ніж зараз, впливати на політику належних їм телеканалів.

Крім того, за даними "Страны", цей закон – тільки перший крок. Головне завдання Офісу президента – позбавити великий бізнес контролю над телеканалами, бо навіть при поточній їх лояльності у Банкової немає впевненості, що напередодні виборів олігархи не перемикнуть в один момент тональність своїх ЗМІ, як це було при Януковичі під час Майдану або при Порошенку напередодні виборів президента у 2019 році. Тому, наступним етапом, як розповідають джерела "Страны" на Банковій, буде внесений законопроєкт, яким олігархів зобов'яжуть продати свої ЗМІ.

Новини за темою: Законопроєкт про медіарейдерство, а не про боротьбу з олігархами

  1. Закон в його нинішньому вигляді дає широку можливість для свавілля влади щодо будь-якого більш-менш великого бізнесмена, якого можна, використовуючи розмитість критеріїв, через РНБО призначити "олігархом".

І якщо для реальних олігархів на нинішньому етапі це не буде великою проблемою (вони й так з цим статусом живуть багато років), то для звичайного бізнесмена, який не мав ніколи відношення до політики, внесення в список олігархів означатиме чималі проблеми. Починаючи від іміджевих і закінчуючи фінансовими (наприклад – проблеми із закордонними банками та контрагентами). Тому буде предмет для торгів, і з'явиться тариф – скільки коштує не внести людину до реєстру "олігархів".

В цілому цей закон – одна з цеглинок у створюваній Зеленським системи авторитарного правління, при якій контроль за фінансовими потоками та корупційними схемами буде централізований. А як реально народ ставиться до президента і до його політичної сили, не матиме значення. Все одно намалюють будь-який результат.

Хоча, природно, далеко не факт, що у Зе вийде довести цей процес до кінця. Занадто багато противників в еліті та занадто низька довіра народу до президента.

По суті головним "дахом" Зеленського зараз є Захід, який, за фактом, адвокатує його авторитарний розворот під розмови про "боротьбу з олігархами та російською агресією". Але будь-який "дах" рано чи пізно починає текти.

Ігор Гужва

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIKUA.TV

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.